Reklama

Duszpasterz Polonii na Węgrzech

Niedziela Ogólnopolska 46/2006, str. 38

Bp Karpiński podczas Tygodnia Polskiej Kultury Chrześcijańskiej w Budapeszcie
Ks. Mariusz Nowaczek

Bp Karpiński podczas Tygodnia Polskiej Kultury Chrześcijańskiej w Budapeszcie<br>Ks. Mariusz Nowaczek

Budapeszt

W dniach 8-15 października br. trwał na Węgrzech Tydzień Polskiej Kultury Chrześcijańskiej, pod hasłem: „Aby wszyscy stanowili jedno”. Z tej okazji 14 października odbyło się spotkanie polskich sióstr zakonnych i księży pracujących na Węgrzech. Na zaproszenie ks. Leszka Kryzy TChr, proboszcza polskiej parafii w Budapeszcie, przybyli delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji bp Ryszard Karpiński z Lublina oraz prowincjał Księży Chrystusowców z Niemiec ks. Stefan Ochalski TChr.
Podczas Mszy św. w kościele pw. Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych bp Karpiński podzielił się wspomnieniami z czasu wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Przypomniał atmosferę radości i ogromnego wzruszenia tamtych dni oraz słowa, które Jan Paweł II wypowiedział w czasie Mszy św. inauguracyjnej: „Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!”. Te słowa są aktualne także i dziś - mówił bp Karpiński.
Obecnie na Węgrzech pracuje ok. 20 księży i kilka sióstr zakonnych z Polski, którzy wspomagają duszpasterstwo węgierskie.
15 października bp Karpiński przewodniczył Mszy św. kończącej XII Tydzień Kultury Chrześcijańskiej na Węgrzech. W homilii mówił m.in. o VI Dniu Papieskim obchodzonym w Polsce i wśród wielu wspólnot polonijnych na emigracji. Po Mszy św. zgromadzeni przeszli na plac przed Dom Polski, gdzie Joanna Stempińska - ambasador RP na Węgrzech odsłoniła pamiątkową tablicę ku czci Jana Pawła II, umieszczoną na Domu Polskim, a wykonaną przez krakowskiego artystę prof. Bronisława Chromego. Ksiądz Biskup poświęcił tę tablicę. W ceremonii uczestniczył też konsul generalny Marcin Sokołowski. Uroczystość zakończył występ kleryckiego zespołu muzycznego „Gaudeamus” z WSD Towarzystwa Chrystusowego z Poznania pod dyrekcją ks. Roberta Nalepki TChr.
Wizyta w Budapeszcie była dla bp. Karpińskiego okazją do odwiedzenia bazyliki św. Stefana, w której znajduje się relikwia ręki Patrona Węgier, kościoła Zakonu Paulinów w jaskiniach pod Górą Gellérta oraz kościoła pw. św. Teresy, w którym odbywały się uroczystości odpustowe.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: trwa 37. pielgrzymka małżeństw i rodzin

2021-09-26 12:42

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rodzina

Karol Porwich/Niedziela

Pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” na Jasnej Górze trwa 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin. Stanowi centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris laetitia. Jest okazją do podkreślenia niezastąpionej roli rodziny oraz znaczenia więzi wspólnotowych między rodzinami. Centralnym jej punktem będzie Msza św. o godz. 11.00 pod przewodnictwem abp. Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego.

Dzisiejszy dzień od godz. 9.00 rozpoczęło spotkanie w Sali o. Kordeckiego. W jego ramach zaplanowano m.in. konferencję Moniki i Marcina Gomułków – o małżeńskich potrzebach; o Roku Rodziny mówić będzie ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin KEP; temat wsparcia dla rodzin w specjalistycznych poradniach rodzinnych podejmie ks. Paweł Landwójtowicz, wykładowca na Wydziale Teologii Uniwersytetu Opolskiego.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Msza św. zainaugurowała święto Wojsk Obrony Terytorialnej

2021-09-26 16:25

[ TEMATY ]

terytorialsi

Wojska Obrony terytorialne

DWOT

W obchodzone dziś święto Wojsk Obrony Terytorialnej w katedrze polowej Wojska Polskiego odprawiona została Msza św. w intencji żołnierzy formacji. Eucharystii przewodniczył ks. płk Bogdan Radziszewski, wikariusz generalny biskupa polowego. Po zakończeniu Mszy św. na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia sztandarów pięciu brygadom WOT oraz Centrum Szkolenia WOT w Toruniu.

Na początku Mszy św. Do katedry wprowadzony został sztandar WOT i odegrany został Mazurek Dąbrowskiego. Ks. płk Bogdan Radziszewski odczytał przesłanie abp. Józefa Guzdka administratora Ordynariatu Polowego, uczestniczącego w dorocznym spotkaniu środowisk policyjnych na Jasnej Górze, odczytał ks. płk Radziszewski. Abp Guzdek dziękował żołnierzom WOT za ofiarną służbę na rzecz Ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję