Reklama

Kościół

20 maja

Majowa wędrówka szlakiem sanktuariów maryjnych Ukrainy: Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Czortkowie

W dwudziestym dniu naszego pielgrzymowania po ziemi ukraińskiej stajemy w miejscu, gdzie kult Matki Bożej Różańcowej trwa od ponad 400 lat. Był on niewątpliwie podstawą do ustanowienia tu w roku 2009 – sanktuarium Matki Bożej Różańcowej. Stajemy w kościele oo. Dominikanów w Czortkowie.

[ TEMATY ]

Ukraina

pl.wikipedia.org

Obraz Matki Boskiej Czortkowskiej

Obraz Matki Boskiej Czortkowskiej

Jak podaje historia, ojcowie dominikanie przybyli do Czortkowa 22 lutego 1619 roku. Kościół stał się na długie lata jedyną, rzymskokatolicką świątynią dla Czortkowa i okolicznych wiosek. Od początku duszpasterzowania ważną rolę odgrywał kult maryjny.

Obraz Matki Bożej Różańcowej, przed którym się dziś zatrzymujemy z ufną modlitwą o pokój, został do świątyni w Czortkowie ofiarowany przez króla Jana Kazimierza w 1663 roku. Przez wiele lat Matkę Bożą z Czortkowa nazywano Strażniczką Rzeczypospolitej.

Historia bardziej współczesna pokazuje, że w okresie międzywojennym wybudowano nowy kościół w stylu neogotyckim. Wybuch wojny i okupacja sowiecka przyniosły wielkie zmiany. Zabroniono nauczania religii w szkołach, ograniczano praktyki religijne. Wybuch wojny niemiecko – sowieckiej spowodował zbrodnie niewyobrażalnych rozmiarów. Ponieważ sowieci nie mogli zabrać ze sobą więźniów – wrogów komunizmu, bestialsko ich zamordowali. Pośród zamordowanych byli czortkowscy dominikanie, dziś toczy się ich proces beatyfikacyjny.

Reklama

Po zakończeniu II wojny światowej i związanych z nią działań wojennych, gdy zmianie uległy granice, ludność polska wraz z zakonnikami zostali zmuszeni do opuszczenia Czortkowa. Wyjeżdżający zakonnicy zabrali ze sobą cudowny obraz Matki Bożej, który z czasem znalazł swoje miejsce w kościele oo. Dominikanów w Warszawie (kościół św. Jacka). Kościół w Czortkowie zamknięto na długie lata. Świątynie ponownie otwarto w roku 1989. Do kościoła powróciła kopia obrazu Matki Bożej Różańcowej. Duszpasterstwo jak dawniej podjęli oo. Dominikanie. Rozwijający się na nowo kult maryjny spowodował, że 29 sierpnia 2009 roku, ks. abp Mieczysław Mokrzycki koronował obraz. Natomiast 3 listopada 2009 roku ogłosił kościół w Czortkowie, jako sanktuarium Matki Bożej Różańcowej.

Wpatrzeni w obraz Matki Bożej Różańcowej zaśpiewajmy:

Różańcowa Pani nieba, ziemi, Pozdrawiamy Cię głosy naszymi. Do Ciebie się cały świat ucieka, Przez różaniec Twej pomocy czeka, Różańcowa Dziewico Maryjo.

2022-05-19 21:30

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Szewczuk w Watykanie o sytuacji na Ukrainie

[ TEMATY ]

Watykan

Ukraina

ad limina

pl.wikipedia.org

W ramach wizyty ad limina w Watykanie ukraińscy biskupi greckokatoliccy odwiedzili 17 lutego Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej, gdzie rozmawiali m.in. z abp. Paulem R. Gallagherem - podsekretarzem ds. stosunków z państwami. Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) abp Swiatosław Szewczuk przedstawił rzeczywistą sytuację w swym kraju i wyzwania duszpasterskie, stojące przed tym Kościołem w obecnych warunkach toczącej się tam wojny. "Niezbędne jest mówienie i obrony prawdy w każdych okolicznościach" - oświadczył arcybiskup większy kijowsko-halicki.

"Tego właśnie oczekują dzisiaj obywatele Ukrainy od Stolicy Apostolskiej jako od najwyższego autorytetu moralnego" - dodał. Biskupi zapoznali również szefa dyplomacji watykańskiej z Apelem Synodu Biskupów UKGK do duchowieństwa o duszpasterstwo w warunkach wojny.

CZYTAJ DALEJ

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

[ TEMATY ]

Maryja

Matka Boża Nieustającej Pomocy

Foto: Monika Książek

Chyba każdy z katolików słyszał kiedyś o szczególnym nabożeństwie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Jej obraz kojarzy większość z nas. Cały świat w środę ucieka się pod Jej obronę. Skąd tak właściwie wziął się ten wielki kult?

W ciągu ostatnich 150 lat obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy stał się drogi milionom chrześcijan, umacniając ich wiarę i modlitwę. Uważany jest nawet za jeden najbardziej znanych i kochanych obrazów Maryi na świecie.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: W poniedziałek po szczycie NATO zwołam RBN, by omówić postanowienia szczytu

2022-06-28 14:27

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

PAP/Rafał Guz

W poniedziałek po szczycie NATO zwołam Radę Bezpieczeństwa Narodowego, by omówić postanowienia szczytu i bieżącą sytuację bezpieczeństwa - oświadczył we wtorek prezydent Andrzej Duda, przed wylotem na szczyt NATO w Madrycie.

We wtorek podczas konferencji prasowej przed wylotem na szczyt NATO w Madrycie prezydent Andrzej Duda zapowiedział zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. "W poniedziałek po szczycie NATO zwołam Radę Bezpieczeństwa Narodowego, by omówić postanowienia szczytu i bieżącą sytuację bezpieczeństwa" - oświadczył.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję