Reklama

Polska

W katedrze i na Powązkach pożegnano Zbigniewa Romaszewskiego

[ TEMATY ]

pogrzeb

Dominik Różański

W archikatedrze warszawskiej św. Jana Chrzciciela pożegnano dziś sen. Zbigniewa Romaszewskiego. Zmarłego działacza opozycji antykomunistycznej w PRL żegnały tłumy warszawiaków i najwyższe władze państwowe – w tym prezydent Bronisław Komorowski. Mszy pogrzebowej przewodniczył bp Rafał Markowski, w zastępstwie przebywającego w Rzymie na konsystorzu kard. Kazimierza Nycza.

Metropolita warszawski zapewnił w okolicznościowym liście, który odczytał na początku Mszy bp Markowski, iż łączy się duchowo z uczestnikami pogrzebu Zbigniewa Romaszewskiego, wielkiego Polaka i patrioty. „Całe dorosłe życie poświęcił rodzinie i pracy zawodowej oraz zaangażowaniu społeczno-politycznemu w duchu roztropnej troski o dobro wspólne. Był zawsze człowiekiem merytorycznym, nie walczącym ‘przeciw’ ale zawsze ‘o coś’, co było istotne, ważne albo potrzebne. Czynił to z pełnym zaangażowaniem intelektualnym i emocjonalnym” – podkreślił w swoim przesłaniu na Mszę pogrzebową kard. Nycz. Przyznał też, że „sam miał okazję wiele razy tego doświadczyć, gdy wstawiał się on i prosił o wsparcie w różnych sprawach”.

Skąd wziął to społecznikowskie, chrześcijańskie zacięcie? Wyniósł je z katolickiego domu swoich rodziców – mówił w kazaniu ks. infułat Jan Sikorski. Przybliżając sylwetkę zmarłego senatora zwrócił uwagę na „wrażliwość jego patriotycznego serca, które żywo zarezonowało na tak piękną i chrześcijańską treść słowa ‘solidarność’.

- W młodości nie ominęły go wprawdzie agnostyczne i indyferentne wpływy, choć to ewangeliczne „cokolwiek uczyniliście jednemu z moich najmniejszych - Mnieście uczynili”, przejawiało się w jego ciepłej, życzliwej postawie wobec tych, o których wspomina Ewangelia: głodnych, spragnionych, uwięzionych, cierpiących, prześladowanych dla sprawiedliwości – podkreślił kaznodzieja. Dodał też, że „tuż po jego śmierci okazało się, że miał zdrową nerkę, która została przekazana umierającemu”.

Reklama

Kaznodzieja wspomniał również o tym, że Romaszewski, „mimo młodzieńczych wahań i wątpliwości, stawał się coraz bliższy Panu Jezusowi”. Uczestniczył w życiu Kościoła i korzystał często z sakramentów. – Dzień przed śmiercią wziął udział w „Rozmowach niedokończonych” w Radiu Maryja, pierwszych i ostatnich, mam nadzieję, że teraz kończy je osobiście z Patronką tego radia – Najświętszą Maryją Panną – dodał.

Ks. Sikorski mówił również o tym, że odejście kogoś bliskiego jest dla pozostałych Bożą katechezą – lekcją, ostatnim słowem, przestrogą. - Wspominając życie śp. Zbigniewa Romaszewskiego rozczytujemy kształt naszej codzienności, szczególnie jako beneficjentów solidarnościowego ‘cudu nad Wisłą’, którego świadkami i czynnymi aktorami było wielu z obecnych dziś w katedrze - mówił do zebranych w środku i przed świątynią. Kazanie zakończył fragmentem modlitwy Piotra Skargi za Ojczyznę.

Msza pogrzebowa w warszawskiej archikatedrze została odprawiona z ceremoniałem wojskowym. Wartę honorową przy trumnie zaciągnęła kompania honorowa. Pożegnanie miało charakter państwowy. We Mszy uczestniczył prezydent RP Bronisław Komorowski z małżonką, przedstawiciele rządu, parlamentarzyści, działacze „Solidarności” z licznymi pocztami sztandarowymi” z całej Polski. Na czas uroczystości pogrzebowych zarządzono przerwy w obradach Sejmu i Senatu.

Prezydent Komorowski przemawiając w katedrze podkreślił, że dziś „żegnamy jedną z legend polskiej opozycji lat 70. i polskiego oporu lat 80., jednego z bohaterów polskiej drogi ku wolności”.

W swoim przemówieniu prezydent nawiązał do dramatycznych wydarzeń na Ukrainie. - Dzisiaj, kiedy ze ściśniętym sercem oglądamy sceny dramatu narodowego na Ukrainie, wielu z nas myśli i czuje, że przypadł nam, w Polsce, lepszy kawałek losu. Że ten dobry los, który nam przydzielił Pan Historii, jednak jest losem, który także i my współtworzyliśmy, korzystając z mądrości, korzystając z autorytetów takich ludzi jak Zbyszek Romaszewski – mówił prezydent RP.

Reklama

Prezydent podkreślił, że Romaszewski miał ogromne zasługi w kształtowaniu postaw wrażliwości dla praw człowieka, praw obywatelskich. - Jestem przekonany, że każdy z nas i w modlitwie, i w myśli gdzieś ma to samo poczucie wdzięczności i tę głęboką potrzebę powiedzenia głośno, jak najgłośniej, że Zbigniew Romaszewski dobrze zasłużył się Polsce - zaznaczył prezydent.

- Zbigniew Romaszewski był człowiekiem czynu w najlepszym tego słowa znaczeniu – powiedział z kolei prezes PiS Jarosław Kaczyński. Pokreślił, że Zbigniew Romaszewski „całym swoim życiem pracował dla Polski”. – Był rycerzem dobrej sprawy. Rycerzem sprawy praw człowieka, obrony zwykłych ludzi, bo przez cały czas kontynuował wysiłki zmierzające do tego, by tym zwykłym ludziom pomagać. Był wraz z żoną Zofią organizatorem biura interwencyjnego, biura pomocy dla skrzywdzonych – powiedział prezes PiS.

Kaczyński przypomniał kolejne etapy życia i podziemnej działalności zmarłego. Przypomniał, że zaangażował się w obronę Adama Michnika przed represjami, przywołał jego czas działalności w ramach KOR i obronę robotników z Czerwca 1976. Wspomniał też jego wyjazd do Moskwy na spotkanie z Andriejem Sacharowem oraz kontakty z opozycją czechosłowacką, wybitną rolę w okresie Solidarności, którą okupił 4,5-rocznym wyrokiem.

W przemówieniu podkreślił również, że Zbigniew Romaszewski, także jako senator w wolnej Polsce nie zaprzestał działalności na rzecz dekomunizacji oraz wolności poza granicami Ojczyzny. - Organizował konferencje, walczył. Walczył o inny kształt Polski i o inny kształt tej części Europy i – szerzej, tej części świata, której przyszło przez lata żyć w komunizmie. Ta walka trwała do samego końca, do momentu, gdy w ostatnich tygodniach zaangażował się w sprawy Ukrainy. Współtworzył komitet i odwiedził Ukrainę - powiedział.

Reklama

Zmarły 13 lutego w Warszawie Zbigniew Romaszewski został pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach

74-letni Romaszewski był legendą opozycji antykomunistycznej, działaczem Komitetu Obrony Robotników i Solidarności; prowadził Biuro Interwencyjne KSS KOR, niosące pomoc prawną i materialną. Współorganizował podziemne Radio „Solidarność”. Był więziony od 1982 r. do 1984 r., sądzony w procesach twórców Radia „Solidarność” i KSS KOR.

Od 1989 do 2011 r. nieprzerwanie sprawował mandat senatora. W 2011 r. został wybrany przez Sejm na członka Trybunału Stanu. W tym samym roku prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Orderem Orła Białego. W 2013 r. Romaszewski został honorowym obywatelem Warszawy.

2014-02-20 18:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prawdziwą jego miłością do końca życia był Rzeszów - pogrzeb śp. Tadeusza Ferenca

[ TEMATY ]

prezydent

pogrzeb

Rzeszów

PAP/Darek Delmanowicz

Prezydent RP Andrzej Duda podczas uroczystości pogrzebowych Tadeusza Ferenca w katedrze rzeszowskiej.

Prezydent RP Andrzej Duda podczas uroczystości pogrzebowych Tadeusza Ferenca w katedrze rzeszowskiej.

„Prawdziwą jego miłością do końca życia był Rzeszów” – mówił bp Jan Wątroba w katedrze rzeszowskiej podczas Mszy św. pogrzebowej śp. Tadeusza Ferenca, wieloletniego prezydenta Rzeszowa. W uroczystości bierze udział Prezydent RP Andrzej Duda, który pośmiertnie odznaczył śp. Tadeusza Ferenca Orderem Odrodzenia Polski.

W kościele katedralnym w Rzeszowie 2 września odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. Tadeusza Ferenca, wieloletniego prezydenta Rzeszowa.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda: wierzę, że dzięki naszemu wspólnemu wsparciu Ukraina zwycięży

2023-01-31 17:16

[ TEMATY ]

Ukraina

Andrzej Duda

PAP/Andrzej Lange

Polska i Łotwa świetnie współpracują we wspieraniu Ukrainy, wierzę głęboko, że dzięki wspólnemu wsparciu Ukraina pokona wroga. Chcielibyśmy żyć z Rosją i Rosjanami w pokoju, ale niestety, jak widać nie da się, bo napadają, rabują, chcą odebrać wolność - powiedział w Rydze prezydent Andrzej Duda.

Prezydent wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą spotkał się we wtorek z Polakami mieszkającymi na Łotwie. Podczas uroczystości prezydent wręczył odznaczenia państwowe: Srebrne i Złote Krzyże Odrodzenia Polski oraz polskie flagi. "To są odznaczenia (...) za ciężką, wieloletnią pracę, za ogromny wkład państwa w codzienne umacnianie po pierwsze polsko-łotewskich relacji, po drugi - za podtrzymywanie tu, na Łotwie polskiej tradycji, kultury" - podkreślił prezydent, zwracając się do odznaczonych.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek w Kinszasie: przybywam jako pielgrzym pojednania i pokoju

2023-02-01 07:37

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Przybywam jako pielgrzym pojednania i pokoju – stwierdził Ojciec Święty w swoim pierwszym przemówieniu skierowanym do przedstawicieli władz, społeczeństwa obywatelskiego i korpusu dyplomatycznego w stolicy Demokratycznej Republiki Konga- Kinszasie.

Panie Prezydencie Republiki,

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję