Reklama

Niedziela Wrocławska

Abp Kupny do diakonów: Jezus ci ufa, że się zaangażujesz i będziesz budował wspólnotę Kościoła

W katedrze wrocławskiej abp Józef Kupny udzielił 9 klerykom [8 diecezjalnym 1 zakonnemu] święceń diakonatu.

2022-05-14 14:46

ks. Łukasz Romańczuk

Diakoni wraz z ks. abp. Józefem Kupnym oraz przełożonymi MWSD we Wrocławiu

Diakoni wraz z ks. abp. Józefem Kupnym oraz przełożonymi MWSD we Wrocławiu

Święcenia diakonatu przyjęli: Hubert Chojecki, z par. NMP Fatimskiej w Oleśnicy, Marcin Jakimów z parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Nasławicach, Paweł Miotk z par. pw św. Mikołaja Biskupa w Grudziądzu [diecezja toruńska], Paweł Nizioł z parafii pw. św. Jadwigi w Węgrach, Michał Plona z parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego we Wrocławiu - Gądowie, Daniel Potępa z parafii pw. św. Mikołaja w Brzegu, Tomasz Stuła z parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Wierzbnie [diecezja świdnicka], Piotr Zaryczański z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Strzelinie, Michał Szumny ze [Zgromadzenia Synów Niepokalanego Serca Błogosławionej Maryi Dziewicy [klaretyni] z parafii pw. św. Mikołaja i św. Michała Archanioła w Białym Kościele [archidiecezja krakowska]

W homilii skierowanej do wiernych abp Kupny przywołał słowa z Dziejów Apostolskich, w których znajduje się geneza święceń diakonatu. - Wszyscy dzieje się w kontekście zwiększającej się liczby wyznawców Chrystusa. Apostołowie nie są już w stanie zadbać o wszystkie potrzeby duchowe i materialne wspólnoty - mówił metropolita wrocławski.

Reklama

Hierarcha zwrócił uwagę, że w kościele jerozolimskim dominowały dwie grupy chrześcijan - helleniści i hebrajczycy. Z racji pewnych różnic dochodziło do konfliktów. Dotyczyły one m.in., troski o wdowy. Narastające nieporozumienia powodowały, jak zapisał św. Łukasz, szemrania. - To słowo często występuje w Starym Testamencie i oznacza grzech szczególnie nietolerowany przez Pana Boga. [...] To szemranie zagraża jedności. Rzadko zdajemy sobie sprawę, że szemranie potrafi zniszczyć jedność wspólnot od wewnątrz, niszczy solidarność międzyludzką - wskazał arcybiskup.

Nie zabrakło także odniesienia do współczesnych czasów i szemrania wobec pomocy, którą okazuje się matkom z dziećmi uciekającymi z terenów wojennych. - Dla niektórych każdy powód jest dobry, aby szemrać, wzbudzać niepokój, wątpliwość, podważać zaufanie do tych, którzy udzielają pomoc. Coraz częściej w naszym kraju mamy do czynienia z takim szemraniem. [...] Pamiętajmy, że szemranie potrafi niszczyć jedność, solidarność, jedność wspólnoty. Tego trzeba unickać - mowił abp Kupny.

Przywołane zostały słowa reguły zakonnej napisanej przez św. Benedykta. - Gdy pisał regułę zakonną, tylko raz wspomniał o ubóstwie mnichów. Pięć razy o szemraniu. Tłumaczył przy tym braciom, że jak widzą alkoholika pijącego alkohol, są w stanie go potępić, a gdy widzą go szemrzącego, nikt nie zwraca mu uwagi. Czy to nie jest grzech, który wyparliśmy z naszej świadomości, na który nie reagują już nasze sumienia.? Apostołowie nie pozostają obojętni na ten rozłam. W tym wszystkim ważna jest wola działania i zażegnanie rodzącego się konfliktu, ale też i jego sposób - mówił ks. arcybiskup.

Reklama

GALERIA ZDJĘĆ

Działanie Apostołów i ich działanie jest podpowiedzią dla współczesnych duchownych, odpowiedzialnych za przewodniczenie konkretnym wspólnotom. - Ich zadaniem jest nie tylko zażegnananie kryzysów, ale także robienie tego w Boży sposób - zaznaczył hierarcha.

Zwracając się bezpośrednio do kandydatów do diakonatu, metropolita wrocławski powiedział: - Przyjmując święcenia diakonatu, decydujecie się wziąć na siebie zadanie służby potrzebującym, ale też zobowiązujecie się, że będziecie robić wszystko na Boży sposób, naśladując Chrystusa. Mając świadomość Jego wsparcia, obecności i własnej niewystarczalności, a zwłaszcza że w podejmowaniu decyzji będziecie bardziej słuchać Boga i ludzi - mówił.

Arcybiskup Kupny nawiązał także do ciągłego odwoływania się do statystyk i zwiększającej się lub zmniejszającej się liczby wiernych i powołanych do kapłaństwa i życia zakonnego. - Takie postawienie sprawy zdradza niezrozumienie tego, czym jest Kościół Katolicki. To żywy organizm, a duchowny nie jest w nim kimś na wzór menadżera, ale ojca, który ma dbać o wzrost. Możemy powiedzieć, że jeśli Kościół jest żywym organizmem, to powinniśmy pytać nie o to, co wpływa nie Jego wzrost, ale na to, co go utrudnia. A może warto zapytać, co w moim postępowaniu utrudnia wzrost tej wspólnoty Kościoła, czym ja gorszę? Co we mnie jest takiego, co odpycha innych od Kościoła? - zaznaczył ks. metropolita i dodał: - Modlę się o to dziś, aby wszyscy duchowni i wierni mogli to zadanie podejmować i wypełniać. Niech Pan Bóg da nam przenikliwy wzrok, abyśmy mogli rozpoznać to, co hamuje rozwój wspólnoty, której służymy i przewodzimy i byśmy nie bali się reagować na sposób Boży.

Podczas homilii podkreślony został fakt, że człowiek nie jest anonimowy w oczach Bożych. - Człowiek, któremu Pan Bóg powierza zadanie, ma imię. Znać czyjeś imię w czasach Pana Jezusa oznaczało więcej - określało tożsamość człowieka, opisywało go z jego historią, przeszłością i teraźniejszością. Poznać czyjeś imię, to wejść w głębszą relację. Każdego powołanego przed święceniami diakonatu, prezbiteratu czy sakrą biskupią wzywa się po imieniu. To oznacza, że imię jest ważne w oczach Boga. Bóg przyjmuje takiego człowieka z jego wadami i talentami. Przyjmuje go nie dlatego, że jest idealny i bez grzechów, ale dlatego, że Pan Bóg mu wierzy, ufa, że będzie się rozwijał i stawał się bliższy ideału ewangelicznemu - wskazał arcybiskup.

Metropolita wrocławski wskazał, że wśród powołanych były osoby, które miały greckie imiona. - To pokazuje wrażliwość Kościoła, który powierza władzę w ręce ludzi, którzy się czuli poszkodowani. [...] Może i wśród nich byli ci, co szemrali, ale Bóg daje szanse naprawić to, co złe - powiedział dodając: - Najczęściej dzieje się tak, że ten, co krytykował, robi dokładnie tak samo, albo jeszcze gorzej.

Mówiąc bezpośrednio do kandydatów do święceń, abp Kupny powiedział: Pan Bóg wybiera ludzi, którymi chce się posłużyć. I dobrze, że tak jest. Pan Bóg nie wybiera idealnych, ale także słabych, bo ufa człowiekowi. Ufa, że jeżeli zaangażujesz się w życie Kościoła, wspólnoty parafialnej, będziesz gorliwie służył innym, podejmiesz dzieła miłości, wówczas będziesz się rozwijał i dojrzewał. I takie zadanie stoi przed wami. Jezus ci ufa, że się zaangażujesz i będziesz budował wspólnotę Kościoła, że nie będziesz należał do tych szemrzących. Tych, którzy niszczą wspólnotę Kościoła - zaznaczył i dodał: - Każda uroczystość święceń pomaga nam wszystkim uświadomić sobie, że wszyscy na mocy kapłaństwa powszechnego jesteśmy powołani do dawania świadectwa wiary, miłości, pełnienia dzieł miłosierdzia, do troski o potrzebujących pomocy, do budowania jedności Kościoła. Niech te święcenia zmotywują nas do podjęcia trudu budowania wspólnoty wiary, nadziei i miłości, w której żyje zmartwychwstały Chrystus - zakończył abp Józef Kupny.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niech wszystkie ludy sławią Ciebie, Boże

Niedziela Ogólnopolska 18/2016, str. 32-33

Fot. Graziako

Bazylika Matki Bożej Różańcowej w Lourdes – fragment mozaiki

Bazylika Matki Bożej Różańcowej w Lourdes – fragment mozaiki

W Kościele od początku wyłaniały się przeciwności i wyzwania, którym należało sprostać. W czasach apostolskich jednym z najważniejszych była odpowiedź na pytanie, czy wyznawcy Jezusa Chrystusa, którzy wywodzą się z pogan, muszą przestrzegać wszystkich przepisów Tory Mojżesza, czyli żyć według zasad religii żydowskiej. Gdyby tak, wtedy istniało niebezpieczeństwo, że chrześcijaństwo nie jest niczym więcej niż jednym z ugrupowań w obrębie judaizmu, co znacznie ograniczałoby jego misyjny charakter oraz ewangelizacyjne sukcesy św. Pawła i innych głosicieli Ewangelii. Kilkanaście lat po śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa apostołowie zebrali się więc w Jerozolimie, by rozstrzygnąć ów dylemat. Wspierani przez Ducha Świętego wypracowali odpowiedź, która niosła wielką nadzieję: chrześcijanie pogańskiego pochodzenia nie muszą się poddawać obrzezaniu, natomiast powinni przestrzegać tych zasad moralnych, które wyraźnie odróżniają ich od pogan.

CZYTAJ DALEJ

Niesamowita święta Rita

Niedziela Ogólnopolska 20/2019, str. 26-27

[ TEMATY ]

św. Rita

Graziako

Św. Rita wzywana jest jako patronka w sprawach – po ludzku sądząc – beznadziejnych

Św. Rita wzywana jest jako patronka w sprawach – po ludzku sądząc – beznadziejnych

22 maja 1628 r. jest dniem wyjątkowo gorącym. W niewielkim kościele wypełnionym pielgrzymami robi się duszno, wręcz nie do wytrzymania, właśnie w chwili, gdy odczytywany jest dekret papieski gloryfikujący świętą. Ciżba napiera na siebie z coraz większą wrzawą i jest tylko krok od bójki. Niespodziewanie zmarła otwiera oczy i kieruje je w stronę wiernych... Zapada absolutna cisza

Umbryjska Cascia od wieków przyjmuje rzesze pielgrzymów i jest świadkiem licznych cudów dokonywanych za wstawiennictwem tej, dla której nie ma spraw beznadziejnych. Św. Rita nieustannie wygrywa w rankingach świętych – we Włoszech ustępuje jedynie św. Antoniemu – a wszystko dzięki skuteczności w największych nawet problemach. Do niej zwracają się o pomoc ludzie dotknięci ciężkimi doświadczeniami, problemami małżeńskimi, matki – także te oczekujące potomstwa czy mające problem z poczęciem dziecka, ale również osoby poniżane, samotne, chore na raka i ranne. Dzięki Ricie wiele małżeństw wybaczyło sobie zdradę małżeńską, wielu podjęło terapię antyalkoholową, a kobiety, które przez lata roniły, urodziły zdrowe dzieci.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda spotkał się w Kijowie z prezydentem Zełenskim

2022-05-22 12:49

KPRP

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - podała Kancelaria Prezydenta na Twitterze. Wcześniej polski przywódca wygłosił orędzie przed Radą Najwyższą Ukrainy.

Andrzejowi Dudzie towarzyszą m.in. szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch oraz szef BBN Paweł Soloch.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję