Reklama

Niedziela Wrocławska

5 lat wartościowej edukacji

Zespół Szkół Salezjańskich „Don Bosco” świętuje jubileusz 5-lecia – Za to, że jesteśmy dziękujemy Bogu i ludziom dobrej woli – mówił dyrektor ks. Jerzy Babiak.

Magdalena Lewandowska

Inspektor salezjanów we Wrocławiu ks. Jarosław Pizoń poświęcił sztandar szkoły.

Inspektor salezjanów we Wrocławiu ks. Jarosław Pizoń poświęcił sztandar szkoły.

Obchody rozpoczęła uroczysta Eucharystia w kościele św. Michała Archanioła, podczas której ks. Jarosław Pizoń, inspektor salezjanów we Wrocławiu, poświęcił sztandar szkoły. – Rewers zawiera niebieskie tło symbolizujące Niebo, a na nim godło Polski podkreślające naszą miłość do Ojczyzny – tłumaczyli prowadzący uroczystość uczniowie. – Godło otacza 12 gwiazd wpisujące Salez we Wspólnotę Europejską. Jednocześnie są odzwierciedleniem 12-stu gwiazd otaczających Maryję i jej wstawiennictwa za naszą Ojczyzną, miastem i szkołą. Na górnej i dolnej części widnieją słowa św. Jana Bosco, będące jednocześnie misją szkoły: „Być dobrym chrześcijaninem i uczciwym obywatelem”. Złoto pojawiające się na awersie symbolizuje wiarę, doskonałość, cel, miłość i wieczność, a logo Salezu wpisuje szkołę w te przymioty. Logo zawiera tzw. domek salezjański i trójkolorową drogę. Żółty kolor symbolizuje przedszkole, zielony szkołę podstawową, a bordowy liceum. Są ze sobą połączone, wspólnie ze swoim patronem św. Janem Bosco idą do Boga.

– Salez – 5 lat i 5 liter, które tak wiele o nas mówią: s jak solidarność, a jak aktywność, l jak ludzie, e jak eksperymenty i z jak zainteresowania – podkreślali, opisując działania szkoły: – W Salezie działa obecnie 40 kółek zainteresowań i 6 zespołów muzycznych. Od początku gra szkolna orkiestra dęta „Salez Bend”. Szkoła utrzymuje liczne kontakty międzynarodowe w ramach projektu Erasmus+. Co więcej nasz zespół przekracza nie tylko granice państw, lecz także kontynentów. Co roku kilkoro uczniów Salezu udaje się na misję m.in. do Ghany czy Gambii.

Kiedy Salez startował w 2017 roku liczył 315 uczniów i 24 nauczycieli. W ciągu tych pięciu lat szkoła powiększyła się prawie trzykrotnie – obecnie uczęszcza do niej 800 uczniów, a zatrudnionych jest 115 osób. Salez to jednak nie tylko liczby, ale przede wszystkim wartościowa edukacja. – W naszej szkole skarbem są wartości ewangeliczne i system wychowawczy św. Jana Bosco. Salez jest także odpowiedzią na potrzeby naszych czasów, zwłaszcza wszechstronnego rozwoju, innowacyjnej edukacji, kreatywnych metod nauczania, a przede wszystkim budzenia i rozwijania pasji – mówił w czasie akademii dyrektor ks. Jerzy Babiak. – Chciałbym powiedzieć dzisiaj wielkie dziękuję za to, że możemy tutaj być, w budynku na ul. Świętokrzyskiej. Bo to, że tutaj jesteśmy, nie jest wcale takie oczywiste. To wszystko spadło nam z Nieba od Boga, dzięki pomocy wielu dobrych ludzi. Ludzi, którzy są wrażliwi, którzy patrzą w przyszłość i widzą w edukacji salezjańskiej nadzieję, widzą dobre miejsce w przestrzeni naszego miasta. Dzisiaj to miejsce, do którego uczniowie mogą spokojnie przychodzić, bezpiecznie się czuć, wszechstronnie się rozwijać i kształtować się na dobrych obywateli i chrześcijan.

Reklama

Ks. Babiak szczególne podziękowania złożył na ręce byłego prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza, który pomógł znaleźć odpowiedni budynek dla Salezu i od początku wspierał szkołę. Otrzymał on srebrny wizerunek Jana Bosco i srebrne pióro.

– Ks. Bosco ciągle nam przypomina, że młodzież sama z siebie jest dobra. Potrzebuje tylko pomocnej dłoni, potrzebuje uśmiechniętego, otwartego człowieka, takiego jak salezjanie i ci wszyscy, którzy tworzą to środowisko wychowawcze – mówił podczas akademii na szkolnym boisku ks. Jarosław Pizoń. – Staramy się kontynuować dzieło ks. Bosco najlepiej, jak potrafimy. Robimy to razem z ludźmi, którzy nas wspierają i chcą wyciągnąć dłoń do młodego człowieka, od władz samorządowych począwszy, przez nauczycieli, rodziców i wychowawców.

Ksiądz Pizoń podkreślał, że szkoła salezjańska ma być bramą do Nieba. – Szkoła salezjańska w myśli ks. Bosco to brama do Nieba. Ważna jest dla nas nie tylko kwestia wychowania, kwestia edukacji, ale także sprawa wiary, dobra i cnoty.

Reklama

Podczas akademii wystąpiła m.in. orkiestra "Salez Band" i "Salez Drumline", grupa perkusistów owacyjnie przyjęta przez zebranych na jubileuszu uczniów i gości. 

Do dalszego radosnego świętowania jubileuszu szkoły Salez zaprasza 29 maja od godz. 13.00. Przy ul. Świętokrzyskiej 45-55 odbędzie się Festyn z wieloma atrakcjami, warsztatami, występami i konkursami.

2022-05-20 21:30

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: sześciolatek z Polski przywiózł list dla papieża

2022-06-25 16:14

[ TEMATY ]

dzieci

Franciszek

Grzegorz Gałązka

"Kochany Ojcze Święty! Nazywam się Staś. Mam sześć lat. Mieszkam w Polsce, w Katowicach. W tym roku obchodzę 3 rocznicę służby ministranckiej" - tak zaczyna się list, napisany w języku polskim i włoskim, który sześciolatek wraz z rodzicami przywiózł na Światowe Spotkanie Rodzin z nadzieją przekazania go Ojcu Świętemu.

Rodzicami chłopca są Jan i Aleksandra Tondera, promujący powołanie do życia rodzinnego hasłem "Rodzina to drużyna". Do Rzymu przyjechali, by zainspirować się świadectwami rodzin z całego świata, także z nadzieją na spełnienie marzenia ich dzieci: zobaczenia z bliska papieża Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Kiedy wreszcie nikt nie odważy się podnieść ręki na papieża-seniora?

2022-06-27 12:55

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

„Czy niestrawne nagłówki na temat Benedykta będą się powtarzać nieustannie? Miesiąc po miesiącu? Kiedy wreszcie nikt nie odważy się podnieść ręki na papieża-seniora?” – pyta Peter Seewlad, autor monumentalnej biografii „Benedykt XVI. Życie” w artykule zamieszczonym na niemieckojęzycznym portalu katolickim kath.net. Papieski biograf odnosi się do niczym nie uzasadnionej permanentnej kampanii przeciwko Benedyktowi XVI i niedawno złożonej przeciwko niemu skardze w Sądzie Okręgowym w Traunstein.

Publikujemy tekst artykułu.

CZYTAJ DALEJ

Częstochowa: 60 lat temu powiedział Bogu swoje "tak"

2022-06-28 15:17

[ TEMATY ]

jublileusz

60‑lecie kapłaństwa

Agata Kowalska/Niedziela

Ks. Tadeusz Gonera

Ks. Tadeusz Gonera

29 czerwca 1962 r. powiedział Bogu swoje "tak" i trwa w tym do dziś... Ks. kan. Tadeusz Gonera, mimo sędziwego wieku, 60 lat po tym wydarzeniu - dalej, na ile pozwala mu zdrowie - chce cieszyć się ze swojej kapłańskiej drogi życia z innymi. Piękny jubileusz był okazją do dziękczynienia Bogu za wiele lat posługi.

Bp Andrzej Przybylski 28 czerwca, w przededniu 60. rocznicy święceń kapłańskich ks. Gonery, sprawował dziękczynną Eucharystię w Domu Księży Emerytów w Częstochowie, którego to jubliat jest mieszkańcem już przeszło 14 lat. W tej dziękczynnej modlitwie brali udział także rocznikowi bracia ks. Gonery w kapłaństwie: ks. prof. dr hab. Zenon Uchnast, ks. dr hab. Zbigniew Wit oraz ks. kan. Stanisław Sikora.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję