Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Niezwykłe spotkanie

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Szkoły OO.Bernardynów

W kalendarzu wydarzeń dedykowanych dla uczniów klas 4-8 szkoły podstawowej znalazło się w maju spotkanie z twórcą lektury pt. "Skrzynia Władcy Piorunów", panem Marciem Koziołem. To autor wielu książek dla dzieci i młodzieży, o którym można powiedzieć, że skończył Hogwart przed Harrym Poterrem jako stypendysta szkockiej szkoły średniej Gordonstoun, którą inspirowała się J. K. Rowling.

Warsztaty z uczniami były pełne ciekawostek ze świata nauki, który jest inspiracją do budowania kolejnych powieści. Pojawiają się tam detektywistyczne wątki i łamanie szyfrów, poznajemy dokonania wybitnych postaci (tu Nikoli Tesli), dowiadujemy się, czym jest synestezja. Wybrani do eksperymentu uczniowie sami zostali „władcami piorunów” dotykając kuli plazmowej Tesli i przykładając do niej żarówkę, która rozbłyskała światłem. Podczas warsztatów pan Marcin Kozioł przedstawił współczesnych bohaterów książki – Julkę poruszającą się na wózku inwalidzkim, której marzeniem było, aby została detektywem, a także psiego asystenta Spajka – labradora o niezwykłych zdolnościach. Poruszony został aspekt integracyjny pouczający, że niepełnosprawność nie jest przeszkodą w spełnianiu swoich marzeń.

Uczniowie naszej szkoły byli bardzo zadowoleni z udziału w takim wydarzeniu. Książka z bibliotecznej półki została im przedstawiona w bardzo atrakcyjny sposób i wielu z nich zamierza sięgnąć po tę lekturę lub kolejne jej części.

Nauczyciele z Publicznej Szkoły Podstawowej OO. Bernardynów w Wiączyniu Dolnym w ramach przygotowania do spotkania przeprowadzili w kwietniu konkurs literacko-plastyczny na komiks do wybranego rozdziału powieści, a także lekcję języka polskiego wprowadzającą w repertuar pana Marcina Kozioła. W Bernardyńskiej Szkole Podstawowej sam autor ogłosił konkurs na projekt okładki wybranej książki. Zespół polonistów będzie kontynuował temat na terenie naszej szkoły.

Reklama

Książki autorstwa Pana Kozioła są dostępne w naszej bibliotece, jak i w miejskich książnicach. Chętni uczniowie na pamiątkę tego spotkania mogli zakupić książkę od autora, z jego dedykacją.

Niech to będzie bodziec, który zachęci dzieci i młodzież do czytania książek i odwiedzania bibliotek.

2022-05-22 12:30

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Tradycja ponad wszystko

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

W naszej polskiej tradycji najbardziej uroczystym i pełnym pięknych wzruszeń jest wieczór wigilijny. Wieczerzę wigilijną rozpoczynamy od dzielenia się opłatkiem i składania sobie życzeń. Opłatek jest tym, co nas łączy i sprawia, że choć na chwilę zapominamy o naszych troskach i kłopotach. Nazwa „opłatek” pochodzi od łacińskiego słowa oblatum (dar ofiary) i oznacza rodzaj przaśnego chleba pieczonego w formie bardzo cienkich płatków. Technologia pieczenia opłatków jest od wieków taka sama. Składniki ciasta to mąka o dużej zawartości glutenu i woda, połączone w odpowiednich proporcjach, bez dodatków spulchniających i słodzących. Po wymieszaniu, kiedy ciasto uzyska konsystencję ciasta naleśnikowego, wylewa się na specjalne urządzenia przypominające gofrownice. Matryce przedstawiają sceny o tematyce bożonarodzeniowej: Święta Rodzina, pokłon pasterzy, anioły podążające do szopki, hołd składany przez mędrców ze wschodu. Upieczone opłatki, aby uodpornić je na łamliwość, umieszcza się w siatkach w pomieszczeniu z nawilżaniem.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Częstochowa: 60 lat temu powiedział Bogu swoje "tak"

2022-06-28 15:17

[ TEMATY ]

jublileusz

60‑lecie kapłaństwa

Agata Kowalska/Niedziela

Ks. Tadeusz Gonera

Ks. Tadeusz Gonera

29 czerwca 1962 r. powiedział Bogu swoje "tak" i trwa w tym do dziś... Ks. kan. Tadeusz Gonera, mimo sędziwego wieku, 60 lat po tym wydarzeniu - dalej, na ile pozwala mu zdrowie - chce cieszyć się ze swojej kapłańskiej drogi życia z innymi. Piękny jubileusz był okazją do dziękczynienia Bogu za wiele lat posługi.

Bp Andrzej Przybylski 28 czerwca, w przededniu 60. rocznicy święceń kapłańskich ks. Gonery, sprawował dziękczynną Eucharystię w Domu Księży Emerytów w Częstochowie, którego to jubliat jest mieszkańcem już przeszło 14 lat. W tej dziękczynnej modlitwie brali udział także rocznikowi bracia ks. Gonery w kapłaństwie: ks. prof. dr hab. Zenon Uchnast, ks. dr hab. Zbigniew Wit oraz ks. kan. Stanisław Sikora.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję