Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków- Łagiewniki

Czciciele Maryi u Jezusa Miłosiernego

    W sobotę, 14 maja do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach przybyli czciciele Maryi. Eucharystii, która stanowiła centralny punkt spotkania, przewodniczył o. Piotr Cuber OFM Conv.

2022-05-14 14:55

Małgorzata Pabis

Rycerze Niepokalanej przybyli do sanktuarium ze swoimi sztandarami

Rycerze Niepokalanej przybyli do sanktuarium ze swoimi sztandarami

    Jak przypomniał na początku Mszy św. ks. Zbigniew Bielas, rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, na pielgrzymkę zaprosiło „Stowarzyszenie Rycerstwo Niepokalanej”. -W tym roku mija sto pięć lat od założenia Rycerstwa Niepokalanej. Jego powstanie wynikało przede wszystkim z pragnienia ratowania dusz, ale i z potrzeby czasu. Wówczas bowiem dogasała I wojna światowa, rozpalało się zarzewie Rewolucji Październikowej i nasilały się antykościelne działania masonerii. Z drugiej strony Matka Boża w Fatimie objawiła tajemnice i wezwała do nawrócenia. W takich okolicznościach, 16 października 1917 roku, ojciec Maksymilian Maria Kolbe - wówczas jeszcze jako kleryk -wraz z sześcioma innymi franciszkanami, inicjuje ruch maryjny – Rycerstwo Niepokalanej. Ruch był otwarty na wszystkich: na świeckich i na duchownych, na dzieci, młodzież i dorosłych. Warto zauważyć, że Rycerstwo Niepokalanej powstało trzy dni po ostatnich objawieniach Matki Bożej w Fatimie i było niejako odpowiedzią na Orędzie z nieba – mówił i dodawał: - Na plakacie zapraszającym na dzisiejsze spotkanie widnieje wizerunek Matki Bożej, Matki Miłosierdzia oraz 3 wezwania z litanii loretańskiej: „Matko Miłosierdzia, Królowo pokoju, Królowo Polski…”. Niech one wyznaczają intencje naszej modlitwy. Prośmy o miłosierdzie, przeżywając rok przygotowań do 20-lecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu, którego dokonał na tym miejscu św. Jan Paweł II 17 sierpnia 2002 roku; prośmy o pokój dla udręczonej wojną Ukrainy, prośmy o potrzebne łaski dla naszej Ojczyzny…

    W homilii ks. Bogusław Nagel, asystent kościelny Stowarzyszenia „Rycerstwa Niepokalanej” archidiecezji krakowskiej podkreślał rolę Maryi w dziejach zbawienia. Przypominał, że Maryja jest Matką Boga. Kaznodzieja – w nawiązaniu do obecnej sytuacji, gdy za naszą wschodnią granicą toczy się wojna, mówił o potrzebie i roli pokoju. - Aby ten pokój był w rodzinie – jeżeli jest w sercu ojca i matki – będzie w sercu dzieci. Jeżeli będzie w rodzinie, będzie w społeczeństwie. Jeżeli będzie w społeczeństwie, będzie w świecie. Pokój rozpoczyna się od ludzkiego serca – mówił.

Reklama

    Asystent kościelny Stowarzyszenia „Rycerstwa Niepokalanej” Archidiecezji Krakowskiej przypomniał słowa św. Maksymiliana Marii Kolbe, założyciela Rycerstwa Niepokalanej: - Pewnemu cierpiącemu człowiekowi św. Maksymilian tak radzi: „Zrób tak – przede wszystkim unikaj smutku i zmartwień, bo nie ma racji do smutku. Czyż Opatrzność Boża nie kieruje światem? Czy może się wydarzyć cokolwiek, o czym by Pan Bóg nie wiedział i czego nie dopuścił? Jeżeli zaś to dopuszcza, to bez wątpliwości dla dobra naszego. Stąd i twoje cierpienia, które opisujesz i które, rzeczywiście są przykre, nie powinny ci odbierać pokoju ani trapić”. Często jest tak, że ten niepokój tracimy w obliczu jakiejś choroby, nieszczęścia. Jak wielu traci pokój serca w dzisiejszych czasach. I mówi do nas św. Maksymilian: „więcej pokoju, bardzo dużo pokoju w oddaniu się całkowitym na wolę Bożą, wolę Niepokalanej.

    Ks. Nagel podkreślał, że każdy człowiek został powołany do świętości. - Pomimo naszej słabości, jesteśmy wezwani do świętości. Ja też mam zostać świętym. Również mnie do świętości zaprasza Pan Bóg – mówił, wskazując na postać św. Maksymiliana, który został męczennikiem, oddał życie za drugiego człowieka.

    Czciciele Maryi wspólnie odmówili różaniec, uczestniczyli w nabożeństwie majowym oraz wysłuchali konferencji, w czasie której ks. Bogusław Nagel mówił o roli Kościoła w Polsce. Nawiązując do różnych wydarzeń z przeszłości, zaznaczał, że to właśnie Kościół przyczynił się do zachowania naszej tożsamości narodowej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież o konieczności rozwijania kultury troski o stworzenie

2022-05-21 18:44

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek spotkał się z uczestnikami międzynarodowej konferencji nt. nowej kultury stworzenia dla ochrony bioróżnorodności. Spotkanie zostało zorganizowane przez komendę włoskich karabinierów specjalizujących się m.in. w zwalczaniu przestępstw związanych z ekologią. Ojciec Święty podkreślił, że trzeba bardziej rozwijać kulturę troski o stworzenie i do niej wychowywać.

Franciszek przypomniał, że troska o wspólny dom i o jego przyszłość jest zadaniem nas wszystkich. Wskazał, że to Bóg oddał ludziom swoje stworzenie z nadzieją, że przezwyciężając egoizmy będą potrafili cieszyć się „wspólnym pięknem”, za które ponoszą odpowiedzialność.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki o wizycie na Ukrainie: trzeba stanąć po stronie słabszego

2022-05-21 18:25

[ TEMATY ]

Ukraina

abp Stanisław Gądecki

Episkopat News

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

Gdy trwa wojna Dawida z Goliatem trzeba stanąć po stronie słabszego – powiedział w sobotę w Poznaniu, po zakończonej wizycie na Ukrainie przewodniczący KEP, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki.

Wizyta polskich hierarchów Kościoła katolickiego: abp. Stanisława Gądeckiego, prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka i metropolity lubelskiego abp. Stanisława Budzika na Ukrainie rozpoczęła się we wtorek, w nocy z piątku na sobotę biskupi wrócili do Polski.

CZYTAJ DALEJ

VII Festyn Rodzinny "U Oblatów"

2022-05-21 20:33

Parafia NMP Królowej Pokoju

Już za tydzień w parafii NMP Królowej Pokoju na wrocławskich Popowicach odbędzie się Festyn Rodzinny.

W programie festynu, przygotowanego przez Ojców Oblatów i Wrocławskie Stowarzyszenie Wychowawców, czeka moc atrakcji dla dzieci i dorosłych: konkurencje sportowe i rodzinne, pokazy służb mundurowych, kącik malucha, kawiarenka, występy na scenie i koncert finałowy zespołu „Czterdziestu synów i 30 wnuków jeżdżących na 70 oślętach”. To doskonała okazja do spotkania i radosnego spędzenia czasu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję