Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Otwarcie wystawy Ziemie Biblijne

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

W Duszpasterstwie Akademickim „Piątka” została otwarta wystawa malarstwa Izabeli Marii Trelińskiej – Ziemie Biblijne. Otwierając wernisaż ks. Piotr Tarabasz duszpasterz akademicki powiedział, że wydarzenie to zbiega się z obchodami stulecia konsekracji świątyni pw. św. Stanisława Kostki. - W związku z tak ważną rocznicą postanowiłam pokazać obrazy biblijne, których tematyką jest droga do Boga – podkreśliła malarka.

Prace z pięknych miejsc Ziemi Świętej, Iranu, Syrii, Iraku, Libanu sięgają początków naszej wiary. Obrazy powstały w trakcie wielu podróży. Po obejerzeniu widoków pani Izabela siadała wieczorami i malowała te wszystkie impresje, które zrodziły się w widzeniu świata oczami artysty. - Świat, który Pan Bóg stworzył, jest piękny, człowieka stworzył pięknym. To, że świat nie jest pięknym, to nie wina Pana Boga, ale grzechu człowieka i złośliwości szatana, który na ziemię, jak mówi Apokalipsa, został strącony wraz ze swoimi legionami. Papież Benedykt XVI przekazał takie piękne słowa - sztuka i święci są najlepszymi przeprosinami Boga za naszą małą wiarę - mówił o. Eugeniusz Grzywacz historyk sztuki. Pani Izabela często sięga do postaci świętych. One są takimi przeprosinami Boga za nasze niedoskonałości. Pan Bóg jak patrzy na świętych, to z większą łaskawością patrzy na nas. Każdy ma możliwość dążenia do świętości. Święci to ci, którzy wprowadzili w życie ewangelię. Byli miłosierni, współczujący, wybaczający, miłujący aż do oddania własnego życia. Święci sprawiają, że człowiek staje się lepszy.

- Święci odnawiają w nas to, co jest najbardziej szlachetne. Sztuka zawsze dąży do piękna. Stara się uchwycić to, co jest najważniejsze, najwrażliwsze, co porusza nasze wnętrze, przeżycia. Dlatego ważne jest, abyśmy otaczali się sztuką, muzyką, tym wszystkim co nas wewnętrznie uszlachetnia i tworzy w nas pragnienie piękna – zauważył o. Eugeniusz.

Reklama

Artystka namalowała bardzo dużo wizerunków świętych. One komponują się i uzupełniają abstrakcyjność. - Znam ją od strony twórczej i duchowej, mogę powiedzieć, że jest to łódzka mistyczka, która opowiada i przepowiada obrazami. Kiedy się spotyka talent, wyobraźnia, wiara i woda z dotykiem barwnika, to wtedy wychodzi akwarela. Zawsze taka akwarela jest zagadką dla malującego i oglądającego. Znam autorkę, dlatego łatwiej jest mi oglądać obrazy w większości abstrakcyjne, bo wiem z jaką intencją ona je malowała. Zawsze była to intencja Boża, prawdy, wiary i dlatego wszędzie szukam potwierdzenia jej duchowości - powiedział Mirosław Orzechowski redaktor naczelny miesięcznika Aspekt Polski.

Izabela Maria Trelińska jest absolwentką Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu - Wydziału Sztuk Pięknych. Realizuje siebie w różnych zakątkach świata m.in. w Peru, Boliwii, Argentynie, Maksyku, Paragwaju, Japonii. Swoje prace prezentowała na ponad 100 wystawach w kraju i za granicą.

2022-05-25 09:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Rodzinny piknik jubileuszowy Domu Samotnej Matki

2022-05-30 12:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Z okazji 30-lecia Domu Samotnej Matki w Łodzi oraz zbliżającego się Dnia Dziecka w niedzielę 29 maja w Ogrodach Geyera odbył się rodzinny piknik jubileuszowy.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne w archidiecezji lubelskiej

2022-06-23 18:17

Ks. Marek Kuś

Tegoroczne zmiany dotyczą kilkudziesięciu kapłanów

Tegoroczne zmiany dotyczą kilkudziesięciu kapłanów

23 czerwca w „Domu Nadziei” Caritas w Lublinie abp Stanisław Budzik wręczył kapłanom archidiecezji lubelskiej nominacje na nowe parafie i posługi.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Dyktyński: księdza poznaje się po relacjach

– Księdza poznaje się po relacjach z Bogiem i z ludźmi – powiedział ks. Łukasz Dyktyński. Proboszcz parafii św. Mikołaja w Truskolasach przewodniczył liturgii słowa i adoracji Najświętszego Sakramentu w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Częstochowie w Dniu Modlitwy o Uświęcenie Kapłanów.

W kazaniu wskazał na zwyczaj porządków przed świętami Wielkiejnocy, praktykowany w opactwach benedyktyńskich, kiedy mnisi wynoszą wszystko z cel. – Tak dzisiaj spójrzmy na święto Serca Pana Jezusa i na naszą posługę. Co po nas zostanie? Gdyby teraz ktoś wszedł do naszych mieszkań, mógł zajrzeć do szuflady albo przejrzał smartfon – co po nas zostanie? Jaki ślad? – pytał ks. Dyktyński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję