Reklama

Niedziela Wrocławska

Wyróżnienie i zobowiązanie

Kolegiata Świętego Krzyża wypełniła się Nadzwyczajnymi Szafarzami Komunii Świętej, którzy spotkali się na dniu skupienia po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią.

Magdalena Lewandowska

Nadzwyczajni Szafarze Komunii Świętej Archidiecezji Wrocławskiej modlili się za wspólnoty parafialne, w których posługują.

Nadzwyczajni Szafarze Komunii Świętej Archidiecezji Wrocławskiej modlili się za wspólnoty parafialne, w których posługują.

– Otrzymaliśmy 180 zgłoszeń od szafarzy z archidiecezji wrocławskiej, co bardzo cieszy. Pandemia zahamowała waszą posługę, ale teraz wracamy już do zadań w parafiach – mówił ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz katedry wrocławskiej i opiekun nadzwyczajnych szafarzy.

Podczas dnia skupienia była okazja do adoracji Najświętszego Sakramentu, wspólnego różańca, Eucharystii i konferencji, którą wygłosił ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Szafarze otrzymali także specjalny medalik z wizerunkiem Matki Bożej Adorującej i modlili się przed jej obrazem. – Obchodzimy w tym roku 25. rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Sobieskich, której Jan Paweł II nadał tytuł Mater Adorans. 25 lat temu obdarzył ją koroną papieską i zawierzył Dolny Śląsk jej opiece. Z tej okazji przygotowaliśmy specjalne medaliki, które z jednej strony mają logo Caritas, z drugiej wizerunek Matki Bożej Adorującej. Medaliki są już pobłogosławione przez bpa Macieja Małygę. Chcemy, aby każdy z szafarzy przyjął medalik, każdy też zostanie zawierzony Matce Adorującej, by Maryja prowadziła was w waszej posłudze – mówił ks. Dariusz Amrogowicz. – Historia tego obrazu jest niezwykła. Król Jan III Sobieski jako jedyny z władców otrzymał od papieża tytuł „obrońca wiary”. Ten obraz, który ma prawie 350 lat, został przekazany przez papieża Innocentego XI dla rodziny Sobieskich i dla Polaków w podziękowaniu za obronę wiary i wolności. To, co my dzisiaj robimy dla Ukrainy i dla uchodźców, czym się zachwyca Europa, to nie jest żadna nowość. My odwagę, obronę uciskanych, pomoc potrzebującym mamy w genach. I o tym świadczy ten obraz.

– Dzisiaj mówi nam Pismo Święte: „Sługa nie jest większy od swego Pana”. I tak musicie odczytywać swoje powołanie Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej – podkreślał dyrektor Wrocławskiej Caritas. Przywołał historię, którą 25 lat temu przed święceniami kapłańskimi usłyszał od kard. Henryka Gulbinowicza. – Po wybuchu II wojny światowej 3 września odprawiana była Msza Polowa. W czasie Eucharystii, gdy kapłan zakonserwował już hostie na ołtarzu, nadleciał niemiecki samolot strzelając do żołnierzy. Ksiądz ochraniał Najświętszy Sakrament swoim ciałem i zginął. Dowódca zastanawiał się, co zrobić? Postacie Eucharystyczne na ołtarzu, oni w lesie, żadnej godnej osoby. Kazał dwóm podoficerom ubrać stroje galowe, białe rękawiczki i do najbliższej miejscowości, gdzie był kościółek, zanieść Najświętszy Sakrament. Gdy wrócili po kilku godzinach, jeden z nich podszedł do dowódcy i powiedział: „Panie dowódco, kogo te ręce trzymały!” A dowódca mu odparł: „Oj ty głupku, ty głupku. Gdyby ci Bóg nie pozwolił się dotknąć, nic byś nie trzymał”.

– Ten dar otrzymaliśmy od Boga, On nas wybrał do szczególnej misji. To wielkie wyróżnienie, ale jeszcze większe zobowiązanie. Bóg was wybrał, byście swoim życiem, swoją postawą potrafili przekazywać Jezusa innym. Nie tylko przynieść Najświętszy Sakrament osobie chorej czy pomóc księdzu w rozdawaniu Komunii Świętej, ale byście byli świadkami Chrystusa. Dlatego tak ważna jest postawa i wewnętrzna, duchowa, i zewnętrzna, byśmy zawsze dobrze świadczyli o swojej misji.

2022-05-21 19:09

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziewięć pierwszych szans

2022-06-14 11:17

Niedziela Ogólnopolska 25/2022, str. 22-23

[ TEMATY ]

Pierwsze piątki miesiąca

Karol Porwich/Niedziela

Pierwsze piątki miesiąca znane są najczęściej od czasu Pierwszej Komunii św. W ten sposób uczyliśmy się m.in. systematyczności w praktykowaniu spowiedzi. Czy jednak dziś są one równie popularne jak dawniej?

Kapłani podkreślają, że penitentów jest mniej niż kiedyś. Bywają parafie, w których w pierwszy piątek miesiąca do spowiedzi systematycznie przystępuje tylko garstka tych najbardziej świadomych wiernych. Są jednak takie rejony Polski, gdzie wciąż w ten dzień do konfesjonałów ustawiają się długie kolejki. Co zatem zrobić: odpuścić sobie tę praktykę jako niemodną czy może jednak propagować i wskazywać aktualność przesłania pierwszych piątków?

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Piknik artystyczny "Święto Śląska"

2022-07-01 12:02

[ TEMATY ]

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”

Bożena Sztajner/Niedziela

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” zaprasza do swojej siedziby w Koszęcinie (woj. śląskie) na kolejną edycję Pikniku Artystycznego „Święto Śląska”.

Przez trzy dni, od 1 do 3 lipca, zespół będzie świętował 69. urodziny i zakończenie sezonu artystycznego. Na publiczność czeka zróżnicowany program oraz liczne atrakcje towarzyszące, które gwarantują dobrą zabawę całym rodzinom. Nie zabraknie muzycznych gości oraz koncertu gospodarzy - Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” - dedykowanego obchodom Roku Stulecia Powrotu Części Górnego Śląska do Polski. Wśród artystycznych gości na plenerowej scenie pojawią się m.in.: Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej, Zespół Pieśni i Tańca „Wisła” z Płocka, Orkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Wojska Polskiego wraz z solistami, Boogie Boys, Wind Band i Sidney Polak. Na koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” zapraszamy w sobotę, 2 lipca o godz. 19:30.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję