Reklama

Wiadomości

Morawiecki: zrzeszenie z państwami bałtyckimi nie jest zadaniem najpilniejszym

Nie powiedziałbym, że tworzenie zrzeszenia z państwami bałtyckimi jest dziś zadaniem najpilniejszym - powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że wzmacnianie Europy Środowej jest dla Polski niezwykle ważne i dzieje się na wielu polach.

"Różne formaty międzynarodowe mają o tyle sens, jeżeli są zbudowane na trwałych podstawach, trwałych interesach i podobieństwach w rozwiązywaniu problemów. Dzisiaj państwa bałtyckie - wszystkie trzy - mają bardzo podobny do mas cel w polityce międzynarodowej, aby Ukraina obroniła suwerenność, aby Rosja została pokonana, była inna, była pokojowo nastawionym krajem naszym wielkim sąsiadem" - mówił premier Morawiecki w odpowiedzi na jedno z pytań młodych ludzi o szerszą integrację z krajami bałtyckimi podczas sesji Q&A na Facebooku.

Szef rządu zwrócił uwagę, że w wielu innych obszarach nie zawsze tak jest. W jego ocenie zawsze warto rozważyć, czy stworzenie nowego formatu, co nie jest w jego ocenie trudne, będzie miało trwałe podstawy funkcjonowania.

Dodał, że Polska podkreśla cały czas wspólnotę losów krajów Europy Środkowej - jak Litwa, państwa wyszehradzkie i właśnie Ukraina, która jest teraz w bardzo trudnej sytuacji.

"Trzeba jednak nie tylko zamiar mierzyć podług sił, ale siły na zamiary. W wielu obszarach postawiliśmy się możnym tego świata. Natomiast siły nie mogą być rozproszone. Nie powiedziałbym, że na tym etapie tworzenie konkretnego zrzeszenia państw, bez bardzo mocnego sygnału po drugiej stronie, że jest taka wola, jest najpilniejszym zadaniem. Nie wykluczam tego, ale nie uważam tego za najpilniejsze zadanie" - dodał Morawiecki.

Zaznaczył jednak, że Polska na wielu polach stara się bardzo mocno wzmacniać przestrzeń środkowoeuropejską.

"Stąd nasza oś Via Carpatia budowana od Finlandii po Grecję przez Estonię, Łotwę, Litwę i Polskę i wiele innych działań gospodarczych, które mają nad łączyć północ-południe, a nie tylko wschód-zachód" - podsumował Morawiecki. (PAP)

Podziel się cytatem

Reklama

Autor: Tomasz Więcławski

twi/ par/

2022-05-21 14:02

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Francja/ Premier Morawiecki: Zleciłem działania zmierzające do zakupu domu Marii Skłodowskiej-Curie

Zleciłem działania zmierzające do zakupu domu Marii Skłodowskiej-Curie pod Paryżem – poinformował premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek późnym wieczorem na Twitterze.

"MSZ jest w kontakcie z ambasadą RP we Francji w tej sprawie. To miejsce to część polskiej historii" – napisał premier Morawiecki.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2022 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Rektor polskiego kościoła św. Stanisława BM w Rzymie o obchodach rocznicy wizyty Jana Pawła II

2022-06-28 15:44

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Ks. prał. Paweł Ptasznik

Włodzimierz Rędzioch rozmawia z ks. prał. Pawłem Ptasznikiem, rektorem polskiego kościoła św. Stanisława BM w Rzymie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję