Reklama

Niedziela Wrocławska

Dolnośląscy uczniowie z wizytą w Pałacu Prezydenckim

Młodzi laureaci konkursów historycznych Stowarzyszenia Odra-Niemen odwiedzili Warszawę i spotkali się z Pierwszą Damą.

Archiwum Stowarzyszenia Odra-Niemen

Laureaci konkursów Stowarzyszenia Odra-Niemen spotkali się z Pierwszą Damą.

Laureaci konkursów Stowarzyszenia Odra-Niemen spotkali się z Pierwszą Damą.

Uczniowie i nauczyciele ze szkół podstawowych Dolnego Śląska – laureaci konkursów historycznych i pedagodzy, którzy przygotowywali uczniów do tych dodatkowych zajęć szkolnych – w ramach nagrody Stowarzyszenia Odra-Niemen odwiedzili Warszawę. Startowali w konkursach plastycznym, literackim (świadkowie historii w powojennym Wrocławiu), recytatorskim (poezji Sybirackiej) i poetyckim (o kard. Stefanie Wyszyńskim). – Poprzez takie projekty nagradzamy tych najmłodszych, którzy chcą poznawać nasze polskie dzieje i świadków historii oraz wspaniałych nauczycieli, którzy wspierają swych uczniów w takich aktywnościach – podkreśla współorganizatorka Małgorzata Zielińska.

W Warszawie odwiedzili 18 maja miejsca związane z Powstaniem Warszawskim, Pomnik Poległym i Pomordowanym na Wschodzie i miejsca związane z kard. Wyszyńskim. 19 maja spotkali się z Powstańcami Warszawskimi, na Warszawskiej Łączce z prof. Krzysztofem Szwagrzykiem, wiceszefem IPN, a w Pałacu Prezydenckim z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą. Małżonka Prezydenta rozmawiała z dziećmi o wolontariacie i radości płynącej z pomagania, pogratulowała im udziału w niełatwych konkursach historycznych, a także podziękowała młodym za ich zaangażowanie w dobroczynność. Pytała dzieci o szkołę i naukę, plany na zbliżające się wakacje i lokalny patriotyzm.

Stowarzyszenie Odra–Niemen od lat wspiera szkoły Dolnego Śląska, prowadzi wolontariat i rozwija edukację historyczną oraz współpracuje z weteranami w Polsce i na świecie.

2022-05-25 12:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Bydgoszcz: Seminarium Duchowne przeniesione do Poznania

2022-06-27 19:37

[ TEMATY ]

seminarium

Seminarium w Bydgoszczy/Facebook

„Te Deum” na zakończenie roku akademickiego wybrzmiało w Wyższym Seminarium Duchownym im. bł. bp. Michała Kozala w Bydgoszczy. Decyzją ordynariusza uczelnia przechodzi restrukturyzację swej organizacji i sposobu funkcjonowania. Dalszą formację alumni będą kontynuować w Poznaniu.

Przy podejmowaniu decyzji wzięto pod uwagę: wymogi uniwersyteckie co do liczby studentów na zajęciach oraz zalecenia kongregacji względem liczby kleryków w seminariach.

CZYTAJ DALEJ

Częstochowa: 60 lat temu powiedział Bogu swoje "tak"

2022-06-28 15:17

[ TEMATY ]

jublileusz

60‑lecie kapłaństwa

Agata Kowalska/Niedziela

Ks. Tadeusz Gonera

Ks. Tadeusz Gonera

29 czerwca 1962 r. powiedział Bogu swoje "tak" i trwa w tym do dziś... Ks. kan. Tadeusz Gonera, mimo sędziwego wieku, 60 lat po tym wydarzeniu - dalej, na ile pozwala mu zdrowie - chce cieszyć się ze swojej kapłańskiej drogi życia z innymi. Piękny jubileusz był okazją do dziękczynienia Bogu za wiele lat posługi.

Bp Andrzej Przybylski 28 czerwca, w przededniu 60. rocznicy święceń kapłańskich ks. Gonery, sprawował dziękczynną Eucharystię w Domu Księży Emerytów w Częstochowie, którego to jubliat jest mieszkańcem już przeszło 14 lat. W tej dziękczynnej modlitwie brali udział także rocznikowi bracia ks. Gonery w kapłaństwie: ks. prof. dr hab. Zenon Uchnast, ks. dr hab. Zbigniew Wit oraz ks. kan. Stanisław Sikora.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję