Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź - Jasna Góra: Pielgrzymka Kobiet Miłujących Pokój

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Justyna Kunikowska

22 maja 2022 roku, w liturgiczne wspomnienie świętej Rity, Krajowa Rada ds. Duszpasterstwa Kobiet oraz Duszpasterstwo Kobiet Archidiecezji Łódzkiej zorganizowali Ogólnopolską Pielgrzymkę Kobiet - kobiet miłujących pokój – na Jasnej Górze.

Kilka dni przed Dniem Matki, w miesiącu poświęconym Najświętszej Maryi Pannie, w pielgrzymce uczestniczyło ponad 2 tysiące kobiet z różnych wspólnot, stowarzyszeń, fundacji i parafii w Polsce, a wśród nich również kobiety z Ukrainy. Zgromadzone u tronu Królowej Polski prosiły Boga o miłosierdzie dla świata i pokój w sercach dotkniętych nienawiścią. Modlitewnemu spotkaniu towarzyszyły relikwie św. Rity. Historię świętej przybliżyła siostra Stella, ze Zgromadzenia Sióstr Augustianek.

Spotkanie rozpoczęło się modlitwą Anioł Pański oraz konferencją wygłoszoną przez siostrę Annę Marię Pudełko oraz Magdalenę Kleczyńską. Prelegentki na przykładzie kobiet biblijnych i swoich własnych doświadczeń podkreśliły, że kobieta od zawsze była ważna dla Boga i miała duży wpływ na to, co działo się w historii zbawienia.

Homilię, którą wygłosił delegat Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Kobiet – biskup Wiesław Szlachetka, rozpoczął od pozdrowienia kobiet z Ukrainy, które przyjechały na Jasną Górę modlić się o pokój.

- Jeśli Mnie kto miłuje będzie zachowywał Moją naukę. Pokój zostawiam wam, Pokój Mój daję wam, nie tak jak daje świat. To słowo naszego Pana i Zbawiciela Jezusa Chrystusa rozbrzmiewa dziś w całym Kościele drogie panie, a także drogie dziewczęta, które bierzecie udział w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Kobiet na Jasną Górę, a jest to pielgrzymka kobiet miłujących pokój. Takie hasło towarzyszy nam w tym roku. Szczególnie pozdrawiam nasze siostry zmęczone wojną z Ukrainy, które to razem z nami modlą się o pokój – rozpoczął kaznodzieja.

W dalszej części rozważań Biskup nawiązał do mowy pożegnalnej wygłoszonej przez Jezusa na Ostatniej Wieczerzy. W tym fragmencie uwypuklone zostały dwa bardzo ważne wątki, które ściśle łączą się ze sobą. Są nimi miłość i pokój.

Reklama

- Pan Jezus zaznacza, że tylko ten prawdziwie miłuje, kto zachowuje Jego naukę, a Jego nauka jest słyszalna Dzięki Duchowi Świętemu, która rozbrzmiewa w Piśmie Świętym, w nauczaniu Kościoła, ale też w naszym sercu, w głosie sumienia oraz w każdej dobrej myśli, w każdym dobrym słowie i w każdym dobrym czynie, bo każde dobro czynione dobrze to tak naprawdę wcielona w życie nauka Jezusa, która jest też nauką Jego Niebieskiego Ojca, przekazywana przez tchnienie Ducha Świętego, który naucza i przypomina nam to wszystko co Jezus powiedział – dodaje bp Szlachetka.

- Głos Ewangelii, głos Bożego Słowa, Bożych przykazań, Bożego prawa, to głos Ewangelii, samego Jezusa. To Jego nauka, to głos, który dzięki Duchowi Świętemu jest blisko nas. Jeśli słuchamy tego głosu, jeśli przyjmujemy tę jego zbawczą troskę, to wtedy mamy pokój prawdziwy, to wtedy też ten prawdziwy pokój będziemy wprowadzać w relacje między nami.

Jakże potrzebni jesteśmy Jezusowi i Duchowi Świętemu, aby świat mógł przez nas usłyszeć i zobaczyć naukę Jezusa. Jak ważne jest spostrzeżenie papieża Franciszka, że kobiety przepojone duchem Ewangelii, mogą uczynić wiele, by pomóc ludzkości przetrwać, właśnie dlatego drogie panie, że byłyście tutaj, aby uczyć się od Maryi jak przyjmować ewangelię, naukę Jezusa, by w tym czasie wojny i zamętu pomóc ludzkości przetrwać – podsumował duszpasterz kobiet.

Podczas Mszy Świętej dokonano aktu zawierzenia kobiet Maryi, koncelebrowaną przez diecezjalnych duszpasterzy kobiet pod przewodnictwem bpa Wiesława Szlachetki.

Kobiety odpowiedziały na zaproszenie organizatorów, przyjeżdżając z różą – atrybutem św. Rity – która w czasie liturgii została poświęcona. Płatki róż poświęcanych w dniu jej święta i używane z wiarą i modlitwą, wielu osobom przyniosły ulgę w cierpieniu, pociechę i pomoc w trudnych sytuacjach życiowych.

Ostatnim elementem Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kobiet był różaniec w intencji pokoju przed obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej poprowadziły kobiety w języku polskim i ukraińskim.

2022-05-24 08:00

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Piotrków Trybunalski: Dziecięca Liga Adwentowa

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Parafii

Parafia  św. Jacka i św. Doroty w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza wszystkie dzieci do uczestnictwa w każdy wtorek i czwartek Adwentu o godz. 18:00 w Eucharystii roratniej dla dzieci.

CZYTAJ DALEJ

#LudzkieSerceBoga: Święci i ich rozkosze – tu chodzi o ciebie!

2022-06-29 21:00

[ TEMATY ]

#LudzkieSerceBoga

Anna Wiśnicka

Serce Jezusa, rozkoszy wszystkich świętych… To już ostatnie wezwanie litanii i ostatnie nasze czerwcowe rozważanie. Kryje ono w sobie tak wiele treści!

Serce Jezusa, zjednoczenie z Nim na wieczność będzie… rozkoszą. Może nas dziwić nieco użycie tego słowa, które kojarzy nam się przede wszystkim ze sferą zmysłową. Niech więc nas zdziwi. Ma nam bowiem uzmysłowić (sic!), że zbawienie, którego pragniemy, nie będzie tylko „moralnym zwycięstwem”, ale ostatecznym i całkowitym uszczęśliwieniem nas całych. Będzie spełnieniem i nasyceniem wszystkich naszych pragnień i tęsknot. Zjednoczenie z Jezusem „usatysfakcjonuje” nas we wszystkich wymiarach i aspektach naszego człowieczeństwa. Nie tylko duchowo, moralnie czy intelektualnie. Na dodatek – ponieważ Bóg jest nieskończony – nie będzie to „satysfakcja” jednorazowa. Świetnie ujął to C.S. Lewis, fragmenty powieści którego przytoczyliśmy wczoraj, kiedy w zakończeniu sagi, opisując egzystencję zbawionych, „refrenem” swojego opowiadania uczynił wezwanie: „Dalej wzwyż i dalej w głąb!”, sugerując wyraźnie czytelnikowi, że egzystencja ta nie ma w sobie nic statycznego, ale jest niekończącą się podróżą we wciąż przyspieszającym tempie w głąb tego, co Dobre, Prawdziwe i Piękne.

CZYTAJ DALEJ

Wzrośnie liczba aborcji po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego?

2022-07-01 13:33

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stock

W latach 2016-2020 w Powiatowym Zespole Szpitali w Oleśnicy wykonywano średnio 24 aborcje rocznie, głównie tzw. aborcje eugeniczne na dzieciach podejrzanych o chorobę lub niepełnosprawność, ale ani jednej z powodu „zagrożenia zdrowia psychicznego” matki. Wedle udostępnionych przez Szpital informacji, w okresie od stycznia do kwietnia 2022 roku wykonano tam już 14 aborcji – wszystkie z powodu rzekomego „zagrożenia zdrowia psychicznego” matki - zauważa Fundacja Pro-Prawo do życia. Zdaniem Fundacji, jeśli ten trend dalej się utrzyma, na koniec 2022 roku w Oleśnicy może paść rekord liczby aborcji, pomimo zmian wynikających z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego o niezgodności przesłanki eugenicznej z Konstytucją RP.

Fundacja zauważa, że to konsekwencja złego i niespójnego prawa, którego luki wykorzystywane są przez zwolenników aborcji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję