Reklama

Niedziela Lubelska

Kapłaństwo jest tajemnicą. Srebrny jubileusz święceń

Ewa Kamińska

Przed 25 laty, 17 maja 1997 r., kilkunastu absolwentów Metropolitalnego Seminarium Duchownego przyjęło święcenia kapłańskie z rąk abp. Bolesława Pylaka. We wtorek 17 maja 2022 r. w lubelskiej archikatedrze została odprawiona Jubileuszowa Msza św. w ich intencji. Przewodniczył jej bp Artur Miziński, Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski. Wśród koncelebransów było 13 jubilatów.

Bp Artur witając uczestników liturgii, dziękował za dar życia i powołania kapłańskiego Jubilatów, prosząc Boga, by misję, jaką powierzył im Chrystus, mogli dalej realizować jak najlepiej. Przekazał też wyrazy jedności i duchowej więzi z Jubilatami ze strony abp. Stanisława Budzika, który wraz z Przewodniczącym KEP abp. Stanisławem Gądeckim i Prymasem Polski abp. Wojciechem Polakiem przebywał w tym czasie na Ukrainie, świadcząc o jedności Kościoła i więzi między Polakami, a tymi, którzy przeżywają dramat wojny.

Homilię wygłosił ks. kanonik Marek Urban, proboszcz parafii pw. św. Antoniego Padewskiego, jeden z Jubilatów. Mówił, że słowa Jezusa: „Niech się nie trwoży serce wasze”, są najlepszą podpowiedzią dla tych, których powołał do kapłaństwa. – Choć wyglądamy na pewniaków i twardzieli, zahartowanych w różnych doświadczeniach, stajemy przed Bogiem z drżeniem serca – powiedział. – Owszem, dziękujemy za dar wiary i kapłaństwa, bo wiele widzieliśmy cudów Bożego działania. Dziękujemy za Kościół, bo poznaliśmy Go jako środowisko szczególnego działania Ducha Świętego, za Kościół, którego nie jest w stanie deptać ludzka nędza i słabość. Dziękujemy za Maryję, bo niejednego z nas ochroniła, przekonała do troski o dzieci Kościoła, otworzyła na Miłość Bożą i uczyła odpowiadać na Nią. Mimo wszystko, serce drży, bo jeszcze pewnie chcemy udowodnić sobie i innym, że jeszcze coś od nas zależy, a w tym najbardziej możemy się pomylić. Drży serce, bo kapłaństwo jest dalej dla nas tajemnicą i nie dostaliśmy ostatecznej odpowiedzi, dlaczego to my zostaliśmy wybrani.

Reklama

Ks. Marek dziękował szczególnie za wszystkich wiernych, których Jubilaci spotkali na drodze posługiwania kapłańskiego. – Chcemy dalej dzielić się z wami swoim kapłaństwem, chcemy nieustannie trwać w modlitwie za was. Prosimy też o modlitwę za nas – powiedział. –Słowa dzisiejszej Ewangelii kończą się apelem: „niech świat się dowie, że Ja miłuję Ojca, i że tak czynię, jak Mi Ojciec nakazał” (por. J 14, 31). Nie możemy udawać, że nie wiemy, kim Jezus pragnie się posłużyć, by to orędzie rozchodziło się dalej po świecie. Chcemy zatem wołać: Krusz Panie nasze serca harde serca, które próbują odwracać nas od tej misji. Przekonuj nasz rozum, by się nie tłumaczył, że możemy podejmować pożyteczniejsze zadania. Łam naszą obojętność, lenistwo, by nie odciągały nas od Ciebie. Daj nam też doświadczyć radości i pokoju w wiernym wypełnianiu Twojej woli. Niech to się dokonuje przy potężnym wstawiennictwie Maryi, czczonej w tym miejscu, jako płacząca Katedralna Pani oraz naszych patronów.

– Czas, w którym przyszło Wam pełnić posługę kapłańską, różni się zasadniczo od momentu, w którym wchodziliście w kapłaństwo – powiedział na zakończenie Mszy Świętej bp Artur Miziński. – To jest nasz czas. Nie mówimy – lepszy czy gorszy. To czas, który nam jest dany i mamy go przeżyć w miłości do Chrystusa, idąc za Nim, naśladując Go w Jego posłudze i wierności Ojcu. To czas dany nam, by spalać się i dawać się braciom […] Życzę, by czas, który jest przed wami, był równie bogaty w wyzwania i w wasze odpowiedzi, które będą płynąć z miłości do Boga i Kościoła. Niech to będzie czas coraz większego przylegania do Chrystusa i upodabniania się do Niego. […] Niech ta posługa wydaje błogosławione owoce, a dla was będzie źródłem radości z faktu, że On was wybrał, powołał i udzielił łaski, by powiedzieć tak i pozostać wiernymi temu wezwaniu. […] Razem z Maryją trwajcie wiernie, jak umiłowany uczeń Jan pod krzyżem, aby potem rozradować się ze spotkania z Nim Zmartwychwstałym i w mocy Ducha Świętego być wiernymi świadkami i szafarzami świętych tajemnic.

Srebrni jubilaci: ks. Grzegorz Dobosz, ks. Tomasz Fidecki, ks. Maciej Hułas, ks. Grzegorz Kiciak, ks. Andrzej Kołodziejski, ks. Przemysław Kuśmierz, ks. Mirosław Matuszny, ks. Robert Młynarczyk, ks. Wojciech Pęcherzewski, ks. Ireneusz Posturzyński, ks. Piotr Siwko, ks. Marcin Szwiec, ks. Marek Szymański, ks. Mariusz Śniadkowski, ks. Marek Urban.

2022-05-19 05:42

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#KrwiodawstwoŻycia: Zbawienie we Krwi Chrystusa

2022-06-30 21:00

[ TEMATY ]

#KrwiodawstwoŻycia

Karol Porwich/Niedziela

Ceną naszej wolności jest Krew Chrystusa, Baranka paschalnego, przeznaczonego od wieków przez Boga Ojca, w którym ustanawia On swój nowy lud wierzących, lud Nowego Przymierza.

Z Pierwszego Listu św. Piotra Apostoła:

CZYTAJ DALEJ

"Tylko cud może dziecko uratować" - diagnoza lekarza. Tak też się stało!

2022-07-01 09:40

[ TEMATY ]

duchowość

Adobe Stock

Matka wszystko rozumie... Matka pomaga. Matka Boża Częstochowska wyprosiła wiele cudów. W okresie wakacji pragniemy przedstawiać Wam drodzy Czytelnicy świadectwa cudów za wstawiennictwem Maryi, dokonanych w różnych sanktuariach w Polsce. Na początek oczywiście Jasna Góra!

Byliśmy bezsilni

CZYTAJ DALEJ

Watykan: w lipcu nie będzie papieskich audiencji ogólnych

2022-07-01 12:42

[ TEMATY ]

Watykan

Ks. Tomasz Podlewski

Środowe audiencje ogólne, jak jest to w zwyczaju zostają w lipcu zawieszone. Zostaną wznowione w środę 3 sierpnia – poinformowała Prefektura Domu Papieskiego.

Natomiast na audiencjach prywatnych Franciszek przyjął dzisiaj prefekta Dykasterii Nauki Wiary, kard. Luisa Francisco Ladarię Ferrera, SJ; biskupa Augburga w Niemczech Bertrama Johannesa Meiera, który przed miesiącem odwiedził Ukrainę; sekretarza generalnego Caritas Internationalis, dr. Johna Aloysiusa wraz z asystentem kościelnym, ks. prał. Pierrem Ntakobajira Cibambo oraz rektora Papieskiego Uniwersytetu Laterańskeigo, prof. Vincenzo Buonomo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję