Reklama

Zapomniana piosenka, gdzieś pod sercem ukryta...

Niedziela Ogólnopolska 46/2006, str. 39

Wiktor Gutowski - „Starszy żołnierz Makarewicz”, rys. z 1917 r.

Wiktor Gutowski - „Starszy żołnierz Makarewicz”, rys. z 1917 r.

Rocznica Zmartwychwstania Polski i pieśń „My, Pierwsza Brygada”. Ta pieśń, z rysem tragicznym, stała się pieśnią zwycięską. Po latach, w Lesie Katyńskim, wśród pomordowanych przez NKWD polskich oficerów znaleziono ciało współautora „Pierwszej Brygady” - Andrzeja Hałacińskiego, a przy nim - jego ostatnie wiersze.
Polskie pieśni niepodległe… 18 września przybyła na Jasną Górę do Matki Bożej pielgrzymka rodaków z dalekiego Baru, z parafii św. Anny - wspaniały chór pod przewodem proboszcza ks. Jana Ślepowrońskiego. Apel Jasnogórski. Msza św. dziękczynna. Na pożegnanie w Sali Rycerskiej rodacy zaśpiewali pełną mocy „Pieśń Konfederatów Barskich”. Byłem szczęśliwy, że mogłem zaśpiewać wraz z nimi. Pozdrawiam Was, Kochani! To spotkanie z rodakami z Ziemi Jagiellonów zawdzięczam Pani Wandzie Kraśniewskiej, prezesującej Warszawskiemu Chórowi „Polonia” im. Ignacego Paderewskiego. „Polonia” to ogniwo łączące Macierz z Kresami.
26 września w pomorskim Wąbrzeźnie poprowadziłem spotkanie z poezją i wspólnym śpiewem patriotycznym. Spotkanie było wpisane w uroczystości dedykowane wielkiemu patriocie Wąbrzeźna śp. Pawłowi Bączyńskiemu, naczelnikowi „Sokoła”, bohaterowi wojen o Polskę niepodległą.
Rocznica Zmartwychwstania Polski w 1918 r. Jakie słowa przywołać dzisiaj, gdy trwają zmagania o Polskę - godną i suwerenną? Peerelowski system zniewolenia narodu opierał się na dwóch filarach: zbrodni i kłamstwa. Filar zbrodni wykruszył się. Filar kłamstwa, umocniony przy Okrągłym Stole i w Magdalence, nadal ma się dobrze. Jego trwanie przyczynia się do rozkładu moralnego społeczeństwa, uniemożliwia budowę państwa praworządnego i suwerennego.
Przypominam słowa Norwida:

„Do tych, co mają tak za tak - nie za nie -
Bez światło-cienia…

Tęskno mi, Panie”.

Zburzmy filar kłamstwa.

Reklama

1 października w Stoczni Gdańskiej - kolebce Solidarności, na wiecu rodaków, premier Jarosław Kaczyński w obecności bohaterów Solidarności: Anny Walentynowicz, Andrzeja Gwiazdy i niezłomnego kapłana - ks. prał. Henryka Jankowskiego powiedział: „… wzywam wszystkich uczciwych ludzi, by nie bali się prawdy, wzywam cały polski naród do wielkiego wysiłku, który jest potrzebny dla naszego zwycięstwa”. Na naszym patriotycznym spotkaniu w Wąbrzeźnie uczennica Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II - Alicja Szwulińska w legionowej szarej maciejówce zadawała obecnym pytania „Katechizmu polskiego dziecka” Władysława Bełzy i mówiła sercem i duszą wiersz Marii Czerkawskiej, z przedwojennego „Płomyka”:

„Wszyscy jesteśmy żołnierzami Polski,
Białego orła każdy w sercu ma,
Wszyscy jesteśmy stróżami jej granic -
I ty, i ja.
I taką będzie, jaką ją stworzymy
Wysiłkiem woli, rąk, myśli i dusz:
Biedną i słabą lub wielką i mocną,
Idącą śmiało w blask przyszłości zórz.
I nie los będzie winien, lecz my sami,
Jeżeli niemoc przeżre ją jak rdza,
Bo ona nami, a my nią jesteśmy -
I ty, i ja!”.

Na legionowym rysunku z 1917 r. patrzy na nas „Starszy żołnierz Makarewicz” - chłopiec, dziecko. W jego oczach jest - POLSKA.

My, Pierwsza Brygada

1917 r.

Słowa: Tadeusz Biernacki i Andrzej Hałaciński

Legiony to żonierska nuta,
Legiony to straceńców los,
Legiony to rycerska buta,
Legiony to ofiarny stos!

My, Pierwsza Brygada,
Strzelecka gromada,
Na stos - rzuciliśmy
Swój życia los,
Na stos, na stos!

O, ileż mąk, ile cierpienia,
O, ile krwi, wylanych łez,
Pomimo to nie ma zwątpienia,
Dodawał sił wędrówki kres.

My, Pierwsza Brygada...

Mówili, żeśmy stumanieni,
Nie wierząc w to, że chcieć to móc,
Lecz trwaliśmy osamotnieni,
A z nami był nasz drogi Wódz.

My, Pierwsza Brygada...

Nie chcemy dziś od was uznania,
Ni waszych łez, ni waszych słów,
Skończyły się dni kołatania
Do pustych serc, do ciemnych głów.

My, Pierwsza Brygada... (bis)

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odnaleziono listy więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci

2021-09-24 12:39

[ TEMATY ]

obóz koncentracyjny

Muzeum Dzieci Polskich- ofiar totalitaryzmu

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto i znaleźli badacze z Muzeum Dzieci Polskich Ofiar Totalitaryzmu - poinformowano na piątkowej konferencji prasowej w Łodzi.

Kilka dni temu, badając dokumenty w prywatnych zbiorach historycy znaleźli osiem listów najmłodszych więźniów niemieckiej III Rzeszy - podali pracownicy Muzeum Dzieci Polskich - Ofiar Totalitaryzmu w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: rozpoczęła się 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

2021-09-25 18:46

Salwatorianie Cygański Las

Plakat zapraszający na dzień skupienia dla małżeństw.

Plakat zapraszający na dzień skupienia dla małżeństw.

Konieczna jest promocja wartości małżeństwa i rodziny - mówił na Jasnej Górze na rozpoczęcie Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin bp Wiesław Śmigiel. Przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP w homilii zwrócił uwagę na potrzebę troski o starszych, która jest „dialogiem z własnymi korzeniami”, a zadaniem seniorów jest szeroko rozumiana posługa katechetyczna w rodzinie oraz parafii. Dwudniowa 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin odbywa się pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” i stanowi centralne obchody w Polsce Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris Laetitia.

- W tych trudnych czasach rodzina jest najważniejsza - podkreślił bp Wiesław Śmigiel w rozmowie z KAI i @JasnaGóraNews.

CZYTAJ DALEJ

Nie boją się dawać świadectwa

2021-09-25 15:05

[ TEMATY ]

Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza

Karolina Krasowska

Mężczyźni podczas Eucharystii

Mężczyźni podczas Eucharystii

Słowa św. Jana Pawła II „Nie bójcie się dawać świadectwa” były hasłem IX Pielgrzymki Mężczyzn do Międzyrzecza. 25 września do Kolebki Chrześcijaństwa i Polskości przybyli mężowie, ojcowie, synowie, dziadkowie oraz kapłani

Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza to była propozycja dla tych, którzy "Nie boją się dawać świadectwa". Spotkanie rozpoczęło się na międzyrzeckim Zamku Piastowskim powitaniem uczestników. Były pieśń „Bogarodzica", okolicznościowe przemówienia, wspólna modlitwa, wspomnienie bohaterów walk o niepodległość, salwy honorowe, pieśń „Rota". Dr hab. Grzegorz Kucharczyk wygłosił  wykład zatytułowany„Zachować dziedzictwo Narodu Ochrzczonego. Nauki z historii” oraz „Nowe czasy, nowe zadania”. Z Zamku mężczyźni przemaszerowali do sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski, gdzie odbyła się Msza św. pod przewodnictwem pasterza diecezji bp. Tadeusza Lityńskiego z homilią bp. Henryka Wejmana ze Szczecina.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję