Reklama

Kościół

25 maja

Majowa wędrówka szlakiem sanktuariów maryjnych Ukrainy: Matka Boża Swojczowska

Dziś drodzy pielgrzymi, zatrzymamy się ponownie przed kopią obrazu Matki Bożej Śnieżnej. Zatrzymujemy się w kościele Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Swojczowie. Wizerunek, na który dziś spoglądamy i przed którym zanosimy swoje modlitwy o pokój dla pogrążonej w wojnie Ukrainy został namalowany w XVII wieku. Nie wiadomo, kiedy pojawiła się w tutejszej świątyni.

[ TEMATY ]

Ukraina

wikipedia.org

Według legendy, na początku XVII wieku żołnierze pełniący wartę w lesie niedaleko dzisiejszej miejscowości Swojczów, ujrzeli wizerunek Madonny z Dzieciątkiem wystawiony w nadrzewnej kapliczce. Wtedy też mieli doznać objawienia Maryi, która wydała im polecenie: "módlcie się i czuwajcie". Odtąd na pytanie warty: "Stój, kto idzie?" odpowiadano "swój", zaś warta odpowiadała "czuwaj". Stąd pochodzi późniejsza nazwa osady. Kasztelan wołyński Jan Łahodowski w 1607 roku ufundował w miejscu wizji drewniany kościół, a następnie podczaszy wielki koronny Szczęsny Czacki wzniósł w 1787 murowaną świątynię.

Jak pokazuje historia, Cudowna ikona była czczona zarówno przez katolików rzymskokatolickich, jak i grekokatolików oraz prawosławnych, o czym świadczą wota dołączone do ikony. Sam obraz miał srebrną suknię i korony.

Ikona, która jest dziś głównym punktem naszego pielgrzymowania znajdowała się do 1943 roku, kiedy parafia przestała istnieć. W sierpniu tegoż roku trwały czystki etniczne w Swojczowie i okolicach, wielu Polaków zostało zabitych, a kościół kilkakrotnie był wysadzany. Ikonę uratowały dwie Ukrainki, które zaniosły ją do miejscowego kościoła.

Reklama

Pozostali przy życiu mieszkańcy Swojczowa przenieśli się do Włodzimierza Wołyńskiego. Proboszcz parafii w Swojczowie, ks. Franciszek Jaworski pod opieką Niemców zabrał obraz do cerkwi św. Anny i Joachim.

Pod koniec sierpnia 1944, po zarządzonej przez hitlerowców ewakuacji ludności z Włodzimierza Wołyńskiego, obraz został zabrany przez 27 Wołyńską Dywizję Piechoty Armii Krajowej. Żołnierze ofiarowali go Zgromadzeniu Sióstr Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus w Świdrze. Następnie obraz trafił do Polski, w Otwocku. W 1945 ks. Ludwik Wolski, otwocki proboszcz, umieścił wizerunek w bocznej kaplicy kościoła św. Wincentego à Paulo.

W 1987 r. dokonano restauracji wizerunku, przywrócono mu srebrną suknię, a 27 września 1993 r. ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej bp Kazimierz Romaniuk dokonał aktu uroczystego poświęcenia miasta Otwocka opiece Matki Bożej. 8 września 1998 r. obraz został ukoronowany przez arcybiskupa lwowskiego Mariana Jaworskiego. Korony zostały wykonane z darów oddanych przez wiernych parafii św. Wincentego à Paulo w Otwocku, gdzie obecnie znajduje się ten obraz.

ks. Krzysztof Hawro

2022-05-24 20:50

Ocena: +7 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Charków wciąż ostrzeliwany, zaatakowany obwód chmielnicki

[ TEMATY ]

Ukraina

PAP/Mykola Kalyeniak

Celem ostrzałów Charkowa przez wojska rosyjskie znów są domy mieszkalne; w obwodzie chmielnickim na zachodzie Ukrainy, ostrzelany został obiekt infrastruktury - podał we wtorek portal Ukraińska Prawda, opisując minioną noc w regionach Ukrainy.

W nocy z 11 na 12 kwietnia doszło w obwodzie chmielnickim do ataku rakietowego na obiekt infrastruktury. Wybuchł pożar, który został już ugaszony. Nie ma ofiar w ludziach.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Niedokończone Msze wołyńskie

2022-07-01 11:24

Materiał organizatorów

W niedzielę, 3 lipca 2022 r., w Czarnej Sędziszowskiej odbędzie się wydarzenia historyczno - społeczno - kulturalne upamiętniające 79. rocznicę banderowskiego ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Polakach na Wołyniu, w Małopolsce Wschodniej (Galicji Wschodniej) i na Lubelszczyźnie.

Wydarzenie wpisuje się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. 11 lipca obchodzony jest ustanowiony na mocy uchwały Sejmu z dnia 22 lipca 2016 r. Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. Jest to polskie święto obchodzone corocznie 11 lipca, poświęcone pamięci ofiar rzezi wołyńskiej i innych mordów na obywatelach II Rzeczypospolitej dokonywanych przez nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję