Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Nieszpory w wigilię 200. urodzin Wandy Malczewskiej

W parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Parznie, w wigilię 200. urodzin Wandy Malczewskiej, odbyły się nieszpory z udziałem łódzkich duchownych, którym przewodniczył abp Grzegorz Ryś.

- Jezus często zwracał się do Wandy właśnie tymi słowami: „Powiedz księdzu proboszczowi…” i to właśnie z tego Jezusowego zwrotu zrodziła się myśl o dzisiejszym spotkaniu, ponieważ wydaje się, że Wanda Malczewska była kimś w rodzaju pośredniczki pomiędzy Panem Jezusem a kapłanami. Pan Jezus miał dużo do powiedzenia kapłanom przez Wandę Malczewską, dlatego właśnie jest to dzisiejsze spotkanie - powiedział na wstępie ks. Marcin Majda, proboszcz.

Homilię podczas nieszporów wygłosił ks. prał. Krzysztof Nykiel, regens Penitencjarii Apostolskiej, który mówił o Czcigodnej Służebnicy Bożej Wandzie Malczewskiej jako tej, która podążała drogami świętości, służąc Bogu i człowiekowi. - Uwielbiamy Boga również za tę Jego skromną Służebnicę. „Ogłaszamy dzieła Bożej potęgi” w powołaniu Wandy do życia i świętości, jak też w życiu pełnym świadczenia o Bożym Miłosierdziu. Klamra ziemskiego życia Wandy Malczewskiej spina czas siedemdziesięciu czterech lat wypełnionych trudem, cierpieniem, ale też entuzjazmem, troską o dzieci i młodzież, a nade wszystko miłością do Boga i realizacją świętości w każdym dniu. Czcigodna Sługa Boża Wanda Malczewska żyła w trudnych czasach. Należy jednak podkreślić, że zawsze potrafiła znaleźć w tych niełatwych momentach właściwe drogi, by służyć Bogu, także poprzez docieranie do potrzebującego człowieka i by „ogłaszać dzieła Bożej potęgi” - powiedział ks. prał. Nykiel.

Ksiądz Prałat nawiązał także do domu rodzinnego Wandy Malczewskiej w Radomiu. To tam w pobliskim kościele św. Katarzyny objawił się jej Jezus, mówiąc: „Dziecko, ty zawsze będziesz moja”. Następnie, homileta wspomniał o ostatnich chwilach jej życia w Parznie, gdzie do końca była wierna Bogu. Zwrócił się również do księży, aby nie ustawali w modlitwie i kroczeniu drogami świętości. - Wypraszajmy dar cudu. Niech ta modlitwa będzie obecna w naszym życiu – nie tylko dziś czy jutro z okazji Jubileuszu – lecz jak najczęściej. Polecajmy dobremu Bogu przez jej wstawiennictwo nasze prośby i potrzeby, a w szczególny sposób naszych chorych i cierpiących - nawoływał duszpasterz. Na zakończenie przywołał słowa Jana Pawła II o świętych i błogosławionych, którzy są dla nas wzorem w dążeniu do Nieba.

Reklama

Przed błogosławieństwem abp Grzegorz Ryś podziękował wszystkim zebranym za uczestnictwo w nieszporach. Powiedział także o udzieleniu papieskiego błogosławieństwa wynikającego z 200. rocznicy urodzin Wandy Malczewskiej. - Jesteśmy tu po to, żeby przyprowadzać nasz Kościół, przyprowadzać nasze parafie, wspólnoty, by się uczyć znaku, jakim jest życie Wandy Malczewskiej i żeby po prostu jej kult rósł. To dopiero w atmosferze tego kultu, tej modlitwy będziemy zdolni odczytywać Boże znaki z cudem włącznie, dlatego proszę was, żebyśmy odeszli stąd w poczuciu posłania - podsumował metropolita łódzki. Następnie, w procesji wszyscy udali się do krypty, gdzie znajdują się szczątki Czcigodnej Służebnicy Bożej.

Wanda Malczewska urodziła się w Radomiu 15 maja 1822 roku, gdzie spędziła 24 lata. Zapamiętano ją głównie z pomocy na rzecz biednych i chorych. W latach 70. XIX wieku rozpoczęły się objawienia, które początkowo odbywały się przy pełnej jej świadomości, w późniejszych latach wpadała w stan ekstazy. W opisach wizji Wandy znajdują się szczegóły, które uzupełniają sceny znane z Ewangelii. Najbardziej charakterystyczne są przede wszystkim zanotowane przez nią w okresie Wielkiego Postu, w 1872 roku, wizje Męki.

2022-05-15 12:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Czy Bóg znajdzie w naszym życiu miejsce, gdy przyjdzie chwila próby?

[ TEMATY ]

bp Marek Marczak

Archidieceja Łódzka

Antoni Zalewski

- W Łodzi pielgrzymujemy do Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych już po raz dziesiąty. Ta tradycja pielgrzymowania do Kościołów Stacyjnych w Wielkim Poście ma być dla nas pomocą w przeżywaniu tego okresu. Pielgrzymując, mamy przeżywać naszą drogę wielkopostną, drogę nawrócenia - mówił bp Marek Marczak podczas Eucharystii w kościele MB Różańcowej.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: jak rozmawiać o Kościele z młodymi - spotkanie sióstr zakonnych

2023-01-28 16:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Pod hasłem „Jak rozmawiać o Kościele z młodymi ludźmi” na Jasnej Górze trwa 30. sesja formacyjna dla sióstr odpowiedzialnych w zgromadzeniach za powołania. W spotkaniu udział bierze prawie 80 referentek.

- Spotykamy się raz w roku, by wobec zmieniającego się świata podejmować ważne dla naszego rozwoju tematy - wyjaśniła odpowiedzialna za spotkanie s. Anna Jóźwiak, apostolinka. Podkreśliła, że tym razem chcą zastanowić się nad tematami związanymi z Kościołem, kim są w nim młodzi, a także jak z nimi rozmawiać o Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Opłatek pielgrzymów

2023-01-28 23:54

ks. Łukasz Romańczuk

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję