Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: przygotowania do pierwszego liturgicznego wspomnienia bł. Prymasa Wyszyńskiego

Jasna Góra już przygotowuje się do pierwszego liturgicznego wspomnienia bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, które przypada 28 maja, w rocznicę jego śmierci. Tego dnia do Kaplicy Matki Bożej wprowadzony zostanie nowy relikwiarz z krwią Błogosławionego, odprawiona zostanie uroczysta Msza św., odbędą się specjalne koncerty. Na murach klasztoru pojawił się nowy napis przypominający o beatyfikacji kard. Wyszyńskiego i jego związkach z tym miejscem.

[ TEMATY ]

bł. kard. Stefan Wyszyński

Instytut Prymasowski

„Jezus spotyka Matkę swoją” - te słowa IV stacji drogi krzyżowej własnoręcznie napisane przez Prymasa Wyszyńskiego w Rywałdzie, gdzie był więziony w 1953 r., stanowią motto tegorocznego pielgrzymowania na Jasną Górę.

- Pielgrzymów, którzy będą przybywać na Jasną Górę od strony alei NMP, przy ołtarzu polowym powita ten szczególny napis - powiedział KAI kustosz Jasnej Góry, o. Waldemar Pastusiak. Dodał, że paulini życzą, by „wszyscy pielgrzymi, którzy tutaj przybywają, wchodząc w progi sanktuarium, spotkali Matkę naszego Pana Jezusa Chrystusa”.

Wielkich rozmiarów baner umieszczony jest na tle biało-czerwonej flagi. Po prawej stronie znajdują się słowa z faksymile Prymasa, natomiast po lewej herb kard. Stefana Wyszyńskiego, na którym widnieje wizerunek Matki Boskiej Jasnogórskiej.

Na murach klasztoru od ubiegłego roku, od beatyfikacji kard. Wyszyńskiego, który sam nazwał siebie jasnogórskim, jest już dużych rozmiarów portret błogosławionego.

Na Jasnej Górze pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. Prymasa Wyszyńskiego, sobota 28 maja, będzie czasem szczególnej wdzięczności za tę, także tu wymodloną beatyfikację.

Podziel się cytatem

Reklama

Ks. prof. Janusz Królikowski, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Mariologicznego zaznacza, że liturgiczne wspomnienie to dopełnienie aktu beatyfikacji z 12 września ub. roku, bo od tego momentu rozpoczyna się właściwy kult w Kościele. - Oczywiście tytułu można używać wcześniej, ale liturgiczne przeżycie jest tym, które właściwie nadaje rangę temu wydarzeniu prawnemu, jakim była beatyfikacja - wyjaśnia duchowny.

Mariolog przypomina, że w liturgii podkreślamy, że „przykład świętych nas pobudza, a ich bratnia modlitwa nas wspomaga, byśmy osiągnęli pełnię zbawienia”. Dodaje, że „przykład i wstawiennictwo” to jest właściwe streszczenie tego, kim dla nas są święci.

Msza św. dziękczynna sprawowana będzie 28 maja na jasnogórskim Szczycie o 14.30 pod przewodnictwem przełożonego generalnego Zakonu Paulinów, o. Arnolda Chrapkowskiego. W świętowanie wpisze się koncert Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk "Jak Ojciec i Syn" o godz. 10.00 w Sali Papieskiej. Wstęp wolny. O godz.11.30 na Wałach odprawiona zostanie Droga Krzyżowa z bł. Prymasem „Moje życie było Wielkim Piątkiem i za to Bogu dziękuję”.

W Kaplicy Matki Bożej o godz. 14.00 wprowadzone zostaną relikwie krwi bł. Prymasa Tysiąclecia. Jak przypomina ks. Królikowski umiejscowienie relikwii w ołtarzu wskazuje na więź świętych ze stołem ofiarnym, bo świętość wyrasta z Eucharystii.

Specjalny nowy relikwiarz przygotowywany jest już od kilku miesięcy. Zostanie umieszczony tuż przy Cudownym Obrazie Matki Bożej, obok znajdującego już tam w srebrnej tubie Milenijnego Aktu, którego Prymas Wyszyński był inicjatorem.

Liturgiczne wspomnienie bł. kard. Wyszyńskiego przypada w rocznicę jego śmierci. W tę datę, 28 maja, od ponad 40 lat wpisuje się pielgrzymka Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, które w 2013 r. oficjalnie przyjęło Prymasa Tysiąclecia za patrona.

Liturgiczne wspomnienie poprzedzi nocna modlitwa „Z błogosławionym Prymasem czuwamy w Domu Matki” podejmowana tradycyjnie z 27 na 28 dzień miesiąca. Tym razem poprowadzą ją przedstawicielki Instytutu Prymasa Wyszyńskiego.

2022-05-20 14:50

Ocena: +7 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: „Zapiski więzienne” Prymasa Wyszyńskiego na inaugurację ogólnopolskiego dziękczynienia za jego beatyfikację

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bł. kard. Stefan Wyszyński

pl.wikipedia.org

Kard. Stefan Wyszyński

Kard. Stefan Wyszyński

„Najbardziej wartościowe chwile, jakie przeżyłem, zdarzyły mi się w więzieniu” – to według reżysera Jarosława Tochowicza kluczowe zdanie dzisiejszego spektaklu. Monodram monumentalny „Zapiski więzienne bł. kard. Stefana Wyszyńskiego - droga duchowa” został zaprezentowany dziś na Jasnej Górze w przeddzień ogólnopolskiego dziękczynienia za beatyfikację Prymasa Tysiąclecia.

Wszystkie słowa użyte w monodramie są bł. kard. Wyszyńskiego. Można powiedzieć, że jest on pierwszym scenarzystą. – To on, oczywiście przez aktora, wypowiada się na scenie. Jest to też jednak przedstawienie, bo jest scenografia i muzyka – tłumaczył w rozmowie przed spektaklem reżyser i scenarzysta sztuki Jarosław Tochowicz.

CZYTAJ DALEJ

#LudzkieSerceBoga: On jest naszym pokojem

2022-06-26 21:00

[ TEMATY ]

#LudzkieSerceBoga

Adobe Stock

By zrozumieć wezwanie, przy którym dziś chcemy się zatrzymać, nie trzeba odwoływać się do skomplikowanych pojęć, ani wiele tłumaczyć. Wystarczy przykład z naszego zwykłego życia rodzinnego.

Bo pewnie w niejednej rodzinie nie raz i nie dwa można usłyszeć takie lub podobne słowa: „Póki babcia żyła, to wszyscy się spotykaliśmy”; „Póki była mama, to jakoś umieliśmy się dogadać”; „Póki ojciec nad wszystkim czuwał, to jakoś to szło”… Bardzo proste i konkretne doświadczenie, które miało wielu z nas, a ci, którzy nie mieli tego szczęścia są w stanie je sobie wyobrazić bez większego trudu. Doświadczenie polegające na tym, że był lub (daj Boże!) jest nadal ktoś, czyja obecność łączy innych. Ktoś, do kogo wszystkim jest jakoś tak naturalnie i po prostu blisko. Ktoś, kto jakimś „cudem” (ten cud nazywa się: bezwarunkowa miłość) potrafi być jednocześnie dla wszystkich, choć oni między sobą mogą się ogromnie różnić. Ktoś, przy kim dla każdego znajdzie się miejsce, i kto dla każdego znajdzie czas i zrozumienie. Babcia, mama, ojciec, dziadek, albo jeszcze ktoś inny, przy kim wszyscy potrafią się zebrać i jako tako dogadać.

CZYTAJ DALEJ

Częstochowa: 60 lat temu powiedział Bogu swoje "tak"

2022-06-28 15:17

[ TEMATY ]

jublileusz

60‑lecie kapłaństwa

Agata Kowalska/Niedziela

Ks. Tadeusz Gonera

Ks. Tadeusz Gonera

29 czerwca 1962 r. powiedział Bogu swoje "tak" i trwa w tym do dziś... Ks. kan. Tadeusz Gonera, mimo sędziwego wieku, 60 lat po tym wydarzeniu - dalej, na ile pozwala mu zdrowie - chce cieszyć się ze swojej kapłańskiej drogi życia z innymi. Piękny jubileusz był okazją do dziękczynienia Bogu za wiele lat posługi.

Bp Andrzej Przybylski 28 czerwca, w przededniu 60. rocznicy święceń kapłańskich ks. Gonery, sprawował dziękczynną Eucharystię w Domu Księży Emerytów w Częstochowie, którego to jubliat jest mieszkańcem już przeszło 14 lat. W tej dziękczynnej modlitwie brali udział także rocznikowi bracia ks. Gonery w kapłaństwie: ks. prof. dr hab. Zenon Uchnast, ks. dr hab. Zbigniew Wit oraz ks. kan. Stanisław Sikora.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję