Reklama

Niedziela Legnicka

W Legnicy odbyły się święcenia prezbiteratu

W uroczystości udział wzięli biskupi seniorzy: Stefan Cichy i Zbigniew Kiernikowski, przełożeni seminarium duchownego oraz wykładowcy, księża proboszczowie i wikariusze z parafii, z którymi związani byli kandydaci do święceń, klerycy, rodzice i bliscy.

ks. Waldemar Wesołowski

- Dzień święceń to dla wspólnoty seminaryjnej bardzo ważne święto. To owoc wieloletniej formacji i nauki. To także czas, kiedy intensywniej modlimy się o nowe powołania, ponieważ miejsce odchodzących księży muszą zająć nowi kandydaci do kapłaństwa – powiedział rektor seminarium ks. Piotr Kot.

Rozpoczynając liturgię, biskup legnicki podkreślił, że święcenia prezbiteratu są nawiązaniem do początków chrześcijaństwa, do czasów apostolskich, kiedy to apostołowie ustanawiali starszych i przełożonych wspólnot chrześcijańskich. – Zanurzamy się dzisiaj też w tradycję Kościoła. W tej katedrze wyświęconych było wielu księży, święceń udzielali poprzedni biskupi. To nazywa się tradycją apostolską, sukcesją. Na tym polega Kościół, w którym mają posługiwać nasi bracia – powiedział.

W homilii bp Siemieniewski zauważył, że to właśnie Dzieje Apostolskie są „podręcznikiem” eklezjologii i kapłaństwa. Dowiadujemy się o tym, jak było na początku, aby to samo czynić i dzisiaj mocą tego samego Ducha Świętego.

Reklama

- Uczcie się zatem z Dziejów Apostolskich jak ma wyglądać życie prezbitera, aby było zgodne z wolą Boga – zwrócił się do kandydatów do święceń. Zachęcił też do trwania w jedności z biskupem i prezbiterium, do uczenia się od świętych. – Kościół nie jest prywatny, ale boży. Jako kapłani macie kierować Kościołem Boga. Pamiętajcie też, że sednem życia kapłańskiego jest tajemnica Ciała i Krwi Pańskiej. Niech ona spełnia się w waszym codziennym życiu – mówił do diakonów.

Po homilii nastąpił moment święceń. Nowi księża po odprawieniu mszy prymicyjnych i krótkim urlopie podejmą swoje obowiązki w wyznaczonych przez biskupa parafiach. Pracę duszpasterską rozpoczną 1 lipca.

Neoprezbiterzy to: ks. Krzysztof Borysiewicz z parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Jeleniej Górze oraz Artur Jaguszczak z parafii Podwyższenia Krzyża św. w Legnicy.

Foto

2022-05-21 17:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

S. Orianne – na Instagramie o spotkaniu z Chrystusem

2022-06-30 20:59

[ TEMATY ]

ewangelizacja

Siostra zakonna

Instagram

KAI/Instagram / @orianne_jn

s. Orianne Pietra René

s. Orianne Pietra René

Czy można ewangelizować uśmiechem? Tak mogłoby się wydawać, patrząc na zabawne filmiki zamieszczane na Instagramie przez s. Orianne, młodą Córkę św. Pawła, Kanadyjkę z urodzenia, przebywającą w wydawnictwie sióstr paulistek w Bostonie, w Stanach Zjednoczonych.

Jeśli natrafimy na konto s. Orianne Pietra René, praktycznie nie sposób się nad nią nie zatrzymać, ponieważ ta młoda zakonnica może się pochwalić, obok wielkiej kompetencji w posługiwaniu się mediami i spontanicznego ładunku ironii, także niezwykłą mimiką twarzy. Ta ironia nigdy nie jest celem samym w sobie, ale zawsze wyraża sens duchowy i przypomina o Ewangelii swoim ponad 33 tys. followersom. „Podjęłam życie zakonne, gdy miałam 27 lat a profesję złożyłam w zgromadzeniu sióstr paulistek dopiero w ubiegłym roku” – rozpoczyna rozmowę z watykańskim portalem Vatican News.

CZYTAJ DALEJ

#KrwiodawstwoŻycia: Zbawienie we Krwi Chrystusa

2022-06-30 21:00

[ TEMATY ]

#KrwiodawstwoŻycia

Karol Porwich/Niedziela

Ceną naszej wolności jest Krew Chrystusa, Baranka paschalnego, przeznaczonego od wieków przez Boga Ojca, w którym ustanawia On swój nowy lud wierzących, lud Nowego Przymierza.

Z Pierwszego Listu św. Piotra Apostoła:

CZYTAJ DALEJ

Niedokończone Msze wołyńskie

2022-07-01 11:24

Materiał organizatorów

W niedzielę, 3 lipca 2022 r., w Czarnej Sędziszowskiej odbędzie się wydarzenia historyczno - społeczno - kulturalne upamiętniające 79. rocznicę banderowskiego ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Polakach na Wołyniu, w Małopolsce Wschodniej (Galicji Wschodniej) i na Lubelszczyźnie.

Wydarzenie wpisuje się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. 11 lipca obchodzony jest ustanowiony na mocy uchwały Sejmu z dnia 22 lipca 2016 r. Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. Jest to polskie święto obchodzone corocznie 11 lipca, poświęcone pamięci ofiar rzezi wołyńskiej i innych mordów na obywatelach II Rzeczypospolitej dokonywanych przez nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję