Reklama

Bp Zadarko dla CNA: nie rozumiem braku wsparcia UE dla uchodźców

Zupełnie nie rozumiem, dlaczego nie ma wsparcia z Unii Europejskiej i innych państw dla Polski, która przyjęła blisko 3,4 mln uchodźców z Ukrainy - powiedział w rozmowie z amerykańską agencją CNA bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek Konferencji Episkopatu Polski.

[ TEMATY ]

bp Krzysztof Zadarko

Karol Porwich/Niedziela

Zaznaczył, że trzeba stworzyć dla nich systemową i długofalową pomoc.

Podziel się cytatem

Podsumowując pomoc niesioną w całej Polsce uchodźcom z Ukrainy w trzecim miesiącu od wybuchu wojny bp Zadarko powiedział CNA, że "skala pomocy humanitarnej udzielanej przez Kościół w Polsce jest gigantyczna".

"Nie ma parafii, która nie włączyłaby się w pomoc - czy poprzez przyjmowanie uchodźców, czy organizację zbiórek pieniędzy i darów rzeczowych. Całe społeczeństwo zaangażowane jest w pomoc. Wszyscy czujemy to samo pragnienie pomocy biednym i potrzebującym".

Podziel się cytatem

Reklama

W ocenie przewodniczącego Rady ds. Migracji - w Polsce obecnie wszyscy stali się wolontariuszami.

Zwrócił uwagę, iż mimo że minęły już ponad dwa miesiące od napaści Rosji na Ukrainę i rozpoczęcia napływu uchodźców do Polski, wciąż brakuje profesjonalnie zorganizowanej sieci wolontariatu.

"Spontaniczna pomoc, która stała się dzisiaj formułą, wręcz marką naszej formy pomocy, jest dobra na krótki czas. Możemy apelować o solidarność i wytrwałość tej pomocy, co dziś jest bardzo potrzebne, bo słabnie i wyczerpuje się naturalna kondycja społeczeństwa, napotyka na przeszkodę, którą jest wypalenie i zmęczenie" – podkreślił polski biskup.

Podkreślił, że "konieczne jest stworzenie systemowej, długofalowej i strukturalnej pomocy zabezpieczonej prawnie i finansowo - programu opartego na spójnej polityce migracyjnej". "Będziemy apelować w dalszym ciągu o to, by nie zapominać o tych, którzy dzisiaj nie tylko wśród nas są, ale również o tysiącach osób, które codziennie docierają do nas z Ukrainy" - zaznaczył przewodniczący Rady ds. Migracji polskiego episkopatu.

W ocenie hierarchy państwo polskie coraz lepiej, z tygodnia na tydzień, stara się sprostać niezwykle trudnej sytuacji.

"Został powołany Pełnomocnik Rządu do Spraw Pomocy Uchodźcom z Ukrainy oraz przyjęta przez rząd specustawa ułatwiająca dostęp migrantom z Ukrainy do rynku pracy, służby zdrowia i szkolnictwa. Trzeba jednak stworzyć dużo bardziej rozbudowaną i długofalową pomoc, niż ta doraźna i humanitarna. Zupełnie nie rozumiem, dlaczego nie ma wsparcia z Unii Europejskiej i innych państw" – podkreślił bp Zadarko.

Reklama

"Potrzebujemy funduszu, który idzie w miliardy euro, na pomoc nie Polsce, tylko tym uchodźcom, którzy do nas docierają. Nie chcemy funduszu dla siebie, chcemy funduszu na pomoc uchodźcom" – powiedział wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker po zakończonej w Warszawie międzynarodowej konferencji poświęconej pomocy uchodźcom z Ukrainy.

Zauważył, że "wielu przedstawicieli rządów, organizacji międzynarodowych przyjeżdża do Polski na wizyty studyjne, jednak nie ma to - jak dotąd - przełożenia na konkretną pomoc materialną". Dodał, że wiele państw popiera polskie starania na rzecz utworzenia dodatkowego funduszu unijnego dla uchodźców.

"Myślę, że ten postulat Polski, aby zwołać jak najszybciej szczyt Unii Europejskiej, żeby móc rozmawiać o dodatkowych środkach, ma w naszej części Europy, wśród tych państw, które graniczą z Ukrainą, duże poparcie" – oznajmił wiceszef MSWiA.

Od wybuchu wojny z Ukrainy uciekło 5,3 mln osób, z czego granicę z Polską przekroczyło 3,36 mln uchodźców. Dla porównania 1,3 mln uchodźców zostało przyjętych przez 28 państw EU 2015 roku.

Wśród przybywających ukraińskich uchodźców 47,9 proc. to dzieci, 44,9 proc. kobiety poniżej 65 roku życia. Obecnie każdego dnia granicę polsko-ukraińską przekracza ok. 20 tys. osób uciekających przed wojną.

2022-05-16 17:59

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Zadarko: Kościół nie jest zapraszany przez rząd do rozmów ws. migrantów

[ TEMATY ]

Białoruś

migranci

bp Krzysztof Zadarko

granica

Karol Porwich/Niedziela

Trzeba stanąć murem za mundurem, ale absolutnie nie wolno nam zamykać oczu na to, że obok są ludzie, którzy błagają o życie, błagają o przetrwanie – powiedział bp Krzysztof Zadarko w rozmowie z Radiem Zet. Delegat Episkopatu ds. Imigracji zaznacza również, że Kościół nie jest zapraszany przez rządzących do żadnych rozmów dotyczących problemu migracji.

Bp Zadarko podkreślił, że dylemat ws. migrantów na polsko-białoruskiej granicy jest zrozumiały, ponieważ „sytuacja jest nowa, przerasta wielu, jeśli chodzi o zrozumienie z czym mamy do czynienia”. Dodał jednak, że „mamy jedną narrację, która eksponuje śmiertelne zagrożenie dla ludzi, dla państwa, ale z drugiej strony mamy obraz ludzi, którzy potrzebują pomocy”.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący Episkopatu Polski przekazał dzieciom wakacyjne życzenia

2022-06-24 10:39

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

episkopat.pl

Niech rozpoczynający się czas wakacji będzie okazją do wypoczynku dla ciała i ducha. Pamiętajmy o modlitwie i niedzielnej Eucharystii – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki z okazji zakończenia roku szkolnego i rozpoczynających się wakacji.

Arcybiskup Stanisław Gądecki z okazji zakończenia roku szkolnego 2022 przekazał życzenia dzieciom. "Niech rozpoczynający się czas wakacji będzie okazją do wypoczynku dla ciała i ducha" - powiedział.

CZYTAJ DALEJ

MŚ w pływaniu - popis Wasick w półfinale, siódme miejsce Majerskiego

2022-06-24 21:07

[ TEMATY ]

mistrzostwa świata

pływanie

PAP/Tamas Kovacs

Katarzyna Wasick

Katarzyna Wasick

Katarzyna Wasick na 50 m stylem dowolnym oraz Ksawery Masiuk na 50 m stylem grzbietowym zakwalifikowali się do sobotnich finałów mistrzostw świata, które odbywają się w Budapeszcie. Siódmy w finale na 100 m stylem motylkowym był Jakub Majerski.

Wasick czasem 24,11 pobiła o 0,06 s własny rekord Polski z ubiegłego roku. Polka miała najlepszy wynik w całej stawce. Drugi rezultat uzyskała zwyciężczyni drugiego wyścigu półfinałowego Szwedka Sarah Sjoestroem - 24,15.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję