Reklama

Niedziela Łódzka

Porszewice: w 25. rocznicę święceń: nie jesteśmy księżmi dla siebie!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Nie jesteśmy księżmi dla siebie! Dla siebie mamy chrzest – i to nam wystarczy! We chrzcie jesteśmy wszyscy dziećmi Boga. We chrzcie jesteśmy królami, prorokami i kapłanami. To kapłaństwo chrzcielne, które mamy jest kapłaństwem królewskim. Ale to, któreście wzięli 25 lat temu jest kapłaństwem służebnym i ono nie jest dla nas, ale dla ludzi, którym posługujemy. – mówił arcybiskup do kapłanów świętujących jubileusz 25 –lecia święceń kapłańskich.

W sobotę 24 czerwca 1997 roku, a więc dokładnie w 25 lat temu 15 alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi, z rąk ówczesnego arcybiskupa Władysława Ziółka, przyjęło sakrament święceń.

Dokładnie w 25. rocznicę uroczystej Liturgii Święceń, w kaplicy domu rekolekcyjnego w Porszewicach k. Łodzi, podczas wspólnej Eucharystii, wraz z arcybiskupem Grzegorzem wspólnie dziękowali za ćwierć wieku służby przy ołtarzu Pańskim.

Reklama

Arcybiskup Grzegorz w swojej homilii zwrócił uwagę duchownych na to, że - jak się obchodzi jubileusze, to człowiek miałby ochotę zapytać: jak mu jest w tym kapłaństwie? Tyle tylko, że kompletnie nie chodzi o nas! Najważniejszym pytaniem w waszym kapłaństwie nie jest: czy wam jest dobrze? Najważniejsze pytanie brzmi: czy ludziom z wami jest dobrze? Czy to, w jaki sposób funkcjonujemy faktycznie rodzi Kościół? Czy faktycznie z naszej misji rodzi się Kościół? – pytał kaznodzieja.

Zwracając się do kapłanów jubilatów hierarcha powiedział - Nie jesteśmy księżmi dla siebie! Dla siebie mamy chrzest – i to nam wystarczy! We chrzcie jesteśmy wszyscy dziećmi Boga. We chrzcie jesteśmy królami, prorokami i kapłanami. To kapłaństwo chrzcielne, które mamy jest kapłaństwem królewskim. Ale to któreście wzięli 25 lat temu jest kapłaństwem służebnym i ono nie jest dla nas, ale dla ludzi, którym posługujemy. – zaznaczył ksiądz arcybiskup.

- Najważniejsze pytanie w takie jubileusze jest takie: ile Kościoła urodziło się z naszego bycia kapłanami? Gdzie są te rodziny, które się urodziły do wiary, w jakiejś mierze z nas? – pytał.

Wyświęconymi 25 lat temu kapłanami byli: ks. Wojciech Buczek, ks. Adam Janiszewski, ks. Andrzej Jastrzembski, ks. Mariusz Jersak, ks. Piotr Kotas, ks. Roman Kurzdym, ks. Andrzej Partyka, ks. Zbigniew Pawlik, ks. Maciej Rojkowicz, ks. Krzysztof Rybicki, ks. Łukasz Szmist, ks. Paweł Szubert, ks. Andrzej Wasiak, ks. Stanisław Ziętek, ks. Wojciech Żelewski.

2022-05-24 16:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Piotrków Trybunalski: Uroczyste erygowanie pierwszej w Polsce filii Bractwa NMPKKP

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Prywatne

W parafii pw. św. Jacka i św. Doroty w Piotrkowie Trybunalskim od lat mają miejsce zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi Królowej Polski. Już 6 lutego parafianie przeżywać będą erygowanie pierwszej w Polsce filii Bractwa Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski.

CZYTAJ DALEJ

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

[ TEMATY ]

Msza św.

kalendarz

kalendarium

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2022 roku.

Ustalanie daty Paschy Ojcowie Soboru w Nicei (325 r.) zlecili patriarsze Aleksandrii, dlatego że miasto to słynęło z wysokiego poziomu studiów w dziedzinie astronomii. Biskup Aleksandrii miał każdego roku przekazywać dokładnie ustaloną datę Wielkanocy do Rzymu, skąd przesyłano ją pozostałym Kościołom, aby te z kolei mogły ją ogłosić w Uroczystość Objawienia Pańskiego. Zwyczaj ten przetrwał w Kościele aż do dnia dzisiejszego.

CZYTAJ DALEJ

Światowe Spotkanie Rodzin: chrześcijańskie rodziny mogą sobie pomagać

2022-06-24 19:49

[ TEMATY ]

pomoc

X Światowe Spotkanie Rodzin w Rzymie

Adobe Stock

Czas epokowych przemian oraz dominująca dziś kultura narcyzmu to niełatwy kontekst dla chrześcijańskich rodzin. Granice się zacierają, idziemy po omacku, trudno o właściwy wybór. Rodziny muszą się wspierać – mówią Emma Ciccarelli i Pier Marco Trulli, włoskie małżeństwo, które na Światowym Spotkaniu Rodzin reprezentuje diecezję rzymską. Przypominają oni, że choć już Sobór Watykański II mówił o podmiotowej roli świeckich, to jednak w praktyce parafie zbyt często są wyłączną domeną proboszcza.

Rodziny tymczasem wiedzą, że są one współodpowiedzialne za przekaz wiary i ewangelizację. Szukając pomocy, rodziny spontanicznie zacieśniają wzajemne relacje, tworzą nieformalne grupy, choćby po to, by pomóc sobie w chrześcijańskim wychowaniu dzieci. Doświadczeniem takiej nieformalnej grupy rodzin dzielą się na światowym spotkaniu właśnie Emma i Pier Marco.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję