Reklama

Kościół

Kard. Parolin w Cascia: negocjacje pokojowe dla Ukrainy potrzebne jak najszybciej

Odprawiając Mszę św. w liturgiczne wspomnienie św. Rity w Cascia, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin odniósł się do rosyjskiej agresji na Ukrainę i wezwał wstawiennictwa orędowniczki ds. spraw trudnych, aby położyć kres przemocy na Ukrainie.

[ TEMATY ]

Ukraina

Grzegorz Gałązka

„W tej krainie wiary i pokoju, jaką jest Umbria, mam nadzieję, że negocjacje rozpoczną się jak najszybciej i że uda nam się wreszcie osiągnąć tak bardzo upragniony pokój" – powiedział kard. Parolin w homilii podczas Mszy św. odprawionej w Cascia. Kardynał wspomniał Ritę ją jako "świętą od spraw trudnych i orędowniczkę spraw rozpaczliwych”, a patrząc na nią powierzył jej mwstawiennictwo w rozwiązaniu konfliktu na Ukrainie.

„Św. Rita jest przykładem cnoty przebaczenia, pokoju, miłości. Jej składamy hołd, aby w jej ręce złożyć słabości człowieka, a jej wstawiennictwu powierzam liczne intencje Ojca Świętego Franciszka, który nieustannie codziennie apeluje, aby bezużyteczna spirala śmierci na Ukrainie została jak najszybciej przerwana" – powiedział kard. Parolin.

Zwrócił uwagę, że przemoc nigdy nie jest rozwiązaniem, a wydarzenia związane z pokorną kobietą z Roccaporeny uczą nas, że "nigdy nie rozwiązuje ona konfliktów, a jedynie zwiększa ich dramatyczne konsekwencje". „Doświadczamy tego każdego dnia i zastanawiam się, dlaczego nie potrafimy tego zrozumieć na podstawie historii, bieżących wydarzeń. Używanie przemocy jest jedynie sposobem na pogłębianie problemów" – powiedział sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.

2022-05-23 09:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież zapewnił abp. Szewczuka, że zrobi wszystko, aby zachować pokój w Europie Wschodniej

[ TEMATY ]

papież

Ukraina

Grzegorz Gałązka

O swej duchowej solidarności i bliskości z narodem Ukrainy w trudnych dla niego chwilach cierpień i zagrożeń zapewnił papież Franciszek abp. Swiatosława Szewczuka, zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK). 17 marca Ojciec Święty przyjął go na audiencji prywatnej w Watykanie. Powiedział również, że Stolica Apostolska uczyni wszystko, co w jej mocy, aby zachować pokój w Europie Wschodniej.

CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas na Jasnej Górze do chorych i zdrowych

2022-07-06 20:20

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Abp Adrian Galbas

Jsna Góra/Facebook

Apostolstwo, które podejmują chorzy, to najcenniejsze z apostolstw, jakie istnieją w Kościele - mówił abp Adrian Galbas na 57. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Apostolstwa Chorych na Jasną Górę. Pielgrzymka odbyła się 6 lipca po dwóch latach przerwy wywołanej pandemią. Wzięło w niej udział blisko tysiąc pielgrzymów - chorych oraz ich bliskich.

Arcybiskup koadiutor Adrian Galbas z archidiecezji katowickiej mówił w homilii, że apostolstwo podejmowane przez chorych jest najcenniejszym z apostolstw, jakie istnieją w Kościele. – "Moja siła z was", powiedział kiedyś św. Jan Paweł II właśnie do chorych. Nie do księży, nie do biskupów, nie do sióstr zakonnych, nie do młodzieży. Oni niewątpliwie są siłą Kościoła, byli siłą Jana Pawła II i każdego kolejnego papieża. Największą jednak siłą Kościoła są chorzy i cierpiący – wskazywał.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne w diecezji gliwickiej

2022-07-06 15:29

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

Zmiany proboszczów

Karol Porwich/Niedziela

Tradycyjnie koniec czerwca to czas zmian personalnych, dotyczących duchowieństwa diecezjalnego. Biskup Gliwicki Jan Kopiec wręczył dekrety Księżom Proboszczom, Wikariuszom oraz duchownym kierowanym do innych zadań w ramach lokalnego Kościoła. Poniżej znajduje się lista aktualnych zmian personalnych w Diecezji Gliwickiej.

Przejścia na emeryturę

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję