Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Fabryka Aktywności Miejskiej

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

Przy ul. Tuwima 10 w Łodzi została otwarta Fabryka Aktywności Miejskiej.

- Łodzianie są ludźmi niesamowicie aktywnymi. Od wielu lat chętnie biorą udział w Budżecie Obywatelskim realizując swoje inicjatywy. Chcieliśmy całą ich aktywność wspomóc stwarzając to miejsce. Tutaj każdy może przyjść, uzyskać wszelkie informacje, powiedzieć co potrzebuje w swojej okolicy, a my pomożemy. Mamy tu ofertę dla wszystkich zainteresowanych – powiedziała Agata Burlińska zastępca dyr. Biura Aktywnośći Miejskiej Urzędu Miasta Łodzi.

Na otwarcie przygotowano wiele atrakcji, najmłodsi chętnie brali udział w warsztatach plastycznych. Reprezentantki VENOL Atomówki Łódź zorganizowały zajęcia z rugby.

- Przyszłyśmy tutaj rekrutować do drużyny nowe dziewczyny. Byłoby fajnie, gdyby było nas więcej i coraz więcej ludzi interesowało się rugby. Chciałyśmy się pokazać jako nowa, młoda drużyna i zabawić dzieciaki – mówiła Wiktoria Pietrzak. Seniorów do sali warsztatowej na zajęcia z obsługi smartfona zapraszała Celina Maciejewska rzecznik do spraw seniorów. Dużym zainteresowaniem cieszy się wystawa prac dzieci i młodzieży „Łódź to moje miasto, bo...”. - Tutaj pokazujemy jak dzieci widzą nasze miasto, jak widzą tę przestrzeń, jak ją odbierają, czego im tu brakuje, a co kochają. Jest to wystawa niezmiernie inspirująca, a momentami bardzo wzruszająca – dodała dyr. Agata Burlińska. Strefa wymiany sąsiedzkich umiejętności i kompetencji zapełniała się karteczkami z prośbą o kontakt. Jeśli ktoś piecze pyszne ciasta, a druga osoba może pomóc z zepsutym komputerem, to mogą się wymienić kontaktami, W ten sposób łodzianie mogą sobie nawzajem pomagać i ułatwiać życie.

Swoje stoisko przygotował także Bank Żywności, oferując zwiedzającym słodycze i napoje. - Zajmujemy się pomocą dla najuboższych mieszkańców Łodzi i województwa. W czasie spotkań mówimy o idei niemarnowania jedzenia, staramy się edukować już od najmłodszych lat, przeprowadzać animacje z dziećmi jak układać prawidłowo produkty w lodówce, aby się nie marnowały – podkreśliła Katarzyna Gabrysiak. Na stoisku można było też otrzymać „Poradnik o niemarnowaniu, oszczędzaniu i zdrowym odżywianiu”.

Reklama

W sali wystaw studenci Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi prezentowali prace wykonane specjalnie na aukcję przeznaczoną na rzecz Ukrainy. Obrazy każdy może zakupić, a dochód ze sprzedaży zostanie przekazany organizacjom pozarządowym, które pomagają uchodźcom z Ukrainy.

Wystawa fotograficzna „Ukraina w ogniu” autorstwa Macieja Stanika, robiła na zwiedzających niezwykłe wrażenie. - Jest to odzwierciedlenie tego, co dzieje się w Ukrainie. To są nie tylko zbrodnie wojenne, ale zbrodnie ludobójstwa. To dzieje się w Europie. Wydawałoby się XXI wiek, świat cywilizowany, a dochodzi do takiego barbarzyństwa – powiedział Eugeniusz Lipert.

Aby otoczenie fabryki było jeszcze piękniejsze sadzono rośliny, a rozpoczęła, poznając zasady prawidłowego nasadzania, grupa starszaków z Przedszkola Miejskiego nr 58.

- Dzieci najpierw wysłuchały pogadanki na temat jaka jest rola roślin. Jak one są użyteczne dla naszego miasta, jaki mają zdrowotny wpływ na nasz organizm. To jest spójne z zajęciami, które prowadzimy na terenie przedszkola – zauważyła Elżbieta Barabasz wychowawczyni starszej grupy.

Fabryka Aktywności Miejskiej proponuje różne oferty. - Będziemy do siebie zapraszać dzieci i młodzież, aby poznawali czym jest obywatelskość, jak działa nasze miasto.

Mile widziani będą również seniorzy, którzy mają swoje projekty i swoje marzenia. Zapraszamy organizacje pozarządowe, ale także ludzi, którzy są niezrzeszeni i poszukują miejsca, aby zaprezentować swoje ciekawe pomysły. To wszystko możemy tutaj zrealizować. Chcemy, aby fabryka żyła i była miejscem, które mieszkańcy znają i chętnie odwiedzają – powiedziała dyr. Agata Burlińska .

2022-05-16 12:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Orszakowy challenge wyruszył!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Archidiecezji Łódzkiej

Arcybiskup Ryś jako pierwszy zaśpiewał kolędę „A wczoraj z wieczora” i nominował do wyzwania: Golec Uorkiestrę, ks. biskupa Jana Cieślara oraz Dzieci z kanału Mocni w Duchu Dzieciom.

W ramach Orszaku Trzech Króli w Łodzi w tym roku organizowana jest zbiórka funduszy dla Łódzkiego Hospicjum dla Dzieci przy Łupkowej oraz darów dla matek i dzieci z Domu Samotnej Matki. Do akcji dołączył także arcybiskup Grzegorz Ryś, który rzucił wyzwanie zaśpiewania kolędy i opublikowania jej w mediach. Zaprasza do niej każdego, nawet jeśli ktoś nie umie śpiewać!

CZYTAJ DALEJ

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

[ TEMATY ]

pierwsze soboty miesiąca

BOŻENA SZTAJNER

Osobom, które będą uczestniczyć w pierwszosobotnich nabożeństwach, Maryja obiecuje towarzyszenie w chwili śmierci i ofiarowanie im wszystkich łask potrzebnych do zbawienia.

1. Wielka obietnica Matki Bożej Fatimskiej

CZYTAJ DALEJ

Duszniki – Zdrój. Wprowadzenie relikwii Św. Teresy Benedykty od Krzyża

2022-07-02 20:53

[ TEMATY ]

Edyta Stein

św. Teresa Benedykta od Krzyża

Duszniki ‑ Zdrój

ks. Mirosław Benedyk

Kapłani wraz wiernymi i relikwiami św. Teresy Benedykty od Krzyża

Kapłani wraz wiernymi i relikwiami św. Teresy Benedykty od Krzyża

Obchodzony w kurorcie Rok Edyty Stein to czas wielu inicjatyw naukowych i kulturalnych, stanowiących okazję do spotkania z patronką Europy.

W dniach od 1 do 2 lipca w Dusznikach miała miejsce konferencja naukowa poświęcona pamięci wielkiej filozof i zarazem wielkiej mistyczce naszego stulecia. Gościem specjalnym był o. Szczepan Praśkiewicz karmelita bosy, teolog i publicysta, Relator Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie, który nie tylko wygłosił okolicznościową konferencję, ale i 2 lipca wprowadził relikwie świętej do miejscowego kościoła św. Ap. Piotra i Pawła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję