Reklama

Niedziela Lubelska

Żył dla Pana. Śp. ks. prał. Jan Mitura

Parafia św. Jadwigi Królowej w Lublinie pożegnała pierwszego proboszcza i budowniczego świątyni ks. prał. Jana Miturę.

Katarzyna Artymiak

Mszy św. żałobnej 26 kwietnia przewodniczył bp Mieczysław Cisło, a dzień później Mszę św. pogrzebową celebrował abp Stanisław Budzik. Wierni przybyli licznie na obie Msze św., dając świadectwo wdzięczności za dar życia i posługi zmarłego kapłana. Obecna była rodzina i kapłani, szczególnie z roku święceń, w tym bp Jan Śrutwa. Wspominając zmarłego kapłana, bp Cisło podkreślił, że był „postacią barwną; jako człowiek pogodny, radosny, dowcipny, pracowity, oddany ludziom i kapłaństwu, wierny Kościołowi i przyjazny człowiekowi”.

Dla Boga i ludzi

Ksiądz Jan Kazimierz Mitura pochodził z ziemi siedleckiej. Urodził się w 1940 r. w rodzinie katolickiej; pochodził z parafii Wojcieszków. Ukończył niższe seminarium duchowne w Lublinie, a następnie wstąpił do wyższego seminarium. Święcenia kapłańskie przyjął 31 maja 1964 r. w Lublinie z rąk bp. Piotra Kałwy. Był wikariuszem w Rejowcu i Puławach, następnie rektorem kościoła św. Jerzego w Biłgoraju i proboszczem parafii św. Jadwigi Królowej w Lublinie. Jego marzeniem był wyjazd na misje do Afryki. - Bp Bolesław Pylak, znając jego dynamizm i oddanie, a także zahartowanie do trudnych wyzwań, w 1980 r. zlecił mu misję budowy kościoła na Czechowie w Lublinie i tworzenia parafii - wspominał bp Cisło. Jak podkreślił, to nie było łatwe zadanie. Parafia św. Jadwigi była pierwszą, która powstała w tamtym okresie; były to czasy „Solidarności”, kiedy władza komunistyczna łatwiej udzielała zezwoleń na budowę świątyń. Ks. Jan był proboszczem u Jadwigi do 2010 r., kiedy przeszedł na emeryturę. Pozostał w swojej parafii; wspierał nowego proboszcza w posłudze duszpasterskiej. Był darzony niezwykłym szacunkiem. W długiej chorobie na Parkinsona opiekała się nim s. Marcelina, która troszczyła się o kapłana jak matka. Cierpienia znosił w cichości, nie uskarżał się na los. Odszedł do Pana w wieku 82 lat, w niedzielę Miłosierdzia Bożego.

Reklama

Trwanie w wierze

Podczas ostatniego pożegnania z ust bp. Mieczysława Cisło oraz wielu osób, które znały śp. ks. Jana Miturę, padły słowa o kapłańskiej trosce o świątynię parafialną i o wiernych. - W ostatnich latach ks. Jan, patrząc na okazały gmach świątyni, który razem z parafianami zbudował, na funkcjonalny i zamieszkały dom parafialny, na wychodzące z kościoła po liturgiach tłumy parafian, mógł z satysfakcją powtarzać: wykonało się. Ciężką pracą, poświęceniem, cierpieniem, stresami, lękami, ale i nadzieją, miłością, solidarnością, ofiarnością i przyjaźnią parafian - powiedział ksiądz biskup. W imieniu rocznika święceń zmarłego kolegę pożegnał ks. Józef Siemczyk, emerytowany proboszcz parafii św. Maksymiliana Kolbe w Lublinie. Podkreślił, że ks. Jan, który był dziekanem rocznika, miał autorytet, podtrzymywał bliźnich w trudnych chwilach i zawsze potrafił rozładować sytuację humorem. Dziekan dekanatu Lublin - Północ ks. Adam Wełna zwrócił uwagę, że dla zmarłego kapłana „miłość Chrystusa była fundamentem”. - Był przykładem człowieka modlitwy i pracy - zaświadczył. Ks. Janusz Latoch, krewny śp. ks. Jana, podziękował wujkowi za ciepłe relacje z rodziną. - Był wyczekiwanym wujkiem, obecnym w życiu rodziny, ale i zapraszającym krewnych na ważne uroczystości do swojego kościoła parafialnego. Mówił piękną polszczyzną. Jego domem był kościół św. Jadwigi, a jego rodziną była parafia - powiedział ks. Latoch. Abp Stanisław Budzik przywołał długoletnią pracę śp. ks. Jana jako proboszcza i dziekana. - Parafianie cenili jego pracowitość, otwartość na drugiego człowieka i oddanie Bożej sprawie - podkreślił. Zacytował wzruszające słowa z testamentu emerytowanego proboszcza, w których podziękował parafianom za gorliwość i tworzenie żywego Kościoła, a także pozostawił ostatnią wolę: „Trwajcie w miłości Chrystusa. Trwajcie w wierze”.

2022-05-16 06:10

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziewięć pierwszych szans

2022-06-14 11:17

Niedziela Ogólnopolska 25/2022, str. 22-23

[ TEMATY ]

Pierwsze piątki miesiąca

Karol Porwich/Niedziela

Pierwsze piątki miesiąca znane są najczęściej od czasu Pierwszej Komunii św. W ten sposób uczyliśmy się m.in. systematyczności w praktykowaniu spowiedzi. Czy jednak dziś są one równie popularne jak dawniej?

Kapłani podkreślają, że penitentów jest mniej niż kiedyś. Bywają parafie, w których w pierwszy piątek miesiąca do spowiedzi systematycznie przystępuje tylko garstka tych najbardziej świadomych wiernych. Są jednak takie rejony Polski, gdzie wciąż w ten dzień do konfesjonałów ustawiają się długie kolejki. Co zatem zrobić: odpuścić sobie tę praktykę jako niemodną czy może jednak propagować i wskazywać aktualność przesłania pierwszych piątków?

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: zbrojny podbój, ekspansjonizm i imperializm nie mają nic wspólnego z królestwem Jezusa

„Musimy uznać, że zbrojny podbój, ekspansjonizm i imperializm nie mają nic wspólnego z królestwem, które głosił Jezus” – powiedział papież Franciszek do delegacji prawosławnego Patriarchatu Ekumenicznego Konstantynopola, która przybyła do Rzymu na uroczystość świętych apostołów Piotra i Pawła.

Delegacji przewodniczy arcybiskup Telmissos Hiob, przedstawiciel Patriarchatu Ekumenicznego przy Światowej Radzie Kościołów i współprzewodniczący Międzynarodowej Komisji Mieszanej ds. Dialogu Teologicznego między Kościołem katolickim a Kościołem prawosławnym.

CZYTAJ DALEJ

Niedokończone Msze wołyńskie

2022-07-01 11:24

Materiał organizatorów

W niedzielę, 3 lipca 2022 r., w Czarnej Sędziszowskiej odbędzie się wydarzenia historyczno - społeczno - kulturalne upamiętniające 79. rocznicę banderowskiego ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Polakach na Wołyniu, w Małopolsce Wschodniej (Galicji Wschodniej) i na Lubelszczyźnie.

Wydarzenie wpisuje się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. 11 lipca obchodzony jest ustanowiony na mocy uchwały Sejmu z dnia 22 lipca 2016 r. Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. Jest to polskie święto obchodzone corocznie 11 lipca, poświęcone pamięci ofiar rzezi wołyńskiej i innych mordów na obywatelach II Rzeczypospolitej dokonywanych przez nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję