Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Ku czci Matki Bożej. Odpust plenerowy na Kępie Winogradzkiej

Po pandemicznej przerwie przy krzyżu na Kępie Winogradzkiej odbyły się tradycyjne uroczystości odpustowe. Mszę św. celebrował kustosz sanktuarium św. Mikołaja w Pierśćcu ks. Sebastian Rucki.

[ TEMATY ]

krzyż

odpust

Kępa Winogradzka

Monika Jaworska

Po pandemicznej przerwie znów się odbył odpust na Kępie. Fot. Monika Jaworska

Po pandemicznej przerwie znów się odbył odpust na Kępie. Fot. Monika Jaworska

Kapłan modlił się m.in. w intencji żywych i zmarłych mieszkańców miejscowości Kiczyce, na terenie której znajduje się krzyż.

Tę tradycję plenerowych odpustów trzeba kontynuować, to jest bardzo cenne. Czcimy Maryję pod krzyżem, na którym dokonało się nasze zbawienie. Czcimy Królową Polski, a więc myślimy również o naszej ojczyźnie, o Polakach w kraju i za granicą. Modlimy się o Boże błogosławieństwo i wypełnienie Ślubów Jasnogórskich – powiedział celebrans.

Podkreślił, że zwycięstwo przychodzi przez Maryję, co jest ciosem dla szatana. – Pan Bóg wybiera Maryję, żeby rozlać ocean łask. Ona zawsze prowadzi nas do Jezusa. Dostrzegam też to, że Matka prowadzi wielu ludzi do spowiedzi. Szczególnie w święta maryjne oni przeżywają swoje nawrócenie. Jeżeli ktoś ma dobrą relację z Matką Bożą, to ona Go strzeże. Warto się Jej oddawać, być z Nią na co dzień, wtedy będą się dziać wielkie rzeczy w naszym życiu – zapewnił ks. S. Rucki.

Reklama

Po Mszy św. wystawił Najświętszy Sakrament i modlono się Litanią Loretańską.

Opiekę nad krzyżem sprawują Krystyna i Stanisław Wykowie z parafii św. Mikołaja w Pierśćcu. Jak podkreślają, krzyż jest wotum dziękczynnym za peregrynację Obrazu Jasnogórskiego do pierścieckiej parafii 25 czerwca 1998 r. W tym roku p. Stanisław podjął się trudu odnowienia krzyża. Efekty jego prac można było podziwiać na odpuście, w którym uczestniczyli nie tylko miejscowi, lecz również pielgrzymi. Przy krzyżu w soboty odprawiane są majówki.

2022-05-18 21:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Błogosławieństwo krzyża

Niedziela lubelska 11/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

krzyż

relikwie

Grzegorz Jacek Pelica

25 lutego miało miejsce pożegnanie relikwii Krzyża Chrystusowego w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Tarle. Uroczystości przewodniczył bp Józef Wróbel, który udzielił sakramentu bierzmowania kilkudziesięcioosobowej grupie młodzieży. Wraz z Księdzem Biskupem Mszę św. koncelebrował dziekan ks. Jerzy Latawiec, a posługę miłosierdzia w konfesjonale sprawował ks. Bogusław Marzęda, rodak. Oczekując na Pasterza, parafianie trwali na modlitwie wraz z proboszczem ks. Wiktorem Koczwarą, który podkreślił, że ta Msza św. przejdzie do historii parafii i zapisze się jako doniosła chwila Wieczernika Eucharystii, Krzyża i Pięćdziesiątnicy.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: prośmy Boga, byśmy w obliczu przeciwności byli wytrwali w czynieniu dobra

2022-06-26 12:16

[ TEMATY ]

Franciszek

Anioł Pański

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

W obliczu przeciwności, niezrozumienia, zwracajmy się do Pana, prosząc Go o wytrwałość w czynieniu dobra – zachęcił papież 26 czerwca w rozważaniu przed niedzielną modlitwą Anioł Pański w Watykanie.

Ojciec Święty nawiązał do fragmentu Ewangelii czytanego w XIII niedzielę zwykłą roku C (Łk 9, 51-62), mówiącego o tym, że trzeba porzucić wszystko, aby iść za Jezusem. Zauważył, że tekst ten zaczyna się od podkreślenia, iż Pan Jezus „postanowił udać się do Jeruzalem” (Łk 9, 51), wiedząc, że będzie tam musiał wiele wycierpieć. Następnie opisuje scenę odrzucenia Pana przez Samarytan, na co apostołowie reagują gniewem, proponując Jezusowi, by ukarał tych ludzi, zsyłając na nich ogień z nieba. Tymczasem On ich upomina, wskazując, że „ogień”, który przyszedł przynieść na ziemię (por. Łk 12, 49), to miłosierna miłość Ojca.

CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas do uczestników Światowego Forum Miejskiego: Ewangelia ubogaca miasto

2022-06-26 20:08

[ TEMATY ]

Bp Adrian Galbas

Episkopat News

– Ewangelia ubogaca miasto – powiedział abp koadiutor archidiecezji katowickiej Adrian Galbas w homilii podczas Mszy w intencji uczestników Światowego Forum Miejskiego sprawowanej w Kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Katowicach. Z uznaniem mówił o staraniach prowadzących do polepszenia jakości życia w mieście - o czyste powietrze i posegregowane śmieci, o dobrą infrastrukturę, sprawna komunikacją i dobre tereny rekreacyjne.

W rozpoczynającym się w niedzielę 26 czerwca Światowym Forum Miejskim (WUF11) bierze udział ok. 20 tys. uczestników z całego świata.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję