Reklama

Niedziela Lubelska

Perspektywa wspólnego domu

Anastazja Szaszkowa

Punkt powitalny dla Ukraińców w Markuszowie

Punkt powitalny dla Ukraińców w Markuszowie

Misją Kościoła jest włączanie uchodźców w lokalne wspólnoty.

Codzienne komunikaty Straży Granicznej pokazują nieustanny ruch na przejściach granicznych z Ukrainą. W połowie maja na Lubelszczyznę wjeżdżało prawie 10 tys. uchodźców na dobę, z kolei do Ukrainy wyjeżdżało 4-5 tys. Taka sytuacja potrwa zapewne jeszcze długo; nastroje wśród Ukraińców wciąż wahają się pomiędzy strachem a nadzieją.

Kościół przy powitaniu

W pewnym sensie można powiedzieć, że przybyszów z Ukrainy wita najpierw Kościół. Na dwóch największych przejściach granicznych w Dorohusku i Hrebennem znajdują się punkty aprowizacyjne prowadzone przez Caritas, w pierwszym przypadku przez lubelską, w drugim zamojsko-lubaczowską. Ponadto nasza diecezjalna Caritas działa także przy obleganym dworcu PKP w Chełmie. Pracownicy i wolontariusze organizacji całodobowo służą uchodźcom z Ukrainy, rozdają bezpłatne posiłki, podstawowe środki higieniczne i zaopatrują na dalszą drogę. Wiele instytucji kościelnych stało się rzeczywistymi domami dla gości z Ukrainy. Zamieszkali w ośrodku Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Częstoborowicach, domach rekolekcyjnych w Księżomierzy i w Firleju. Trafiają także do punktu recepcyjno-informacyjnego przy centrali Caritas w Lublinie. Praktycznie każda parafia podjęła wyzwanie troski o uchodźców. W Markuszowie funkcjonuje przydrożny punkt wsparcia, zainicjowany przez tamtejszych parafian z proboszczem ks. Maciejem Staszakiem. Na plebanii parafii św. Michała Archanioła w Lublinie gościnę znalazło ponad 20 matek z dziećmi.

Integracja obywatelska

Godne uwagi są inicjatywy podejmowane przez organizacje obywatelskie, które włączyły się nie tylko w proces powitania uchodźców, ale tworzą również ciekawe formy integracji. Lubelskie wspólnoty Emaus w Zemborzycach i Krężnicy Jarej wzięły pod swoje dachy kilkanaście osób, część z nich znalazła pracę w spółkach charytatywnych prowadzonych przez organizację. W centrum Lublina Fundacja Leny Grochowskiej otworzyła Dom Uchodźców dla 130 osób, już trzeci w Polsce. Oprócz bezpłatnego lokum i wyżywienia mieszkańcy mają zapewnioną naukę języka polskiego. Dom przyjmuje także osoby z niepełnosprawnościami. Lubelskie Centrum Wolontariatu, najdłużej działająca na Lubelszczyźnie organizacja pomagająca uchodźcom, wdraża kompleksowy program integracyjny. Uczestnicy tego programu mieszkają w kilkunastu Domach Nadziei, mają bezpłatne zakwaterowanie i wyżywienie, dzieci uczęszczają do świetlic stowarzyszenia, młodzież i dorośli przychodzą do Szkoły Nauki Języka i Kultury Polskiej. Wszyscy mają zapewnioną opiekę lekarską i wsparcie terapeutyczne, funkcjonuje również partnerstwo rodzin, w ramach którego rodzina polska obejmuje troską jedną rodzinę uchodźczą. Wydaje się, że wobec nadal niepewnej sytuacji w Ukrainie, integracja przybyszów staje się sprawą bardzo pilną. Nie można pozwolić na odseparowanie się środowisk ukraińskich od reszty polskiego społeczeństwa.

Reklama

Przed Dniem Uchodźcy

W perspektywie mamy przed sobą Światowy Dzień Uchodźcy (20 czerwca), przez ONZ obchodzony od 2001 r. Kościół ma z kolei sięgającą ponad 100 lat tradycję pamięci o uchodźcach i migrantach; co roku papieże piszą specjalne orędzia z tej okazji. W tym roku Franciszek zatytułował swoje przesłanie „Ku stale rosnącemu my”, podkreślając konieczność włączania przybyszów w tkankę społeczną, ale i do wspólnot kościelnych. Po dobrze zdanym egzaminie z powitania uchodźców, podjąć musimy misję zakorzeniania Ukraińców w naszych społecznościach i parafiach. To zadanie szczególnie ważne dla naszej diecezji, która pozostanie na długo domem dla przybyszów ze Wschodu.

2022-05-23 04:56

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

85. Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli rozpocznie się już jutro na Jasnej Górze

2022-06-30 17:11

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

nauczyciele

Karol Porwich/Niedziela

85. Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców już jutro rozpocznie się na Jasnej Górze. Będzie okazją do przybliżenia, ogłoszonej w marcu patronką polskich pedagogów, bł. Natalii Tułasiewicz. Dwudniowe spotkanie zainauguruje poświęcone jej sympozjum. Błogosławiona to także jasnogórska pątniczka i czcicielka Matki Bożej.

Bł. Natalia Tułasiewicz polonistka, nauczycielka i poetka. W czasie II wojny światowej w 1943 r. wyjechała jako pełnomocnik - emisariusz Rządu Londyńskiego i świecki apostoł do Hanoweru, by pomagać przerażonym i zagubionym pracownikom przymusowym. Po wielu godzinach codziennej, ciężkiej pracy w fabryce, realizowała w skrajnie trudnych warunkach, posługę religijno-społeczno-oświatową. W wyniku dekonspiracji po wizycie kuriera z Polski więziono ją i torturowano w Hanowerze, potem w Kolonii. W 1944 r. odesłano ją z wyrokiem śmierci do obozu w Ravensbrück. Tam nie ustawała w misji ewangelizacyjnej. 30 marca 1945 r. podczas ostatniej selekcji w obozie zakwalifikowano ją do stracenia, a 31 marca zabrano ją do gazu.

CZYTAJ DALEJ

Wzrośnie liczba aborcji po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego?

2022-07-01 13:33

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stock

W latach 2016-2020 w Powiatowym Zespole Szpitali w Oleśnicy wykonywano średnio 24 aborcje rocznie, głównie tzw. aborcje eugeniczne na dzieciach podejrzanych o chorobę lub niepełnosprawność, ale ani jednej z powodu „zagrożenia zdrowia psychicznego” matki. Wedle udostępnionych przez Szpital informacji, w okresie od stycznia do kwietnia 2022 roku wykonano tam już 14 aborcji – wszystkie z powodu rzekomego „zagrożenia zdrowia psychicznego” matki - zauważa Fundacja Pro-Prawo do życia. Zdaniem Fundacji, jeśli ten trend dalej się utrzyma, na koniec 2022 roku w Oleśnicy może paść rekord liczby aborcji, pomimo zmian wynikających z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego o niezgodności przesłanki eugenicznej z Konstytucją RP.

Fundacja zauważa, że to konsekwencja złego i niespójnego prawa, którego luki wykorzystywane są przez zwolenników aborcji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję