Reklama

Emerytura lub renta w drodze wyjątku

Zdarza się, że mimo osiągnięcia wieku emerytalnego nie spełniamy warunków do otrzymania emerytury w normalnym trybie. Nie jesteśmy również zdolni do pracy, ale… nie przysługuje nam renta, bo nie spełniamy odpowiednich warunków zapisanych w ustawie. Czy to oznacza, że nie mamy szans na żadne świadczenie poza pomocą społeczną?

Prawo takim przypadkom wychodzi naprzeciw - możemy ubiegać się o świadczenie emerytalne lub rentowe w drodze wyjątku. Oczywiście, otrzymamy je, jeśli spełniamy łącznie następujące warunki:
- Jesteśmy ubezpieczeni lub byliśmy ubezpieczeni albo jesteśmy członkiem rodziny po osobie, która była ubezpieczona.
- Nie spełniamy ustawowych warunków do uzyskania świadczenia z powodu szczególnych okoliczności, jakie zaistniały w naszym życiu.
- Nie możemy podjąć pracy lub działalności objętej ubezpieczeniem, np. działalności gospodarczej, ze względu na wiek lub całkowitą niezdolność do pracy.
- Nie mamy niezbędnych środków utrzymania.
Jeśli znajdujemy się w takiej sytuacji i spełniamy te warunki, możemy zwrócić się do prezesa ZUS o przyznanie nam emerytury lub renty w drodze wyjątku. Trzeba po prostu napisać wniosek i załączyć odpowiednie dokumenty poświadczające, że to wszystko, o czym piszemy, jest prawdą. Pamiętajmy, że wniosek ten kierujemy do prezesa ZUS, bo tylko on jest władny rozpatrzyć naszą sprawę na pierwszym etapie.
Prezes po rozpatrzeniu naszego pisma może przyznać nam świadczenie, o które się ubiegamy, albo nie - wtedy uzasadnia, dlaczego. Takiej odmowy nie możemy zaskarżyć do sądu okręgowego - sądu pracy, który na ogół rozpatruje sprawy z zakresu ubezpieczeń. W tym przypadku obowiązuje inna procedura. Jeśli decyzja prezesa nie zadowala nas, zwracamy się do niego ponownie, oczywiście z wnioskiem, i wyjaśniamy wątpliwości, jakie mogły powstać i wpłynąć na negatywną odpowiedź. Nie zapominajmy, że teraz obowiązuje nas termin na wniesienie ponownego wniosku. Przepisy dają nam na to 14 dni od dnia doręczenia decyzji odmownej.
Ponowne rozpatrzenie wniosku przez prezesa ZUS może zmienić jego decyzję i świadczenie zostanie nam przyznane albo… ponownie otrzymamy odmowę. Nie oznacza to, że droga jest już zamknięta. Decyzję odmowną możemy teraz zaskarżyć do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Tu również obowiązuje nas termin. Tym razem mamy więcej czasu, bo 30 dni od dnia otrzymania odmowy. Pamiętajmy, że naszą skargę wnosimy do sądu administracyjnego, ale za pośrednictwem organu, który decyzję odmowną wydał, czyli za pośrednictwem ZUS. Ten przekaże skargę wraz z innymi dokumentami (całą naszą teczkę) oraz swoją odpowiedzią na skargę do sądu administracyjnego również w terminie 30 dni. Zatem, zanim sąd zabierze się za naszą sprawę, minie najmniej 60 dni.
Jak napisać skargę? Najpierw piszemy nazwę sądu, do którego jest ona skierowana. Następnie przedstawiamy się jako strona sprawy, czyli podajemy imię i nazwisko, adres - jeśli w naszym imieniu sprawę załatwia pełnomocnik (którego wyznaczymy) lub przedstawiciel ustawowy (bo jesteśmy np. ubezwłasnowolnieni), podajemy również jego dane osobowe. Musimy zatytułować nasze pismo, a zatem nazywamy je „Skargą na decyzję prezesa ZUS” i tu piszemy to, co zawiera decyzja. Teraz musimy rozwinąć temat - musimy napisać, dlaczego uważamy, że decyzja jest, naszym zdaniem, błędna, to znaczy, gdzie narusza prawo. Pismo podpisujemy (podpisuje je również pełnomocnik lub przedstawiciel ustawowy, jeśli taki działa w naszym imieniu) i wymieniamy załączniki, które przesyłamy. Skargę w takiej sprawie może wnieść również w naszym imieniu (broniąc naszego interesu) rzecznik praw obywatelskich lub prokurator. Mają na to 6 miesięcy od dnia wydania odmownej decyzji.
Sąd administracyjny może naszą skargę przyjąć, bo uważa, że istotnie sprawę trzeba jeszcze raz zbadać, lub oddalić, to znaczy, że nie będzie jej rozpatrywał. Jeśli chcemy wiedzieć szczegółowo, dlaczego tak postąpił, musimy wystąpić o wydanie nam wyroku z uzasadnieniem. Mamy na to tylko 7 dni od dnia ogłoszenia wyroku, jeśli jesteśmy na rozprawie, lub od dnia doręczenia odpisu sentencji wyroku. Sąd sporządzi uzasadnienie w ciągu 14 dni od dnia otrzymania naszego wniosku w sprawie uzasadnienia.
Wyrok wojewódzkiego sądu administracyjnego kończy postępowanie w sprawie. Teraz pozostanie nam tylko kasacja do Naczelnego Sądu Administracyjnego. I tu bardzo istotna sprawa - nie możemy wnieść kasacji sami, może to zrobić za nas tylko adwokat lub radca prawny. Na zwrócenie się do tych osób, by napisały dla nas kasację, mamy 30 dni od dnia doręczenia wyroku z uzasadnieniem. Być może będziemy to odbierać jako utrudnienie, ale kasację opiera się tylko na dwóch podstawach:
- Naruszeniu prawa materialnego przez błędną jego wykładnię lub niewłaściwe zastosowanie.
- Naruszeniu przepisów postępowania, jeżeli uchybienie to mogło mieć istotny wpływ na wynik sprawy.
Są to dość skomplikowane sprawy dla osób, które nie znają prawa, stąd wymóg napisania skargi kasacyjnej przez adwokata lub radcę prawnego. Jeśli stać nas na ten wydatek, szukamy odpowiedniej osoby, jeśli nie - zwracamy się do sądu z pisemną prośbą o przyznanie nam adwokata z urzędu. Zwracając się z wnioskiem o przyznanie pełnomocnika z urzędu, nie zapomnijmy napisać o naszej sytuacji materialnej i załączyć odpowiednich dokumentów, bo tylko fakt, że nie stać nas na opłacenie adwokata, uprawnia nas do otrzymania go z urzędu.
Orzeczenie NSA, które może okazać się dla nas przydatne:
„Przy ustalaniu prawa do świadczenia w drodze wyjątku bierze się pod uwagę łączny okres ubezpieczenia na przestrzeni całego życia pracownika. Okres ten powinien być adekwatny do jego wieku, a niespełnienie przez ubezpieczonego warunków do uzyskania świadczenia na zasadach ogólnych musi być skutkiem szczególnych okoliczności” - wyrok NSA z 8 lutego 2002 r. (II SA 2235/01).

(E)

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: „Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo”

2021-09-17 15:08

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo” – napisał papież Franciszek w liście do sędziwych księży z włoskiego regionu Lombardii. W miejscowości Caravaggio koło Bergamo, wraz ze swymi biskupami, także emerytami, wzięli oni udział w Dniu Braterstwa. Podczas specjalnej Mszy modlili się za kapłanów, którzy zmarli we Włoszech z powodu koronawirusa.

W liście do kapłanów seniorów Franciszek napisał, że „przeżywają fazę starości, która nie jest chorobą, ale przywilejem”. Wskazał, że jest to przywilej „bycia podobnym do Jezusa, który cierpi, i niesienia krzyża tak jak On”.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Profanacja figury Matki Bożej w Aninie

2021-09-17 17:10

[ TEMATY ]

Warszawa

profanacja

figura

wPolityce

W nocy z czwartku na piątek w ogrodzie domu zakonnego Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Warszawie-Aninie zrzucono z cokołu przedwojenną figurę Matki Bożej. Brak ponad metrowej figury dostrzegły siostry wracające z Mszy św.

W rozmowie z Radiem Warszawa proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Aninie ks. Marek Doszko wskazał, że na intencjonalne działanie sprawców wskazuje kabel telefoniczny owinięty wokół szyi figury Maryi. Na szczęście figura wylądowała ona na miękkiej ziemi i liściach, nie uległa więc poważnemu zniszczeniu.

CZYTAJ DALEJ

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów seminarium 35+. Kandydatami do święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (diecezja włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (diecezja rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję