Reklama

Niedziela Lubelska

Caritas Archidiecezji Lubelskiej dla Ukrainy

CAL

Ks. Paweł Tomaszewski, dyrektor CAL

Ks. Paweł Tomaszewski, dyrektor CAL

Podsumowanie działań Caritas Archidiecezji Lubelskiej w związku z wybuchem wojny w Ukrainie na dzień 13 maja 2022 r.

Blisko 500 osób skorzystało z całodobowej opieki w ośrodkach w Firleju, Księżomierzy, Częstoborowicach i Lublinie. Obecnie przebywa w nich 140 osób.

Do Ukrainy wysłano 35 busów dostawczych oraz 145 ciężarówek, każda z nich zapakowana 20 tonami darów, co daje ok. 3 tys. ton na łączną wartość ok. 11 600 000 zł. Miasta do których CAL dotarła z pomocą humanitarną to: Charków, Lwów, Łuck, Kiwerce, Równe, Czernihów, Krasiłów, Bucza, Worzel, Żytomierz, Winnica, czy Berdyczów.

Z przeprowadzonej w parafiach zbiórki do puszek lubelska Caritas otrzymała 1 mln 613 tys. 735 zł, od osób indywidualnych 622 tys 497 zł, Caritas Polska przekazała 590 tys zł, natomiast od firm i instytucji 996 tys 115 zł. Łącznie na pomoc Ukrainie CAL zgromadziła 3 mln 822 tys 347 zł.

Caritas Archidiecezji Lubelskiej prowadzi punkt kryzysowy, który przez pierwszy miesiąc działał w formule całodobowej zapewniając uchodźcom zarówno pomoc w znalezieniu zakwaterowania, ciepły napój, posiłek, niezbędne informacje, a obecnie koordynuje pomocą doraźną w postaci paczek żywnościowych, kosmetyczno-higienicznych oraz odzieży - łącznie z tej formy wsparcia skorzystało już niemal 9 tys. uchodźców.

Od początku wojny w Ukrainie CAL zatrudniła 52 osoby, w tym 10 osób z Ukrainy.

Wolontariusze CAL obecni są na przejściu granicznym w Dorohusku oraz przy tamtejszym punkcie recepcyjnym 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Są oni pierwszym kontaktem dla uchodźców, świadczą pomoc w postaci ciepłych napojów, żywności, zabawek dla dzieci czy ubrań, koców.

CAL koordynuje przekazywanie paczek żywnościowych i kosmetycznych na dworcu PKP w Chełmie.

Umożliwia skorzystanie z pomocy psychologicznej zarówno uchodźcom, jak i rodzinom, które przyjęły uchodźców, wolontariuszom oraz pracownikom Caritas.

Reklama

Prowadzi dwa kursy języka polskiego na poziomie a1, pracuje nad otworzeniem szkoły językowej.

W biurze ds. uchodźców prowadzona jest baza adresów, pod którymi osoby indywidualne lub zgromadzenia zakonne czy parafie zdecydowały się przyjąć uchodźców; baza CAL łącznie zawiera ponad 340 adresów.


2022-05-15 09:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Listy o. Pio, które odmieniają życie

2022-07-01 14:17

[ TEMATY ]

św. o. Pio

Mat.prasowy

Co sprawia, że słowa pozostawione przez Ojca Pio są znakomitą pomocą w drodze ku Chrystusowi i w pogłębieniu wiary?

Zakonnik z Pietrelciny był otwarty na to, by być ojcem duchownym każdego człowieka, który szuka Jezusa i który się do niego zwraca. Tak jak kiedyś był ojcem duchownym konkretnych osób, tak i dziś chce być ojcem dla tych, którzy szukają u niego pomocy i wstawiennictwa. Pewną formą przybliżenia się do niego i poznania jego fascynującej postaci jest właśnie korespondencja, którą prowadził. Czy kiedykolwiek się zastanawialiśmy, co ten niezwykły zakonnik mógł zawrzeć w swoich listach? Dzięki staraniom braci kapucynów z wydawnictwa Serafin możemy poznać ogromną część epistolarnej spuścizny Ojca Pio. Za ich sprawą do naszych rąk trafia już III tom Listów Ojca Pio.

CZYTAJ DALEJ

"Tylko cud może dziecko uratować" - diagnoza lekarza. Tak też się stało!

2022-07-01 09:40

[ TEMATY ]

duchowość

Adobe Stock

Matka wszystko rozumie... Matka pomaga. Matka Boża Częstochowska wyprosiła wiele cudów. W okresie wakacji pragniemy przedstawiać Wam drodzy Czytelnicy świadectwa cudów za wstawiennictwem Maryi, dokonanych w różnych sanktuariach w Polsce. Na początek oczywiście Jasna Góra!

Byliśmy bezsilni

CZYTAJ DALEJ

Piknik artystyczny "Święto Śląska"

2022-07-01 12:02

[ TEMATY ]

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”

Bożena Sztajner/Niedziela

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” zaprasza do swojej siedziby w Koszęcinie (woj. śląskie) na kolejną edycję Pikniku Artystycznego „Święto Śląska”.

Przez trzy dni, od 1 do 3 lipca, zespół będzie świętował 69. urodziny i zakończenie sezonu artystycznego. Na publiczność czeka zróżnicowany program oraz liczne atrakcje towarzyszące, które gwarantują dobrą zabawę całym rodzinom. Nie zabraknie muzycznych gości oraz koncertu gospodarzy - Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” - dedykowanego obchodom Roku Stulecia Powrotu Części Górnego Śląska do Polski. Wśród artystycznych gości na plenerowej scenie pojawią się m.in.: Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej, Zespół Pieśni i Tańca „Wisła” z Płocka, Orkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Wojska Polskiego wraz z solistami, Boogie Boys, Wind Band i Sidney Polak. Na koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” zapraszamy w sobotę, 2 lipca o godz. 19:30.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję