Reklama

Aspekty

Zielona Góra. Święcenia diakonatu

W zielonogórskiej konkatedrze 14 maja bp Tadeusz Lityński udzielił święceń diakonatu dwóm alumnom Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu.

2022-05-14 14:37

Katarzyna Krawcewicz

Święcenia diakonatu przyjęli dk. Rafał Kierczuk z parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu oraz dk. Damian Swinarek z parafii pw. św. Józefa Rzemieślnika w Nowej Soli. Towarzyszyli im modlitwą najbliżsi, a także kapłani i wierni naszej diecezji.

- Chciałbym podkreślić, że nowi diakoni będą takimi łącznikami między ołtarzem, między ambonką, między świątynią a człowiekiem potrzebującym - powiedział pasterz diecezji (zobacz tutaj).

Bezpośrednio do uroczystości święceń diakonatu kandydaci przygotowywali się m.in. podczas rekolekcji. - To bardzo szlachetny, bardzo piękny moment, który kandydaci przeżywają w ciszy - opowiada ks. Tadeusz Kuźmicki, ojciec duchowny WSD w Paradyżu (zobacz tutaj).

Reklama

- Ten dzień jest okazją dla nas wszystkich do pomyślenia o swoim życiu jako powołaniu - mówi rektor seminarium ks. Mariusz Jagielski (zobacz tutaj).

Dk. Rafał Kierczuk zauważa: - Diakonat jest dla nas wejściem na drogę służby, która ma się wyrażać przez jedno słowo - miłość (zobacz tutaj).

Nowo wyświęceni diakoni proszą diecezjan przede wszystkim o modlitwę. - Najważniejsza jest dziś dla nas modlitwa, żeby ten zapał w nas nie zgasł - powiedział dk. Damian Swinarek (zobacz tutaj).

Zapraszamy do galerii zdjęć. 

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież soboru

2022-05-17 08:34

Niedziela Ogólnopolska 21/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

Paweł VI

pl.wikipedia.org

Św. Paweł VI - ur. 26 września 1897 r. w Concesio, zm. 6 sierpnia 1978 r. w Castel Gandolfo

Św. Paweł VI - ur. 26 września 1897 r. w Concesio, zm. 6 sierpnia 1978 r. w Castel Gandolfo

Jako młody kapłan pracował w nuncjaturze w Warszawie. Był pierwszym papieżem, który odbył podróż samolotem.

Giovanni Battista Montini urodził się w rodzinie duchowo i społecznie zaangażowanej w życie religijne i obywatelskie. Po święceniach kapłańskich, przyjętych 29 maja 1920 r., został wezwany do Rzymu, gdzie rozpoczął pracę w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej. Pracował w nim 30 lat. Latem 1923 r. był sekretarzem w polskiej nuncjaturze w Warszawie. Sprawował funkcję asystenta kościelnego sekcji uniwersyteckiej włoskiej Akcji Katolickiej. W latach 1955-63 pełnił urząd arcybiskupa Mediolanu. Zajmował się szczególnie światem pracy, nowymi ubogimi po boomie ekonomicznym, ludźmi oddalonymi, z peryferii.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Papież Franciszek na zakończenie maja odmówi różaniec z rodziną z Ukrainy

2022-05-26 11:17

[ TEMATY ]

Ukraina

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek na zakończenie miesiąca maryjnego 31 maja odmówi różaniec w bazylice Matki Bożej Większej razem z rodziną ukraińską - zapowiedział w czwartek Watykan. Uczestnicy ceremonii połączą się m.in. z sanktuarium w Zarwanicy na Ukrainie i z Jasną Górą w Polsce.

Zarwanica to największe sanktuarium Kościoła greckokatolickiego w tym kraju.

CZYTAJ DALEJ

Ukraińska Cerkiew Prawosławna Patriarchatu Moskiewskiego ogłosiła niezależność od rosyjskiej Cerkwi

2022-05-27 20:38

[ TEMATY ]

Ukraina

cerkiew

Patriarchat Moskiewski

niezależność

Karol Porwich/Niedziela

Sobór Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego ogłosił w piątek „pełną samodzielność i niezależność” od Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, a także potępił stanowisko moskiewskiego patriarchy Cyryla odnośnie wojny na Ukrainie.

Sobór, obradujący w piątek w Kijowie, uchwalił zmiany w statucie Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej, „świadczące o jej pełnej samodzielności i niezależności” – napisano w jego postanowieniu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję