Reklama

Jasna Góra: Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

Modlitwa o nową Pięćdziesiątnicę czyli nowy powiew Ducha Świętego, który da przebudzenie wierzącym trwa na Jasnej Górze. Z udziałem tysięcy pielgrzymów od rana odbywa się 26. Ogólnopolskie Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym. Jest modlitwa uwielbienia i dziękczynienia. Są konferencje i świadectwa, skupione w tym roku wokół hasła: „Posłanie” i refleksji jak ewangelizować czyli nieść Chrystusa słowem i przykładem życia.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

BPJG

Po pandemicznej przerwie plac przed Szczytem wypełniony jest niemal po brzegi. Przybyły dziesiątki zorganizowanych grup i indywidualni wierni. Pani Katarzyna przyjechała aż z Augustowa, by, jak mówi, nabrać nowych sił od Ducha Świętego na codzienność, na działanie, na to, by mówić innym o Jezusie, który jest Królem jej serca.

Bp Andrzej Przybylski, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchu podkreśla, że doświadczenie odnowy w Duchu Świętym powinno być zwyczajną rzeczywistością każdego przebudzonego do życia wiarą chrześcijanina. Z odnowy Ducha zrodził się bowiem Kościół. - Dla apostołów choć widzieli Jezusa, słuchali Jego kazań, to było dużo za mało, by udźwignąć Jezusowe dziedzictwo i dopiero, jak pojawił się Duch Święty, dał z moc z nieba, stało się to możliwe - przypomina bp Przybylski. Dodaje, że my ciągle musimy się odnawiać w Duchu Świętym, bo to jest Bóg który daje nam ciągle nowe życie: „bo to jak było wczoraj może nie wystarczyć na dzisiaj. Jeśli się nie odnowimy to możemy być Kościołem muzeum, który pięknie wraca do przeszłości, ale nie ma przyszłości”.

Delegat KEP ds. Ruchu porównuje Odnowę do światła, które choć składa się z pojedynczych cząsteczek, to by oświetlić drogę, musi być zebrane w jeden strumień. Podkreśla, że pielgrzymka jest zebraniem światełek w strumień łaski. - Nie można pozwolić na to, by pojedyncze cząsteczki przestały świecić, ale jedna cząsteczka nie oświetli drogi. One muszą być razem i w Odnowie to jest bardzo ważne zadanie, być w jedności - powiedział bp Przybylski. Zauważył, że „przez pandemię rozproszyliśmy się, nauczyliśmy się świecić w pojedynkę i to jest zagrożenie, bo są wspólnoty, które chcą świecić własnym światłem, a Duch Święty nie daje darów dla pojedynczych charyzmatyków, ale dla całego Kościoła”.

Jerzy Malisiewicz, świecki koordynator Odnowy w Duchu Świętym zauważa, że czuwanie na Jasnej Górze jest wspólnym poszukiwaniem Jezusa, by iść dalej w codzienne życie, z nową energią. - To posłanie jest adresowane na krańce świata, ale podkreślamy, że najdalszy kraniec świata to jest moja rodzina, mój syn, córka, sąsiad. My często szukamy miejsc, w których jest nam dobrze, a Duch Święty zaprasza nas byśmy weszli w te przestrzenie, które są może trudne. Trzeba nałożyć filtr realiów, w których żyję, na nasze zaangażowania – podkreśla.

Reklama

Chodzi o to byśmy najpierw sami odnaleźli Jezusa, a potem miejsce we wspólnocie, podkreśla z kolei mówiący dziś świadectwo Mariusz Mycielski, lider wspólnoty „w Drodze” ze Świerklańca. Dodaje, że jeśli chodzi o nasze zaangażowanie w Kościele, to warto spojrzeć na to, czego każdy z nas oczekuje od Kościoła i wtedy będziemy widzieli co trzeba zrobić. - Bo jeśli mówimy, że chcielibyśmy, by tak było w mojej parafii, ale sami tego nie zrobimy, to, kto to zrobi. Myślę, że zachętą są po prostu sami ludzie, ważna jest też postawa duszpasterzy – zaznacza.

W czasie czuwania wygłoszone zostaną dwie konferencje formacyjne: „Wyznaczył Pan jeszcze innych siedemdziesięciu dwóch” to temat, który podejmie ks. Krzysztof Krzaczek z diec. lubelskiej, a drugi ,,Patrzcie, jak oni się miłują” ks. Sławomir Siewkowski z diec. kaliskiej. Trwać będzie też modlitwa uwielbienia, nie zabraknie świadectw.

Działająca w ramach struktur ruchu komisja teologiczna omówić ma termin Toronto Blessing coraz częściej pojawiający się w dyskusjach toczonych w kręgach charyzmatycznych, a jeszcze częściej w polemikach anty-charyzmatycznych. To nazwa doświadczenia religijnego tak zwanego odczuwania Ducha Świętego powstały na początku 1994 r.

Na godz. 16.30 zaplanowano Mszę św. celebrowaną na Szczycie pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego.

Odnowa w Duchu Świętym gromadzi wielu ludzi świeckich w różnym wieku i z różnych środowisk, odnajdujących dzięki niej swoje miejsce w Kościele i świecie. Osoby te tworzą grupy modlitewne, liczące od kilku do kilkuset członków. Łączy ich chrzest w Duchu Świętym zwany także „wylaniem Ducha Świętego” lub „modlitwą odnowienia darów Ducha Świętego”. Nawiązuje on do biblijnej i historycznej Pięćdziesiątnicy. W tym dniu apostołowie otrzymali Ducha Świętego - zostali ochrzczeni w Duchu Świętym, czemu towarzyszyło mówienie językami i przepowiadanie Jezusa z mocą.

Reklama

Grupy modlitewne spotykają się co tydzień na dwu-trzygodzinnych spotkaniach modlitewnych, których głównym elementem jest głośna, żywa modlitwa. Grupy prowadzone są najczęściej wspólnie przez duszpasterza i zespół świeckich animatorów z liderem na czele. Spotkania odbywają się zwykle przy parafii.

W latach 70. kilku polskich kapłanów zetknęło się z Odnową Charyzmatyczną poza granicami naszego kraju. Doświadczenie to postanowili oni przenieść na grunt polski. W roku 1976 zaczęły powstawać pierwsze grupy modlitewne.

2022-05-21 12:58

Ocena: +10 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przed maturą u Królowej

Niedziela legnicka 13/2019, str. V

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka maturzystów

Ks. Piotr Nowosielski

Pielgrzymkę zakończyła Droga Krzyżowa

Pielgrzymkę zakończyła Droga Krzyżowa

Pierwszy dzień wiosny, 21 marca, stał się w naszej diecezji dniem pielgrzymki maturzystów do tronu Matki Bożej Jasnogórskiej, Królowej Polski. Również w bieżącym roku 2-tysięczna grupa uczniów, ich katechetów i nauczycieli przybyła do Częstochowy, aby stanąć na modlitwie przed Jej obrazem

Po przyjeździe na Jasną Górę, który – jak stwierdzali w swoich wypowiedziach – znów dla większości maturzystów był pierwszym w życiu spotkaniem z tym miejscem, młodzież zaproszona była do bazyliki. W niej obok animacji muzycznej przygotowanej przez diakonów naszego seminarium: Mateusza Maleńczuka, Mateusza Nawrota, Szymona Opałę i kl. Artura Jaguszczaka wraz z ks. prefektem Tomaszem Kołodziejem, młodzi ludzie korzystali z sakramentu pokuty. Tu także miała miejsce okolicznościowa konferencja na temat: Po co Kościół w życiu?, wygłoszona przez ks. dr. Wojciecha Węgrzyniaka z archidiecezji krakowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

O. Michał Bortnik nowym rzecznikiem prasowym Jasnej Góry

2022-07-01 12:00

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Niedziela TV

Nowym rzecznikiem prasowym Jasnej Góry został o. Michał Bortnik. Zastąpił o. Legana, który obejmuje funkcję dyrektora Redakcji Audycji Katolickich TVP.

O. Bortnik paulinem jest od 28 lat. Pełnił posługę m.in. w Niemczech i Anglii. Przez trzy lata pracował w sekretariacie Kurii Generalnej Zakonu a od 2014 r. jest zastępcą kustosza jasnogórskiego sanktuarium. Był współtwórcą i pierwszym prowadzącym cotygodniową audycję „Z życia Jasnej Góry” w Radiu Jasna Góra. Jest także współtwórcą i współredaktorem konta @JasnaGóraNews na Twitterze a po reorganizacji Biura Prasowego w maju zeszłego roku również kont sanktuarium na innych portalach społecznościowych. Posługuje się językiem niemieckim i angielskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję