Reklama

Niedziela Lubelska

Rodzina na pierwszym miejscu

Tadeusz Boniecki

Po raz kolejny ulicami Chełma przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny. Uczestniczyło w nim ponad 300 osób. Wszyscy chcieli przypomnieć, że rodzina i życie od poczęcia jest najważniejszą wartością. Wśród uczestników marszu był ks. Tomasz Kancelarczyk ze Szczecina, prezes Fundacji Małych Stópek.

Na pomysł organizacji Marszu dla Życia i Rodziny w Chełmie kilka lat temu wpadł Edward Czuwara, przewodniczący chełmskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Pierwszy marsz odbył się w 2016 r. Choć początkowo uczestniczyła w nich niewielka grupa ludzi, to z czasem dołączali kolejni obrońcy życia z parafialnych wspólnot i ruchów religijnych. W tym roku hasłem marszu były słowa: „I ślubuję ci”. Wydarzenie wspólnie zorganizowały dwie chełmskie parafie: Narodzenia Najświętszej Maryi Panny oraz Świętej Rodziny. Koordynatorami byli Edward Czuwara i ks. Karol Mazur.

Marsz rozpoczął się od koncelebrowanej Mszy św. sprawowanej w sanktuarium Matki Bożej Chełmskiej pod przewodnictwem ks. Tomasza Kancelarczyka prezesa Fundacji Małych Stópek. – Marsz jest przypomnieniem o świętości małżonków, wołamy do Boga, aby świętość każdego życia od momentu poczęcia aż do śmierci była szanowana - powiedział na początku Liturgii ks. kan. Andrzej Sternik, kustosz sanktuarium Matki Bożej Chełmskiej. Homilię wygłosił ks. Tomasz Kancelarczyk. Na początku przybliżył zebranym cele działania fundacji. Wspomniał też o pięknie życia i miłości, zapisanych na kartach Ewangelii. Wskazał na potrzebę wdrażania w życie zasad ewangelicznych wypływających z nauczania Jezusa. Mówił o potrzebie obrony każdego życia danego od Boga. Przypomniał słowa przysięgi małżeńskiej i związaną z nimi trwałość sakramentalnego małżeństwa zawartego przed Bogiem przez mężczyznę i kobietę. - Małżeństwo jest błogosławieństwem a nie ciężarem, jak sądzą niektóre środowiska - podkreślał ks. Kancelarczyk.

Reklama

Bezpośrednio po zakończonej Eucharystii sprzed sanktuarium Matki Bożej Chełmskiej wyruszył Marsz dla Życia i Rodziny, w którym szło ponad trzysta osób. Udział w wydarzeniu wzięły całe rodziny z dziećmi, młodzież, osoby starsze, babcie, dziadkowie, byli też księża z chełmskich parafii. Marsz w codzienności ma realizować swój podstawowy cel, jakim jest ochrona życia na wszelkich jego etapach oraz przywiązania do rodziny, rozumianej w zgodzie z prawem naturalnym jako trwały, stabilny i nierozerwalny związek jednej kobiety i jednego mężczyzny.

- Wierzymy razem, życie jest darem! Uśmiech malucha, dodaje ducha! Hej, hej, hej, Życie jest okey! Tato głową rodziny, dbamy o to i tym się szczycimy! - skandowali po drodze uczestnicy. „Nie boję się, gdy ciemno jest. Ojciec za rękę prowadzi mnie” - śpiewali znany przebój zespołu Arka Noego. Wśród wielu kolorowych flag i transparentów oraz tablic wznoszonych ku górze szczególnie wyróżniał się olbrzymi baner o treści: Wybieram życie. Został specjalnie przywieziony ze Szczecina przez ks. Kancelarczyka i był na trasie niesiony przez kilkudziesięciu uczestników tej radosnej manifestacji. – Jesteśmy już kolejny raz na tym marszu, idziemy bo nie wstydzimy się, że mamy normalną rodzinę katolicką, a życie opieramy na wierze – mówiła Teresa z mężem Antonim. – Rodzina jest sama radością i to taką Bożą radością - mówił Daniel. – Rodzina tak wiele dobra wnosi do naszego polskiego życia społecznego, że musimy jej bronić za wszelka cenę - mówił Jarosław. – Dzisiaj na tym marszu jesteśmy wspólnotą o wielkiej sile, pokazujemy że gdy codzienność zawierza się Bogu, to nie ma problemów których byśmy nie pokonali, bo Bóg jest z nami - mówiła Renata.

Chełmski Marsz dla Życia i Rodziny, pełen radosnego śpiewu i transparentów przeszedł ulicami: Lubelską, plac Łuczkowskiego, Lwowską, Wieniawskiego aż do parafii Świętej Rodziny. Ostatnim punktem tego wydarzenia był rodzinny festyn na terenach otaczających kościół parafialny.

Reklama

Fotorelacja na https://www.facebook.com/Niedziela-Lubelska-112621833628172


2022-05-20 09:55

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Urlich: współodpowiedzialność świeckich za Kościół jest faktem

2022-06-30 18:50

[ TEMATY ]

arcybiskup

Francja

Paryż

Wikipedia/Mory Hugo

Nowy arcybiskup Paryża: abp Laurent Ulrich

Nowy arcybiskup Paryża: abp Laurent Ulrich

Choć Kościół powszechny odkrywa dziś wymiar synodalności, we Francji współodpowiedzialność świeckich za Kościół jest już dobrze utrwaloną tradycją. Wskazuje na to w rozmowie z Radiem Watykański nowy arcybiskup Paryża. Kiedy byłem młody, Kościół zależał od biskupów i księży. Dziś nadal kierują oni Kościołem, ale pojawili się diakoni stali, którzy podejmują odpowiedzialność duszpasterską, a przede wszystkim wielka rzesza świeckich, którym Kościół powierza określoną misję – stwierdził paryski arcybiskup.

Tę przemianę, faktyczną synodalność, odkrył on również w Paryżu. 70-letni Laurent Ulrich zastąpił charyzmatycznego abp. Michela Aupetit, który w grudniu ubiegłego został usunięty z urzędu na skutek medialnej nagonki. Jego zdaniem powierzono mu tę misję ze względu na wieloletnie doświadczenie biskupie, które zdobył w poprzednich diecezjach. W Paryżu, jak przypuszcza, jednym z najważniejszych wydarzeń jego posługi będzie ponowne oddanie do użytku katedry Notre Dame. Jak na razie nie ma wielkich opóźnień, więc można zakładać, że termin ponownego otwarcia w 2024 r. zostanie dotrzymany – uważa abp Urlich.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Biden: mówiłem Putinowi, że jeśli zaatakuje Ukrainę, NATO się wzmocni i bardziej zjednoczy

2022-06-30 15:42

[ TEMATY ]

NATO

PAP/EPA/JUAN CARLOS HIDALGO

Szczyt NATO w Madrycie był historyczny i potwierdził to, co mówiłem prezydentowi Władimirowi Putinowi przed agresją, że jeśli zaatakuje Ukrainę, NATO się wzmocni i bardziej zjednoczy - powiedział w czwartek prezydent USA Joe Biden podczas konferencji na koniec szczytu Sojuszu. Jak dodał, Rosja chciała "finlandyzacji NATO, a dostała NATO-izację Finlandii".

"Mówiłem Putinowi, że jeśli napadnie na Ukrainę, NATO nie tylko się wzmocni, ale stanie się bardziej zjednoczone. I zobaczymy, że demokracje świata powstaną i sprzeciwią się agresji, broniąc porządku opartego na zasadach. Dokładnie to widzimy dziś" - oświadczył Biden.

CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Rekolekcje kapłańskie na początek wakacji

2022-07-01 11:39

[ TEMATY ]

Świdnica

rekolekcje kapłańskie

o. Krystian Pieczka

ks. Mirosław Benedyk

W czasie rekolekcji kapłani spotkali się z bp Markiem Mendykiem, była to sposobność do rozmowy i zadania pytań

W czasie rekolekcji kapłani spotkali się z bp Markiem Mendykiem, była to sposobność do rozmowy i zadania pytań

W seminarium duchownym poprowadził je franciszkanin z Wambierzyc. Mówił o potrzebie Eucharystii, trudnościach życia duszpasterskiego, a także o duchowym wymiarze kapłaństwa.

Księża przynajmniej raz w roku powinni odprawić rekolekcje kapłańskie. Od wielu lat w diecezji świdnickiej taką możliwość daje Wyższe Seminarium Duchowne, gdzie zapraszani są często znani prelegenci. Tym razem od 27 do 30 czerwca dla kilkunastu kapłanów ćwiczenia duchowe poprowadził o. Krystian Pieczka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję