Reklama

Bp Włodarczyk do pracowników Służby Zdrowia: stajemy przed Bogiem, Matką Najświętszą, by prosić́ o światły rozum i wrażliwe serce

„Mając świadomość ciążących na nas obowiązków oraz niezwykłej odpowiedzialności, stajemy przed Bogiem, Matką Najświętszą, by prosić́ o światły rozum i wrażliwe serce” – mówił w bazylice na Jasnej Górze bp Krzysztof Włodarczyk.

diecezja bydgoska

Ordynariusz diecezji bydgoskiej przewodniczył Eucharystii z okazji ogólnopolskiej pielgrzymki pracowników Służby Zdrowia. – Po pierwsze, by być świadkiem Chrystusa, trzeba doświadczyć Jego bliskości i miłości. Po drugie, w misji świadczenia o Chrystusie mamy potężną pomoc i najlepszego Nauczyciela – trzecią Osobę Trójcy Świętej: Ducha Świętego. Po trzecie, świadek Chrystusa to ten, kto siłę czerpie ze Mszy świętej – mówił podczas homilii bp Włodarczyk.

Nawiązując ponownie do Ducha Świętego, biskup podkreślił, że buduje On Kościół poprzez służbę. Zaznaczył, że jest to największy z możliwych Jego charyzmatów, dziękując pracownikom Służby Zdrowia za obecność przy człowieku, który doświadcza cierpienia i choroby. – Mając świadomość ciążących na nas obowiązków oraz niezwykłej odpowiedzialności, stajemy przed Bogiem, Matką Najświętszą, by prosić́ o światły rozum i wrażliwe serce. Oby każdy chory, który przyjdzie po pomoc, mógł powiedzieć́: spotkałem człowieka, który mnie wysłuchał, udzielił fachowej porady i pomocy. Człowieka, który nie tylko zajął się moją chorobą, ale potraktował mnie podmiotowo, uszanował moją godność́ – dodał biskup.

diecezja bydgoska

Samą pielgrzymkę, w organizację której zaangażowane były: archidiecezja gnieźnieńska oraz diecezja włocławska i bydgoska, poprzedziły rekolekcje w Kaplicy św. Józefa, poprowadzone przez jezuitę o. Bartłomieja Hućko SJ. – Pierwszym impulsem zachęcającym nas do wyjazdu była informacja od kapelana szpitala – ks. Marcina Scharwerka – powiedziały Bogusia, Alina, Kasia, Emila i Renata. – Po chwili refleksji pojawiła się myśl, że tyle lat pracy na tym samym oddziale, niemal w tym samym składzie, jest niesamowitym darem, za który powinnyśmy podziękować Matce Bożej – dodały.

diecezja bydgoska

Według pielęgniarek z trzydziestoletnim stażem, które na co dzień służą pacjentom w bydgoskim Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. dr. Jana Biziela, wiele decyzji zostało podjętych dzięki relacji z Matką Bożą.

diecezja bydgoska

Reklama

– Pamiętamy, że wybierając drogę życiową, każda z nas przed maturą była właśnie na Jasnej Górze. Dzisiaj wspominamy ten czas, spoglądając na obrazek Pani Częstochowskiej, zawieszony w naszej dyżurce – dodały. – Istnieje jeszcze szereg innych powodów, dla których podejmujemy tę pielgrzymkę. Wołamy: Matko Boża, miej nas, nasze rodziny, nasz szpital w swojej opiece – dodał ks. Marcin Scharwerk, duszpasterz chorych i Służby Zdrowia z diecezji bydgoskiej.

diecezja bydgoska

W programie dwudniowego wydarzenia znalazły się również: dialogi duszpasterskie, adoracja, a także nabożeństwo Drogi Krzyżowej na wałach jasnogórskich. Ogólnopolską pielgrzymkę zwieńczy Msza św. pod przewodnictwem Prymasa Polski, metropolity gnieźnieńskiego abp. Wojciecha Polaka, w czasie której nastąpi poświęcenie sztandaru i odmówienie aktu zawierzenia Służby Zdrowia Matce Bożej.

diecezja bydgoska

2022-05-22 08:04

Ocena: +3 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co kryją Muzea Jasnogórskie?

2022-08-08 21:00

[ TEMATY ]

#NiezbędnikPielgrzyma

Karol Porwich/Niedziela

W muzeach na Jasnej Górze znajdują się wota wdzięczności dla Matki Bożej Jasnogórskiej, pamiątki związane z wydarzeniami dziejowymi i osobistościami, które odwiedzały Jasną Górę, dzieła artystyczne wytworzone przez Paulinów.

POSŁUCHAJ WERSJI AUDIO

CZYTAJ DALEJ

"Pojechali się modlić i zginęli...", czyli o Bożej (nie)sprawiedliwości

2022-08-06 16:21

[ TEMATY ]

modlitwa

wiara

wypadek w Chorwacji

Adobe.Stock

Katastrofa polskiego autokaru z pielgrzymami jadącymi do Medziugorie spowodowała falę komentarzy i pytań o Bożą niesprawiedliwość, gdy ludzie - przecież jadący, by się modlić - giną tragicznie lub odnoszą ciężkie obrażenia. Dla ludzi dalekich od wiary jest to argument na bezsensowność religii, a dla wierzących - trudne pytanie. Jak to zatem jest?

Po pierwsze, modlitwa, pielgrzymka, wszelkie pobożne praktyki to nie "zarabianie", jakaś wymiana z Bogiem za szczęście, bezpieczeństwo, zdrowie. Są one wyrazem wiary, praktyką wynikającą z tego, czym wiara w istocie jest, czyli z relacji z Bogiem. Nie można więc traktować tej sytuacji jako niesprawiedliwości Boga, który nie wziął pod uwagę zasług lub dobrych celów. To nie tak.

CZYTAJ DALEJ

Drogi Krzyżowe Jasnej Góry

2022-08-09 21:00

[ TEMATY ]

#NiezbędnikPielgrzyma

Karol Porwich/Niedziela

W pejzaż jasnogórskiego pielgrzymowania nieodłącznie wpisuje się nabożeństwo Drogi Krzyżowej odprawiane przez prawie wszystkie grupy pielgrzymkowe od wieków przybywające na to święte miejsce...

POSŁUCHAJ WERSJI AUDIO

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję