Reklama

Niedziela Przemyska

Konsekracja kościoła w Ustrzykach Dolnych

W minioną niedzielę abp Adam Szal konsekrował kościół NMP Królowej Polski w Ustrzykach Dolnych. Uroczystość zwieńczyła kilkunastoletni proces rozbudowy kościoła parafialnego.

Czesław Urban

Moment konsekracji ołtarza

Moment konsekracji ołtarza

110 lat temu, w 1912 r. ówczesny ordynariusz przemyski św. Józef Sebastian Pelczar konsekrował mały wówczas kościół parafialny. Z konieczności rozbudowano świątynię, tak, by mogła pomieścić wszystkich parafian.

W homilii abp Szal zwrócił uwagę na pokój, który Chrystus przynosi człowiekowi: - Na początku usłyszeliśmy dziś pozdrowienie liturgiczne. To pozdrowienie w jakiś sposób streszcza całą uroczystość, albowiem życzymy sobie w tym pozdrowieniu, by towarzyszyły nam łaska boża, by towarzyszył nam w sercu pokój. O pokoju mówi dziś ewangelia św. Jana. Tym bardziej temat pokoju jest dziś bardzo ważny, w trwającym roku liturgicznym, w którym realizujemy hasło, zawołanie, że jesteśmy posłani w pokoju Chrystusa – mówił hierarcha.

Odnosząc się do uroczystości konsekracji ołtarza i poświęcenia kościoła kaznodzieja mówił: - Refleksje na temat chrystusowego pokoju, snuje my tutaj w rozbudowanej świątyni. Czym jest świątynia? Dziś powiedzmy sobie, że świątynia to miejsce pokoju, to miejsce w którym powinniśmy się czuć bezpiecznie tak jak w domu. Świątynia jest przecież miejscem pokoju, miejscem jednoczenia ludzi, miejscem jednoczenia ludzi z Panem Bogiem, a także między sobą. Przecież dobrze znamy to wezwanie celebransa, który w czasie liturgii zwraca się do zebranych „Przekażcie sobie znak pokoju”. Świątynia to miejsce, gdzie jest ołtarz, gdzie jest tabernakulum, gdzie jest ambona do głoszenia słowa Bożego. To miejsce, w którym możemy i powinniśmy budować pokój najpierw w sercu, a potem w swoim środowisku, rodzinie, całym świecie – podkreślał Metropolita przemyski.

Reklama

Wprowadzając w liturgię konsekracji ołtarza abp Szal mówił: - Będziemy dzisiaj świadkami różnych obrzędów liturgicznych pełnych symboli. Każdy z nich ma swoje przesłanie skierowane do nas. Liturgia konsekracji kościoła, mówi, że jest świątynią, jest znakiem misterium Kościoła ustanowionego przez Chrystusa, że jest oblubienicą. Kościół jest oblubienicą jaśniejącą czystością wiary, że jest Matką dającą życie, że jest Matką dającą także pokój. To źródło pokoju, pokoju, który wypływa z krzyża. Niech ta świątynia będzie centrum naszego życia, tego religijnego, a w centrum życia religijnego, w każdej świątyni jest ołtarz, stąd też w sposób szczególny namaszczony jest krzyżmem świętym. W czasie każdej Mszy św. kapłan kilkakrotnie modli się o pokój i zachęca do tego, aby żyć w pokoju – zaznaczył hierarcha.

Po Eucharystii poświęcono pomnik św. Józef Sebastiana Pelczara, który przed 110 lat dokonał konsekracji kościoła parafialnego.

2022-05-24 11:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co oznacza wezwanie Kyrie eleison?

Pytanie czytelnika:
Kiedy odmawiam litanię, znajduję w niej wezwanie „Kyrie eleison”. Ostatnio na Mszy św. przy akcie pokuty nasz organista zaśpiewał te słowa. Skąd się wzięło to wezwanie w naszej liturgii?

CZYTAJ DALEJ

Kard. Dziwisz w rocznicę święceń kapłańskich: nasze życie upływa w kręgu Bożej miłości

2022-06-23 09:06

[ TEMATY ]

kard. Stanisław Dziwisz

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Stanisław Dziwisz

Kard. Stanisław Dziwisz

Jesteśmy w ręku Boga i to jest najważniejsze – mówił kard. Stanisław Dziwisz do kapłanów, którzy wraz z nim obchodzą 23 czerwca 59. rocznicę święceń prezbiteratu. Przewodniczył on Mszy św. w katedrze na Wawelu, gdzie w 1963 roku święceń udzielał im bp Karol Wojtyła.

Krakowski metropolita senior przypominał, że w 1963 roku dwa dni przed święceniami kapłańskimi przypadała uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, a rocznica tego wydarzenia przypada w przeddzień tej uroczystości. - Całe nasze życie upływało i nadal upływa w kręgu Bożej miłości. W świetle tej prawdy patrzymy na przyjęty przed laty dar i zadanie – podkreślał, przywołując słowa św. Jana Marii Vianneya, że kapłaństwo jest miłością Jezusowego Serca.

CZYTAJ DALEJ

MŚ w pływaniu - Masiuk poprawił rekord Polski i popłynie w finale

2022-06-24 20:13

[ TEMATY ]

mistrzostwa świata

pływanie

PAP/Tamas Kovacs

Ksawery Masiuk

Ksawery Masiuk

Ksawery Masiuk czasem 24,48 pobił rekord Polski, który sam ustanowił w piątek rano - 24,64 - i awansował do finału na 50 m stylem grzbietowym podczas mistrzostw świata w pływaniu, które odbywają się w Budapeszcie. W półfinale odpadł Tomasz Polewka - 25,28.

Najlepszy czas obu półfinałów w tej konkurencji uzyskał Amerykanin Justin Ress - 24,14, a minimalnie słabszy był jego rodak Hunter Armstrong - 24,16. Masiuk zakwalifikował się do finału z piątym czasem. Polewka był w tej rundzie najsłabszy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję