Reklama

Niedziela Lubelska

Czas majówek

Paweł Wysoki

W bernardyńskiej parafii św. Brata Alberta w Lublinie w majowe wieczory rozbrzmiewa śpiew Litanii do Najświętszej Maryi Panny. W kościele, a także przy 4 kapliczkach.

Przydrożne krzyże i kapliczki są nieodłączną częścią polskiego krajobrazu. Wystawione przy domach i na rozstajach dróg są świadectwem wiary minionych pokoleń i znakiem wdzięczności za otrzymane łaski. Niektóre z nich w maju w szczególny sposób ożywają śpiewem Litanii Loretańskiej i pieśni ku czci Maryi. Kapliczka z Niepokalaną przy ul. Willowej, na wysokości wejścia do ogrodu botanicznego, została wzniesiona w intencji dziękczynnej w 1954 r. Troszczą się o nią Mieczysława i Andrzej Rzepeccy, których codziennie można spotkać na majówce.

Na lubelskim Sławinie tradycję majówek przy kapliczkach przywrócił o. Julian Śmierciak OFM. W 2010 r. zaproponował wiernym, by uczestniczyli w majowym nabożeństwie nie tylko w kościele parafialnym, ale by w wieczornych godzinach gromadzili się przy kapliczkach. Dotychczas takie nabożeństwa odbywały się sporadycznie. Z pomocą pań z Legionu Maryi oraz najstarszych mieszkanek parafii udało się wskrzesić piękną tradycję; co więcej, zaangażować kolejne osoby. Dziś w majowe wieczory śpiew litanii oraz kalwaryjskich pieśni niesie się co wieczór aż w 4 miejscach. Co kwadrans z majówką startuje kolejna grupa parafian. Przy ul. Poligonowej, Willowej i Sławinek można zobaczyć dorosłych, młodzież i dzieci, usłyszeć różne melodie i instrumenty. Regularna modlitwa i śpiew ku chwale Matki Bożej jest świadectwem wiary i chrześcijańskiego zaangażowania. W miarę możliwości w maryjne wieczory angażują się ojcowie bernardyni.

2022-05-23 04:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pan Bóg wyliczył moje kroki - świadectwo ojca Michała Legana

2022-06-30 07:01

[ TEMATY ]

o. Michał Legan

#świadectwo

SalveTV

Duchowny, zakonnik, mężczyzna. Ojciec Michał Legan OSPPE – paulin i rzecznik prasowy Jasnej Góry. Na 40. urodziny wymarzył sobie wyjazd i wejście na Kilimandżaro. Chciał coś sobie udowodnić, ale też spotkać tam Pana Boga, który, jak się okazało, miał dla niego zupełnie inne plany. Przygotowując się do realizacji wyznaczonego zadania, ojciec Michał znalazł się w centrum wydarzeń z 22 sierpnia 2019 roku na Giewoncie. Podczas tragicznej burzy zginęły 4 osoby, a ponad 150 zostało rannych.

Katarzyna Supeł-Zaboklicka: Czasami, żeby się ocknąć, potrzebujemy błyskawicy, takiego grzmotu. Ale uwaga: nie tylko tego wewnętrznego. Bywa i tak, że potrzebujemy tego zewnętrznego. Ojciec Michał Legan, paulin samej Jasnej Góry. Kiedy obchodzisz urodziny?

CZYTAJ DALEJ

Bp nominat Adrian Put: Chcę szczególnie prosić o dar jedności

2022-06-29 08:00

[ TEMATY ]

Bp Adrian Put

Wiktoria Dmytruk, lubuskaoaza.pl

- Prosząc o modlitwę błagam o dar, który już płynie do mnie szerokim strumieniem. Więc prosząc o nią chcę za nią także podziękować. Chcę prosić o dar jedności w liturgii, głoszeniu słowa i czynienia dobra w Kościele – mówi biskup nominat Adrian Put w rozmowie z Katarzyną Krawcewicz

Katarzyna Krawcewicz: - Co czuje kapłan, gdy ogłoszona zostaje jego nominacja na biskupa?

CZYTAJ DALEJ

O. Michał Bortnik nowym rzecznikiem prasowym Jasnej Góry

2022-07-01 12:00

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Niedziela TV

Nowym rzecznikiem prasowym Jasnej Góry został o. Michał Bortnik. Zastąpił o. Legana, który obejmuje funkcję dyrektora Redakcji Audycji Katolickich TVP.

O. Bortnik paulinem jest od 28 lat. Pełnił posługę m.in. w Niemczech i Anglii. Przez trzy lata pracował w sekretariacie Kurii Generalnej Zakonu a od 2014 r. jest zastępcą kustosza jasnogórskiego sanktuarium. Był współtwórcą i pierwszym prowadzącym cotygodniową audycję „Z życia Jasnej Góry” w Radiu Jasna Góra. Jest także współtwórcą i współredaktorem konta @JasnaGóraNews na Twitterze a po reorganizacji Biura Prasowego w maju zeszłego roku również kont sanktuarium na innych portalach społecznościowych. Posługuje się językiem niemieckim i angielskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję