Reklama

Kościół

16 maja

Majowa wędrówka szlakiem sanktuariów maryjnych Ukrainy: Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Janowie

Początek kultu maryjnego w Janowie sięga 1655 roku, chociaż parafia rzymskokatolicka istniała tu od 8 sierpnia 1614 roku, kiedy to urzędnik lwowski Jan Swoszowski z herbu Gryf, założyciel miasta Janów ufundował parafię obrządku łacińskiego pw. NMP, św. Michała Archanioła i św. Jana Chrzciciela.

[ TEMATY ]

Ukraina

Rafał Staszewski

Matka Boża Janowska

Matka Boża Janowska

Parafia została włączona do struktury lwowskiego dziekanatu. Historia pokazuje nam, że już w pierwszych latach działalności parafii szczególnym kultem otoczona tu była Matka Najświętsza. Już od 1664 roku utworzono księgę, która dokładnie notuje o łaskach uzyskanych za wstawiennictwem Matki Bożej Janowskiej.

W 1769 roku ołtarz, w którym znajdował się obraz Matki Boskiej Janowskiej został obdarowany specjalnymi przywilejami. Pięć lat później, 29 maja 1774 - odbyła się koronacja cudownego obrazu wraz z uroczystą konsekracją kościoła pod przewodnictwem abpa Wacława Hieronima Sierakowskiego. Srebrne sukienki i korony ufundowała rodzina Potockich.

Początek XX wieku dla tutejszego sanktuarium otworzył etap działalności Sióstr ze Zgromadzenia Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej ze Starej Wsi, które w okresie międzywojennym opiekowały się sierotami.

Reklama

Lata drugiej wojny światowej okazały się trudne dla sanktuarium i dla samego Cudownego Obrazu Matki Bożej. W 1945 roku większość mieszkańców polskiego pochodzenia była zmuszona do opuszczenia tych terenów. Wraz z nimi wyjechał ostatni administrator parafii ks. Władysław Siemaniów, który udał się do Prochowic pod Wrocławiem. W tym czasie zostały zabrane paramenty oraz czczony obraz Matki Bożej Janowskiej. Rok później sanktuarium zostało zamknięte przez władze sowieckie i przekształcone w bibliotekę.

W 1990 roku zniszczone sanktuarium zostało zwrócone wiernym. Cztery lata później, 28 lipca 1994 r. arcybiskup Marian Jaworski podczas poświęcenia odnowionej polichromii umieścił w świątyni kopię obrazu Matki Bożej Janowskiej a jego następca, arcybiskup Mieczysław Mokrzycki rekoronował kopię cudownego obrazu Matki Bożej Janowskiej. Było to 10 sierpnia 2014 r. Reaktywacja Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Janowie nastąpiła 31 maja 2017 r.

Królowo Pokoju , czczona w janowskim sanktuarium, módl się za nami.

2022-05-16 13:03

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: klinika Dzieciątka Jezus leczy dzieci z Ukrainy

[ TEMATY ]

Ukraina

Monika Książek

Chore i ranne dzieci z Ukrainy są leczone również w watykańskim dziecięcym szpitalu Dzieciątka Jezus (Bambino Gesu) w Rzymie. Od początku wojny w szpitalu znalazło opiekę medyczną 33 dzieci ukraińskich, poinformował 15 marca włoski dziennik "Il Tempo" powołując się na regionalnego pełnomocnik ds. zdrowia.

W szpitalu przebywa jeszcze 18 dzieci, m.in. siedmioletnia dziewczynka, wymagająca transplantacji szpiku kostnego. Ponadto ostatnio przywieziono pięć dziewcząt, z których jedna ma nowotwór, a cztery zostały ranne na skutek wybuchów bomb. Młode Ukrainki są w wieku 7-14 lat.

CZYTAJ DALEJ

Co tak naprawdę wydarzyło się w Gietrzwałdzie?

Niedziela Ogólnopolska 6/2022, str. 68-69

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

sanktuariummaryjne.pl

Łaskami słynący obraz Matki Bożej w Gietrzwałdzie

Łaskami słynący obraz Matki Bożej w Gietrzwałdzie

Dziewiętnaście lat po objawieniach w Lourdes Maryja przemówiła na polskiej ziemi. Co powiedziała dwóm dziewczynkom?

Objawienia trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 r. Głównymi wizjonerkami były 13-letnia Justyna Szafryńska i 12-letnia Barbara Samulowska.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent podpisał ustawę w sprawie czternastej emerytury

2022-06-28 14:01

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

PAP/Rafał Guz

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o kolejnym w 2022 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów, tzw. czternastej emeryturze – poinformowało biuro prasowe KPRP. Dodatkowe świadczenie otrzyma w tym roku ok. 9 mln osób. Wypłaty ruszą pod koniec sierpnia.

Zgodnie z ustawą świadczenie w wysokości najniższej emerytury (1338,44 zł brutto) otrzymają emeryci i renciści, których wysokość świadczeń nie przekracza 2,9 tys. zł.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję