Reklama

Niedziela Wrocławska

Trzy odsłony lekcji miłości

W liturgiczne wspomnienie św. Rity w parafii Trójcy Świętej we Wrocławiu miała miejsce Eucharystia z poświęceniem róż oraz figury patronki spraw trudnych. Modlitwie przewodniczył ks. Adam Błaszczyk, opiekun Wspólnoty Rodzin św. Rity. Słowo Boże wygłosił ks. Jakub Łukowski.

Marzena Cyfert

Poświęcenie figury św. Rity w parafii Trójcy Świętej we Wrocławiu

Poświęcenie figury św. Rity w parafii Trójcy Świętej we Wrocławiu

Nawiązując do Ewangelii, kapłan mówił o trzech odsłonach lekcji miłości, którą daje nam Jezus. Pierwsza z nich jest taka, że sam Bóg pragnie zbliżyć się do nas. – To On nas szuka, to z Jego inicjatywy, postanowienia i pragnienia każdy z nas zaistniał. Najpierw w Bożym umyśle, później na tej ziemi otrzymał dar życia. Jestem tak cenny dla Boga, że to nie ja muszę Boga szukać. To On mnie szuka. To jest pierwsza odsłona potrójnej lekcji miłości – mówił ks. Łukowski. Podkreślał, że Bóg pozwala nam się czuć bezpiecznie, nie musimy się bać, że On o nas zapomni. Miłość Boga do człowieka jest uprzedzająca, stąd też pochodzi pokój ludzi modlących się.

– Druga odsłona z dzisiejszej Ewangelii jest taka, że Jezus doskonale wie, co się dzieje wśród tych, do których mówi. On zna serca swoich przyjaciół, Apostołów, tych, którzy Mu poświęcili swoje życie. Przez trzy lata związali się z Nim do tego stopnia, że nie wyobrażali sobie, jak to mogłoby być bez Niego – podkreślał ks. Jakub. Tłumaczył, że kiedy Jezus przygotowywał Apostołów na to, że odejdzie, doskonale wiedział, co to w nich spowoduje. Oni po prostu się bali.

– Dlatego Jezus trafia celnie w potrzeby zasłuchanych, w serca swoich uczniów. Tak samo doskonale zna serce każdego z nas. I to jest kolejna odsłona tajemnicy. Gdy wchodzę w prawdziwą, szczerą relację z Panem Bogiem, otwieram swoje serce, to wtedy spotykam się z Kimś, kto mnie rozumie, wie, co we mnie jest. I to sprawia, że czuję się kochany – wyjaśniał kapłan.

Trzecia najtrudniejsza lekcja miłości to wychowywanie przez Jezusa. Jezus wychowuje swoich uczniów do tego, żeby także Jego kochali. A kochać drugiego to być otwartym, zasłuchanym, przygotowanym na to, żeby mu dać to, czego on potrzebuje ode mnie, żeby cieszyć się jego szczęściem, żeby w takim dobrym tego słowa znaczeniu żyć czyimś życiem. Ale nie w sposób wścibski.

Reklama

– Jezus między wierszami mówi: „Gdybyście mnie kochali, to byście się cieszyli, że wracam do Ojca”. To było bowiem największym szczęściem, którego Jezus oczekiwał. On w tym wszystkim, co robił na ziemi, czekał na powrót do Ojca, żeby na nowo zjednoczyć się z Nim. I On dzieli się tym z Apostołami i zaprasza ich do tego: „Spróbujcie ucieszyć się moim szczęściem”. Wtedy, kiedy człowiek zrobi ten skok, oderwie się od siebie samego, wyjdzie z siebie do drugiego człowieka, czy w tym przypadku do samego Boga, to wtedy jest w stanie przeżyć Jego radość. I to jest to szczęście, do którego prowadzi nas miłość – nauczał ks. Jakub.

Zauważył, że takim przykładem radykalnego zrozumienia, o co w tym chodzi jest patronka Wspólnoty Rodzin św. Rity. Odwołał się do jednego poruszającego aspektu jej życia, kiedy jako matka swoich dzieci modliła się o ich śmierć. Modliła się dlatego, by nie zdążyli całkiem zaprzedać się złu.

– I to jest ten przykład radykalnej miłości, takiej, która nie jest egoistyczna. Naturalnie jest tak, że matka, ojciec pragną dobra swoich dzieci i pragną ich obecności, przebywania, bliskości. I czymś nienormalnym w pojmowaniu ludzkim jest to, żeby się modlić o śmierć dla swoich dzieci. Natomiast tutaj jest modlitwa z miłości. Ona wie, co dla jej dzieci jest najlepsze i o to prosi Boga. I to jest radykalizm miłości – oderwanie się od siebie, rezygnacja z egoizmu, kiedy zaczynam myśleć kategoriami prawdziwego dobra drugiego człowieka – tłumaczył ks. Łukowski i zachęcał: – To jest wezwanie do każdego z nas, byśmy coraz bardziej uwalniali się z egoizmu, egocentryzmu a żyli w wolności dla drugiego człowieka i Boga.

Pod koniec Eucharystii miało miejsce poświęcenie figury św. Rity i róż, które wierni przynieśli ze sobą. Odbyło się również nabożeństwo połączone ze świadectwem jednej z Pań ze Wspólnoty Rodzin św. Rity.

2022-05-23 22:07

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzięki Jezusowi człowiek nabiera większego przeświadczenia o własnej godności

2022-06-27 10:46

[ TEMATY ]

duchowość

Karol Porwich

Bardzo często spotykam się z takim pytaniem: „Co ja mam robić?”, stawianym przez ludzi, którzy znajdują się w trudnej, czasem wprost beznadziejnej sytuacji. Odpowiedź nie jest łatwa, zwłaszcza gdy samemu jest się aktualnie wolnym od większych trosk i kłopotów osobistych.

W takim układzie próba jakiejkolwiek rady czy pociechy wydaje się wprost nieprzyzwoita. Tak, mówią, tobie to dobrze…. A jak tu zrobić, by każdemu było dobrze, jeśli nawet aktualnie tego dobra brakuje.

CZYTAJ DALEJ

Pan Bóg wyliczył moje kroki - świadectwo ojca Michała Legana

2022-06-30 07:01

[ TEMATY ]

o. Michał Legan

#świadectwo

SalveTV

Duchowny, zakonnik, mężczyzna. Ojciec Michał Legan OSPPE – paulin i rzecznik prasowy Jasnej Góry. Na 40. urodziny wymarzył sobie wyjazd i wejście na Kilimandżaro. Chciał coś sobie udowodnić, ale też spotkać tam Pana Boga, który, jak się okazało, miał dla niego zupełnie inne plany. Przygotowując się do realizacji wyznaczonego zadania, ojciec Michał znalazł się w centrum wydarzeń z 22 sierpnia 2019 roku na Giewoncie. Podczas tragicznej burzy zginęły 4 osoby, a ponad 150 zostało rannych.

Katarzyna Supeł-Zaboklicka: Czasami, żeby się ocknąć, potrzebujemy błyskawicy, takiego grzmotu. Ale uwaga: nie tylko tego wewnętrznego. Bywa i tak, że potrzebujemy tego zewnętrznego. Ojciec Michał Legan, paulin samej Jasnej Góry. Kiedy obchodzisz urodziny?

CZYTAJ DALEJ

Niedokończone Msze wołyńskie

2022-07-01 11:24

Materiał organizatorów

W niedzielę, 3 lipca 2022 r., w Czarnej Sędziszowskiej odbędzie się wydarzenia historyczno - społeczno - kulturalne upamiętniające 79. rocznicę banderowskiego ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Polakach na Wołyniu, w Małopolsce Wschodniej (Galicji Wschodniej) i na Lubelszczyźnie.

Wydarzenie wpisuje się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. 11 lipca obchodzony jest ustanowiony na mocy uchwały Sejmu z dnia 22 lipca 2016 r. Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. Jest to polskie święto obchodzone corocznie 11 lipca, poświęcone pamięci ofiar rzezi wołyńskiej i innych mordów na obywatelach II Rzeczypospolitej dokonywanych przez nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję