Reklama

Kościół

24 maja

Majowa wędrówka szlakiem sanktuariów maryjnych Ukrainy: Obraz Matki Bożej Łuckiej

Po dwudziestu czterech dniach wędrówki dotarliśmy do historycznej stolicy Wołynia, jaką jest Łuck, nazywany kiedyś „Rzymem Wschodu” – liczył ponad 20 cerkwi i kaplic.

[ TEMATY ]

Ukraina

monitorwolynski.com

Najstarszym kościołem katolickim był kościół pw. Dominikanów, wybudowany w 1380 roku przez króla Władysława Jagiełłę. Od 1598 r. zawierał obraz Matki Boskiej Łuckiej, kopię słynnej ikony Matki Bożej Śnieżnej z rzymskiej bazyliki Santa Maria Maggiore. Obraz ten wisiał przez pewien czas w prywatnej kaplicy papieskiej, następnie papież Klemens VII przekazał go biskupowi łuckiemu Bernardowi Maciejowskiemu, który z kolei przekazał go kościołowi dominikańskiemu.

W tym dominikańskim kościele obraz cieszył się od początku niezwykłą czcią wiernych, a dzięki modlitwie zanoszonej przez wstawiennictwo Matki Bożej, nastąpiła bardzo duża liczba uzdrowień, stąd już w 1701 r. powołano komisję do zbadania wszystkich przypadków cudów udokumentowanych od 1614 r., a w 1703 r. wydano dekret potwierdzający cudowność ikony. Na początku XVIII wieku. ikonę ozdobiono srebrną pensją, bogato zdobioną perłami. 8 września 1749 r. ikona została koronowana. Korony wykonano ze szczerego złota ofiarowanego przez wojewodę wołyńskiego Mychajła Potockiego.

Lata 1793, 1803 i 1845 to czasy tragicznych wydarzeń dla świątyni. Kościół dominikański został poważnie uszkodzony przez pożary lecz ikona ocalała. Po zniesieniu klasztoru w 1849 r. obraz przeniesiono do katedry. Niestety w 1924 podczas pożaru ikona spłonęła wraz z ołtarzem głównym.

Wydawało się, że to może dopełnić opis historii ikony Łuckiej ikony, ale okazało się, że w jednym z kościołów w Siedlcach jest kopia obrazu Matki Boskiej Łuckiej z 1670 roku. Ta kopia jest jedyną, która przetrwała; ustalono, że była w Polsce na początku XX wieku, choć niewykluczone, że była tam znacznie wcześniej.

Z inicjatywy i kosztem Polaków - byłych mieszkańców Wołynia powstała kopia obrazu, który został przekazany parafii katedralnej św. Apostołów Piotra i Pawła w Łucku. Uroczysta intronizacja obrazu Matki Boskiej Łuckiej w katedrze odbyła się 29 czerwca 1999 roku.

Reklama

Matko Boża Łucka, tyle razy doznawałaś pożogi ognia i wciąż pałasz do nas płomieniem Bożej miłości, wspieraj wszystkich walczących podczas wojennej zawieruchy i wypraszaj dla Narodu Ukraińskiego dar pokoju.

ks. Krzysztof Hawro

2022-05-23 21:47

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mobilizacja sił dobra

Caritas jak zwykle stanęła na wysokości zadania. To ona koordynuje ogromną falę pomocy dla Ukrainy.

Biskupi apelują o to, by na potrzeby tych, którzy przybędą z Ukrainy, otworzyć nasze domy, hostele, ośrodki rekolekcyjne i wszelkie miejsca, gdzie może być świadczona pomoc – powiedział ks. Leszek Gęsiak, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, po nadzwyczajnym spotkaniu Rady Stałej KEP. To bezprecedensowe spotkanie dotyczyło form pomocy Ukrainie, a jego gościem specjalnym był dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki.

CZYTAJ DALEJ

Karawana Pokoju w Ukrainie: tchórzliwy i nieludzki atak w Mikołajowie

2022-06-30 17:18

[ TEMATY ]

atak

rosyjska agresja na Ukrainę

Karawana Pokoju

PAP/EPA/GEORGE IVANCHENKO

Ukraińscy ratownicy ewakuują rannego po ostrzale w dzielnicy mieszkalnej w Mikołajewie.

Ukraińscy ratownicy ewakuują rannego po ostrzale w dzielnicy mieszkalnej w Mikołajewie.

„Tchórzliwy i nieludzki atak”. Tak powiedział Alberto Capannini ze Wspólnoty Papieża Jana XXIII, przebywający w Odessie, o wczorajszym ataku na budynek w ukraińskim mieście Mikołajów, w wyniku którego zginęło pięć osób, a pięć zostało rannych.

Pocisk spadł na kilka godzin po spotkaniu wolontariuszy humanitarnej Karawany Pokoju o nazwie „Zatrzymajmy wojnę natychmiast” (#stopthewarnow), Caritas i lokalnych instytucji.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: w lipcu nie będzie papieskich audiencji ogólnych

2022-07-01 12:42

[ TEMATY ]

Watykan

Ks. Tomasz Podlewski

Środowe audiencje ogólne, jak jest to w zwyczaju zostają w lipcu zawieszone. Zostaną wznowione w środę 3 sierpnia – poinformowała Prefektura Domu Papieskiego.

Natomiast na audiencjach prywatnych Franciszek przyjął dzisiaj prefekta Dykasterii Nauki Wiary, kard. Luisa Francisco Ladarię Ferrera, SJ; biskupa Augburga w Niemczech Bertrama Johannesa Meiera, który przed miesiącem odwiedził Ukrainę; sekretarza generalnego Caritas Internationalis, dr. Johna Aloysiusa wraz z asystentem kościelnym, ks. prał. Pierrem Ntakobajira Cibambo oraz rektora Papieskiego Uniwersytetu Laterańskeigo, prof. Vincenzo Buonomo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję