Reklama

W Licheniu pod hasłem „Przyszłość ludzkości idzie poprzez rodzinę!” odbyła się XII Stanowa Konwencja Rycerzy Kolumba w Polsce

Konwencja Stanowa to coroczny ogólnopolski zjazd, podczas którego Rycerze Kolumba z całego kraju wybierają swoje władze, przyznają nagrody Rycerzom, którzy zrealizowali wyróżniające się inicjatywy i podejmują ważne decyzje dotyczące nadchodzącej działalności Zakonu w Polsce. Tegoroczne spotkanie ma wyjątkowy charakter, ponieważ Rycerze mają okazję spotkać się na Konwencji osobiście pierwszy raz od 2019 roku; dwie ostatnie Konwencje z powodu pandemii odbyły się w formie zdalnej.

Amelia Siuda-Koszela / Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej

Obchody tegorocznej Konwencji zainaugurowała uroczysta msza święta w licheńskiej bazylice. Liturgię sprawowało kilku biskupów i kilkudziesięciu kapelanów Rycerzy Kolumba, zaś głównym celebransem był abp Mieczysław Mokrzycki, Metropolita Lwowski.

„Kochani Rycerze Kolumba, dziękuję Wam za wszystko, co uczyniliście tym, którzy żyją pośród wojny; tym, którzy ratują swoje życie, a szczególnie swój najcenniejszy skarb, jakim są dzieci; tym, którzy są uchodźcami ze swojej ojczyzny Ukrainy” – powiedział arcybiskup Mokrzycki podczas homilii, dziękując polskim Rycerzom za działalność pomocową na rzecz ofiar wojny na Ukrainie.

Amelia Siuda-Koszela / Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej

Podczas mszy św. Rycerze uroczyście rozpoczęli Peregrynację Ikony św. Józefa. To ogólnoświatowa inicjatywa Zakonu nawiązująca do minionego Roku św. Józefa, której celem jest pogłębienie nabożeństwa do św. Józefa pośród Rycerzy i wszystkich wiernych w Polsce. W ramach peregrynacji wizerunki odwiedzą wszystkie parafie w naszym kraju, przy których działają Rycerze Kolumba. Obok ikon św. Józefa, przedstawiciele rycerskiej wspólnoty wnieśli w uroczystej procesji relikwie bł. ks. Michaela McGivneya, założyciela Zakonu, a także relikwie św. Jana Pawła II i św. Faustyny.

Amelia Siuda-Koszela / Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej

W Konwencji bierze udział kilkuset delegatów przybyłych z rodzinami i reprezentujących rycerskie grupy działające przy parafiach, tzw. rady lokalne, z całego kraju. Nad porządkiem obrad czuwa Polska Rada Stanowa na czele z Delegatem Stanowym Krzysztofem Zubą, przywódcą Zakonu w Polsce.

„Spotykamy się w Licheniu, aby tutaj modlić się, dziękować za wydarzenia Roku Bratniego, jak również zaplanować to, co czeka nas w najbliższym czasie. Myślę, że wielu zadaje sobie pytania o to, kim są i co robią Rycerze Kolumba. Konwencja to właśnie okazja, aby poznać nasz Zakon i jego działania” – powiedział Krzysztof Zuba podczas konferencji prasowej poprzedzającej rozpoczęcie Konwencji.

Reklama

Amelia Siuda-Koszela / Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej

„Konwencja Stanowa daje możliwość zaprezentowania najciekawszych i najważniejszych programów, które Rycerze realizują w swoich parafiach. Każdy program jest ważny, ale niektóre z nich mogą być wzorcami do działania dla innych” – podkreślił z kolei Jacek Pisz, Skarbnik Stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce.

Po mszy świętej odbyło się uroczyste spotkanie z udziałem biskupów, kapłanów i zaproszonych gości, podczas którego przyznano wyróżnienia i nagrody za wyjątkową działalność rycerską w ciągu ostatniego roku. Nagrodę Rodziny Roku za 30-letnią działalność charytatywną i duchową na rzecz parafii i lokalnej społeczności otrzymali Maria i Marian Kędlarscy z Wrocławia.

Amelia Siuda-Koszela / Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej

Nagrodę główną za działalność na rzecz społeczności przyznano radzie lokalnej Rycerzy z Tomaszowa Lubelskiego za zorganizowanie Centrum Miłosierdzia na granicy polsko-ukraińskiej w Hrebennem. Gdy Rosja zaatakowała Ukrainę, tomaszowscy Rycerze zareagowali natychmiast, uruchamiając całodobowy przygraniczny punkt pomocy dla uchodźców, koordynowany i obsługiwany nieprzerwanie do dziś przez wolontariuszy z całej Polski. Obecnie namiot może pomieścić nawet 150 osób, które znajdą w nim schronienie, opiekę przedmedyczną, gorące posiłki, opiekę nad dziećmi, wsparcie duchowe, a nawet kaplicę.

Amelia Siuda-Koszela / Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej

Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Wspólnotę założył beatyfikowany w 2020 roku ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Ich zasadami są: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony mężczyzn. W Polsce obecni są od ponad 15 lat i liczą prawie 7 tys. członków działających w ponad 200 parafiach na terenie 30 diecezji. Delegatem Stanowym, przywódcą Rycerzy w Polsce jest Krzysztof Zuba, a Kapelanem Stanowym, czyli ich krajowym duszpasterzem – Metropolita Częstochowski abp Wacław Depo.

Amelia Siuda-Koszela / Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej

2022-05-21 12:49

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chorwacja/ Ks. Rafał Działak: dobrze pamiętam moment wypadku

2022-08-08 08:24

[ TEMATY ]

wypadek w Chorwacji

PAP/EPA/IVAN AGNEZOVIC

Dobrze pamiętam moment wypadku. Gdy autokar zjechał z drogi powiedziałem sobie: jedziemy w pole, zaraz będziemy fruwać! Okazało się, że trafiliśmy prosto w wybetonowany rów – powiedział w niedzielę PAP ks. Rafał Działak, jeden z poszkodowanych w wypadku autokaru w Chorwacji.

W wyniku wypadku, do którego doszło w sobotę nad ranem na autostradzie A4 na północ od stolicy Chorwacji zginęło 12 osób. 32 osoby zostały ranne, 19 z nich jest w ciężkim stanie. Wszystkie ofiary wypadku to polscy obywatele, którzy pielgrzymowali do Medjugorje.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Potrzebujemy pokoju - rozważanie bp. Jacka Kicińskiego na Apelu Jasnogórskim

2022-08-09 21:19

Michalina Stopka

Bp Jacek Kiciński oraz abp Wacław Depo

Bp Jacek Kiciński oraz abp Wacław Depo

Codziennie o godz. 21:00, wierni gromadzą się wokół Matki Bożej. Dziś Apel Jasnogórski przy Cudownym Obrazie prowadził bp pomocniczy Archidiecezji Wrocławskiej, Jacek Kiciński CMF, który pielgrzymuje w 42. Pieszej Pielgrzymce Wrocławskiej.

Po odśpiewaniu Bogurodzicy i trzykrotnego „Maryjo Królowo Polski”, nastąpiło rozważanie przygotowane przez ks. bpa Jacka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję