Reklama

Watykan

Watykan: ukraińska rzecznik praw człowieka spotkała się z kard. Parolinem

Ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa poprosiła sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej o pomoc deportowanym do Rosji Ukraińcom. Ponowiła też zaproszenie skierowane zarówno do niego jak i do papieża Franciszka, by odwiedzili Ukrainę.

O swoim spotkaniu z kard. Pietro Parolinem Ludmyła Denisowa poinformowała za pośrednictwem komunikatora Telegram.

"Miałam zaszczyt spotkać się z kardynałem Pietro Parolinem, sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej. Mówiłam o okrucieństwach armii rosyjskiej na Ukrainie. Walki toczą się w siedmiu obwodach, a pozostałe są ostrzeliwane rakietami. Wszyscy mieszkańcy naszego państwa są w niebezpieczeństwie - relacjonowała rzecznik praw człowieka w swoim wpisie - Poprzez całodobową infolinię i telefon zaufania codziennie otrzymuję od obywateli zgłoszenia o zbrodniach wojennych i zbrodniach przeciwko ludzkości, dokonywanych przez wojska rosyjskie. [W rozmowie - przyp. KAI] zwróciłam uwagę na dokonywanie przez Rosjan masowych gwałtów na kobietach, dzieciach i mężczyznach, co stanowi broń niosącą zagładę i ludobójstwo narodu ukraińskiego" - poinformowała Denisowa.

Szczególną uwagę poświęciła losom Ukraińców deportowanych na tereny Rosji. "Z Jego Eminencją dyskutowałam na temat zaplanowanej z wyprzedzeniem przymusowej deportacji do Rosji 1,3 mln Ukraińców, w tym 230 tys. dzieci. Zwróciłam się do Sekretarza Stanu Stolicy Apostolskiej, [z prośbą - przyp. KAI] aby wykorzystał swój autorytet i zmusił Rosję do przekazania Ukrainie, Wysokiemu Komisarzowi Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców oraz Międzynarodowemu Komitetowi Czerwonego Krzyża list deportowanych obywateli Ukrainy i ułatwienia ich relokacji do krajów trzecich" - podała Denisowa.

Jak dodaje, wystosowała też prośbę do ambasad krajów sąsiadujących z Rosją o rozważenie możliwości świadczenia pomocy konsularnej dla deportowanych Ukraińców tak, aby mogli oni uzyskać dokumenty niezbędne do opuszczenia terytorium rosyjskiego.

"Jego Eminencja zaznaczył, że Stolica Apostolska jest przerażona zbrodniami Rosjan, że to, co robią, jest ludobójstwem - poinformowała ukraińska rzeczniczka praw człowieka. Dodała, iż uzyskała zapewnienie kard. Parolina, że Watykan zrobi wszystko, co w jego mocy, aby pomóc Ukrainie i wesprzeć działania tego kraju na rzecz pokoju.

Reklama

"Podziękowałam Jego Eminencji za konsekwentne stanowisko niesienia pomocy Ukrainie i zaapelowałam, by nie ustawać w próbach wywierania wpływu na Rosję. Zaprosiłem Papieża i Sekretarza Stanu Stolicy Apostolskiej do odwiedzenia Ukrainy - będzie to potężne wsparcie dla Ukrainy w walce o pokój i nasze zwycięstwo!" - stwierdziła Denisowa.

Stolica Apostolska nie podała jak dotąd jakichkolwiek informacji na temat tego spotkania, podobnie jak nie czyni tego w przypadku wielu rozmów bilateralnych i działań na rzecz przywrócenia pokoju na Ukrainie.

2022-05-20 17:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Parolin: wojna jest bezsensowną przemocą, a my musimy być rzemieślnikami pokoju

[ TEMATY ]

kard. Parolin

kard. Pietro Parolin

episkopat.pl

"W tym okresie, naznaczonym bezsensowną przemocą, Stolica Apostolska pragnie wnieść swój wkład w wysiłki na rzecz pokoju, który wraz ze sprawiedliwością i braterstwem jest również darem Boga, o który żarliwie prosimy" - powiedział kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej w przemówieniu wygłoszonym na Papieskim Uniwersytecie Urbaniana podczas konferencji poświęconej dialogowi i dobru wspólnemu. Zorganizowały ją: ambasada Maroka przy Stolicy Apostolskiej i Suwerenny Rycerski Zakon Maltański. „Pandemia i konflikt na Ukrainie są głównymi problemami, na które należy odpowiedzieć za pomocą `architektury` pokoju, w której tworzeniu uczestniczą instytucje społeczne. Ale jest też rzemiosło pokoju, które dotyczy nas wszystkich” - wyjaśniał kardynał.

„Nasz świat spragniony jest pokoju, tego niewidzialnego dobra, które wymaga wysiłku i stałego wkładu wszystkich” – powiedział kard. Parolin dodając, że również w odniesieniu do pandemii konieczne jest "rozwijanie konkretnych procesów w służbie pokoju, stawiając w centrum wszystkich działań świętą godność osoby ludzkiej i szacunek dla dobra wspólnego". „Wszyscy jesteśmy powołani do tego, by przyczyniać się do tworzenia globalnej i trwałej architektury pokoju" – podkreślił sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej przywołując słowa papieża skierowane do korpusu dyplomatycznego akredytowanego przy Stolicy Apostolskiej, który w szczególności podkreślił dwa kluczowe słowa: "dialog" i "braterstwo", "niezbędne ośrodki", jak zaznaczył, "do przezwyciężenia kryzysów obecnej chwili charakteryzującej się ogłuszającym hałasem wojen i konfliktów". "W ostatnich dniach papież Franciszek kilkakrotnie wzywał wszystkich uczestników społeczności międzynarodowej do konkretnego zaangażowania się w zakończenie tej straszliwej wojny" – powiedział kardynał.

CZYTAJ DALEJ

Grzech nie do odpuszczenia?

2023-01-16 18:00

Niedziela Ogólnopolska 4/2023, str. 12-13

[ TEMATY ]

grzech

Adobe Stock

Czytelnik pyta: Co w sytuacji, kiedy ktoś popełnił grzech przeciwko Duchowi Świętemu, a nie jest tego świadomy?

Czym jest grzech przeciw Duchowi Świętemu? Powszechnie wiadomo, że jest to jedyny grzech, o którym Jezus mówi, iż nie zostanie odpuszczony. Gdyby jednak spytać, na czym on konkretnie polega, wiele osób miałoby pewnie problem z udzieleniem precyzyjnej odpowiedzi. Klauzula „nieodpuszczalności”, w połączeniu z treściowym niedookreśleniem, to doskonały pokarm dla naszych lęków. I choćby z tego powodu warto się przyjrzeć temu, co sam Pan, a za Nim Kościół, ma na myśli, mówiąc o tym grzechu.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Andaś: posługa kapelana jest dla mnie procesem ciągłego nawracania się

2023-02-09 09:59

[ TEMATY ]

kapelan

kapelani

Karol Porwich/Niedziela

- Posługa kapelana jest dla mnie procesem ciągłego nawracania się – powiedział ks. Krzysztof Andaś, kapelan Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Chorego, który będzie obchodzony 11 lutego. Duszpasterz przyznał również, że osobiście doświadczył wielu cudów w szpitalu. Z drugiej strony z spotyka w lecznicy 12 czy 13-latków, którzy próbowali sobie odebrać życie.

Radosław Mizera: Po raz kolejny przeżywać będziemy 11 lutego Światowy Dzień Chorego. Ustanowił go św. Jan Paweł II, aby uwrażliwić i zwrócić uwagę na chorych i na tych, którzy się nimi opiekują. Co oznacza dla księdza bycie kapelanem?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję