Reklama

Europa

Abp Szewczuk: miłosierny Bóg uczy nas urazy chętnie darować

O zagojenie ran, jakie zadała Ukraińcom trwająca od 85 dni wojna modlił się w codziennym orędziu wojennym abp Światosław Szewczuk. Rozważając kolejne uczynki miłosierdzia względem duszy, zachęcał on swych rodaków, by chętnie starali się darować zadane im urazy.

[ TEMATY ]

przebaczenie

Abp Szewczuk

rosyjska agresja na Ukrainę

Łukasz Sztolf

Abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego

Abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła
Greckokatolickiego

Chrystus zmartwychwstał!

Drodzy bracia i siostry w Chrystusie!

Dziś jest czwartek, 19 maja 2022 r. i już 85. dzień naród ukraiński walczy z rosyjską agresją na wielką skalę.

Wojna się przeciąga... Bomby lotnicze i rakiety nadal spadają na nasze spokojne miasta i wioski. Według doniesień z frontu, najbardziej zacięte walki toczą się na wschodzie Ukrainy , w Doniecku i Ługańsku.

Wojskowi pocieszali nas faktem, że Rosjanie ponieśli całkowitą klęskę w swojej ofensywie na czterech kierunkach, a nasza armia skutecznie broni Ojczyzny. Ale ataki lotnicze trwają w różnych częściach Ukrainy: w obwodach odeskim, dniepropietrowskim i mikołajowskim, które chciałyby żyć spokojnie.

Dziś w sposób szczególny modlimy się za miasto Mariupol, za tych ludzi, którzy potrzebują szczególnej uwagi wspólnoty międzynarodowej. Modlimy się za tych, którzy przebywają w okupowanym Chersoniu, Melitopolu, Berdiańsku. Modlimy się i chcemy pomagać tym, którzy na różny sposób zostali poszkodowani na skutek wojny, w tym osobom przymusowo przesiedlonym, przebywającym z dala od domu i rannym. Modlimy się za naszych żołnierzy, którzy dostali się do niewoli.

Ukraina się broni, Ukraina walczy, Ukraina wygrywa. I cały świat patrzy na wolę Ukrainy, by być wolnym, niepodległym państwem.

Dziś chciałbym się zastanowić nad innym uczynkiem miłosierdzia względem duszy bliźniego, które jest być może najlepszym odzwierciedleniem miłości Boga wobec nas: nad przebaczeniem otrzymanych przewinień. Oczywiście, gdy ktoś nas obraża, krzywdzi, czujemy się urażeni. Każde zło, zwłaszcza niesprawiedliwe, uderza.

Ten uczynek miłosierdzia uczy nas zwyciężać zło miłością i mówi nam, że Pan Bóg kocha człowieka, niezależnie od tego, jaki jest jego stosunek do Niego. Miłość Boga jest większa niż grzechy i zniewagi, jakie człowiek może Mu wyrządzić: „Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne”.

Reklama

Miłość Boża leczy nasze grzechy, naszą nienawiść. Panu Bogu zależy na tym, aby zło człowieka najpierw spadło na Jego głowę. Kiedy człowiek grzeszy, obraża Pana Boga, to najpierw rani samego siebie. Miłosierdzie Boże zaś, przeciwnie, zbawia jego zło. Kiedy traktujemy bliźniego w taki sam sposób, w jaki Pan Bóg traktuje nas, ukazujemy Jego obecność pośród nas.

Przebaczenie z serca, zwłaszcza w relacjach osobistych, oznacza przezwyciężenie zła, które ktoś może mi wyrządzić. Często bowiem się zdarza, że ktoś mnie obraził, ale nie zdawał sobie z tego sprawy. A zniewaga, którą noszę w sercu wobec bliźniego, gnębi mnie. Kiedy więc przebaczam zniewagę, wyrzucam to wewnętrzne zło z własnego serca i zniewaga już mnie nie boli.

Ponadto, przebaczając naszą miłością, niszczymy zło i grzech. Zatem nie pozwólmy, aby nasze obrazy zniszczyły nas od wewnątrz. Oby nasze obrazy zniknęły dzięki mocy Bożej miłości, którą możemy przekazywać innym.

Boże, pobłogosław Ukrainę! Boże, ulecz rany zadane duszom Ukraińców przez tę trudną wojnę! O Boże, naucz nas przebaczać, zwłaszcza naszym najdroższym bliźnim!

Oby zniewagi, czy to małe czy też wielkie, nie osłabiają naszych rodzin, naszych parafii, naszych wspólnot. Niech każda obraza zostanie pokonana mocą przebaczenia w imię Boga, jako uczynek miłosierdzia dla duszy bliźniego.

Boże, pobłogosław Ukrainę! Boże, pobłogosław armię ukraińską! Boże, pobłogosław wszystkich, którzy pomagają sobie nawzajem! Boże, błogosław wszystkim, którzy zmagają się ze swoimi przewinieniami! Boże, błogosław wszystkim, którzy dziś bronią Ojczyzny! Boże, pobłogosław naród ukraiński!

Niech błogosławieństwo Pana będzie nad wami, ze względu na Jego łaskę i miłość do ludzi, teraz i zawsze, i na wieki wieków. Amen.

Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał!

2022-05-19 20:58

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bóg był z nami, gdy strzelali

Strach ma wiele twarzy. A jednak ludzie z parafii św. Jana Pawła II we Lwowie, która przyjmuje setki uchodźców, ruszyli na pomoc zrujnowanym przez Rosjan miejscowościom. O tym, co widzieli po drodze, opowiada proboszcz – ks. Grzegorz Draus.

Jeździmy po Irpieniu i Buczy, gdzie dokonano straszliwych zbrodni wojennych. Są z nami Taras spod Kijowa, mocno zaangażowany w techniczną obsługę naszego domu dla uchodźców we Lwowie, Markijan ze Lwowa, Andrew – Amerykanin, iluzjonista, który umie rozbawić dzieci pokazami swoich sztuczek. Jest też Kamir, Algierczyk z Francji, lekarz. Mijamy zniszczone domy, na ulicach pusto. Gdy widzimy człowieka, zatrzymujemy się. Pytamy, czy czegoś potrzebuje. W krótkim czasie do busa z czerwonym krzyżem i polsko-ukraińskimi symbolami podchodzą ludzie. Większość była tu przez cały czas. Dostają jedzenie i środki czystości. Naszą główną misją są jednak nasiona. W obu miastach jest sporo domów z ogródkami, a to daje ludziom szansę na przeżycie.

CZYTAJ DALEJ

Ojciec Święty pochwalił Proszowice

2022-06-28 08:54

[ TEMATY ]

diecezja kielecka

Proszowice

archiwum prywatne

Z ks. dr. Janem Zwierzchowskim, proboszczem parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Proszowicach, o spotkaniu z Ojcem Świętym i wizerunkach Matki Bożej dla Papieża Franciszka, rozmawia Agnieszka Dziarmaga.

Agnieszka Dziarmaga: Miał Ksiądz okazję uczestniczyć, wspólnie z nuncjuszem apostolskim abp. Henrykiem Jagodzińskim i ks. prof. Stefanem Radziszewskim w osobistej audiencji u Ojca Świętego Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Diecezja zielonogórsko-gorzowska. Ks. Adrian Put nowym biskupem pomocniczym

2022-06-28 13:41

archiwum

Ks. Adrian Put, proboszcz parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze oraz redaktor odpowiedzialny Aspektów został mianowany biskupem pomocniczym diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Decyzję Ojca Świętego Franciszka ogłosiła dziś, 28 czerwca, w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. Informacja została podana do wiadomości w siedzibie kurii diecezjalnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję