Reklama

Niedziela Lubelska

Srebrny jubileusz ślubów zakonnych s. Estery Mizińskiej

Ewa Kamińska

Lecz ja zawsze będę z Tobą: Tyś ujął moją prawicę; prowadzisz mnie według swojej rady i przyjmiesz mnie na koniec do chwały (Ps 73,23-24). Takie słowa zamieściła s. Estera Mizińska na obrazku pamiątkowym z okazji jubileuszu 25-lecia ślubów zakonnych, które złożyła Bogu w Zgromadzeniu Sióstr Rodziny Betańskiej.

Uroczystość dziękczynienia za dar powołania i srebrny jubileusz odbyła się 22 maja w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w Lublinie, w którym s. Estera posługuje od sierpnia 2019 r. Eucharystii przewodniczył brat Jubilatki, bp Artur Miziński Sekretarz Generalny KEP. Wraz z nim Mszę św. celebrowało 11 kapłanów, wśród nich proboszcz ks. Marek Urban, który powitał wszystkich przybyłych, a szczególnie rodziców s. Estery, siostrę i całą rodzinę oraz siostry betanki z Matką Generalną s. Ruth Marią Kucmierz.

W homilii Biskup, odwołując się do czytanej Ewangelii (J 14,23-29), przypomniał, że Jezus poprzez objawienie Bożej miłości, uczynił z niej zasadę chrześcijańskiego życia, które ma się wyrażać na zewnątrz w zachowywaniu Bożych przykazań. Bp Artur zauważył też, że „Kościół ukazuje nam Ducha Świętego jako Tego, kto jest duszą naszego życia wewnętrznego, jako tego, kto w nas rozpala życie Boże, życie łaski, jako tego, kto daje nam głębsze zrozumienie naszych życiowych zadań, wynikających z przynależności do grona wyznawców Chrystusa. W tę niedzielę jest nam ukazany ten Duch jako Pocieszyciel, jako dawca mądrości, dawca pokoju i odwagi. […] Człowiek potrzebuje wewnętrznego pokoju. Taki pokój jest darem Boga. Może więc go dać tylko Bóg. Owszem, o pokoju mówi także świat, ale niestety widzimy w ostatnich miesiącach, jak niewiele warta jest ta mowa, jak kruchy jest pokój, który stara się zbudować człowiek o własnych siłach”.

Dostojny Gość zwrócił uwagę na jeszcze jeden charyzmat Ducha Świętego, jakim jest życie konsekrowane: „Wielość i różnorodność form życia konsekrowanego, jaką dzisiaj mamy w Kościele, swymi korzeniami tkwi w Ewangelii i ciągle przynosi obfite owoce w życiu Kościoła. To wielki dar Ducha Świętego, który został posłany Kościołowi w samych początkach Jego istnienia. […] Niemało jest dziś ludzi, którzy nie potrafią znaleźć odpowiedzi na pytanie, po co istnieje życie konsekrowane? Po co wybierać taki sposób życia, jeśli jest tyle pilnych potrzeb w sferze działalności charytatywnej i ewangelizacji, których zaspokojenie nie wymaga bynajmniej podejmowania szczególnych zobowiązań życia konsekrowanego? Czy w takim razie nie jest ono swoistym «marnotrawstwem» ludzkich energii, które zgodnie z zasadą wydajności można by wykorzystać dla większego dobra z korzyścią dla ludzkości i dla Kościoła? Takie pytania słyszymy coraz częściej wśród ludzi, którzy skłonni są oceniać wartość rzeczy, a nawet ludzi według kryterium ich bezpośredniej „przydatności”. […] Święty Jan Paweł II mówiąc o zakonach zawsze nam przypominał, że są «solą ziemi» Ich istnienie jest bowiem przypominaniem światu prawdy o Bogu, któremu oddajemy cześć i chwałę. Ich istnienie to ofiara modlitewna człowieka za świat i w imieniu świata. To skarbiec modlitwy dla apostolskiej i misyjnej pracy Kościoła.

Reklama

Myślę, że najlepsze świadectwo o roli zakonów żeńskich w życiu Kościoła wystawił Papież Franciszek podczas jednej z modlitw Anioł Pański. Wypowiedział wtedy znamienne słowa: «Zastanówmy się, co by się stało, gdyby nie było sióstr; nie byłoby sióstr w szpitalach, gdyby nie było ich na misjach, gdyby nie było ich w szkołach? Pomyślcie o Kościele bez sióstr zakonnych… Nie, to jest nie do pomyślenia! One są darem, zaczynem niosącym do przodu cały lud Boży. To są wspaniałe kobiety, te, które konsekrują swe życie i niosą orędzie Chrystusa. Kościół i świat potrzebują tego świadectwa miłości i miłosierdzia Bożego».

Reklama

Tą liturgią chcemy podziękować Bogu za założyciela Zgromadzenia Sióstr Rodziny Betańskiej, Sługę Bożego ks. Józefa Małysiaka SDS i za charyzmat, który przez niego został przekazany jako dar dla Kościoła. Tą liturgią chcemy podziękować Bogu za wszystkich ludzi, których postawił na drodze życia Dostojnej Siostry Jubilatki, za rodziców i rodzeństwo – za rodzinę, tę kolebkę życia, wiary i miłości; za kapłanów, katechetów, za siostry i braci zakonnych, za grupy młodzieżowe, za prowadzących rekolekcje. Tą liturgią chcemy podziękować Bogu za dar waszego Zgromadzenia Sióstr Rodziny Betańskiej, za wasz szczególny charyzmat, łączący w sobie ducha modlitwy i kontemplacji na wzór św. Marii oraz ofiarnej posługi na wzór św. Marty. Dziękujemy Wam, drogie Siostry, za waszą współpracę z Kościołem lokalnym w dziedzinie duszpasterstwa i pomocy kapłanom w posługach parafialnych. Dziękujemy za waszą specyficzną formę apostolstwa «na kolanach», wyrażającą się w modlitwie za kapłanów, ogarniającą ich życie i posługę.

I wreszcie tą liturgią chcemy podziękować Bogu za dar życia i posługę dostojnej Siostry Jubilatki, która przyszła na świat wychowała się w pełnej rodzinie katolickiej o zdrowych i chrześcijańskich zasadach. Dziękujemy dzisiaj w sposób szczególny naszym Kochanym Rodzicom za ich miłość, głęboką wiarę, wytężoną pracę, świadectwo życia opartego na Bożych przykazaniach i wymogach Ewangelii, za katolickie wychowanie. Dziękuję siostrze Małgosi, która otaczała opieką młodszą siostrę w czasie nauki w szkole średniej i w czasie dawania Chrystusowi odpowiedzi na dar powołania zakonnego.

Tą liturgią pragniemy podziękować Bogu za twoją, Siostro Estero, decyzję podjętą przed 28 laty, by pójść za głosem powołania i wstąpić do Zgromadzenia Sióstr Rodziny Betańskiej 8 grudnia 1994 r., w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Twoje fiat wypowiedziane Oblubieńcowi prowadziło Cię przez czas formacji w postulacie i nowicjacie, przez złożone pierwsze i kolejne, aż po wieczyste śluby zakonne, przez różne posługi powierzane ci przez przełożonych, aż po dzień dzisiejszy”.

Reklama

Po homilii, w obecności wszystkich przybyłych, s. Estera odnowiła śluby zakonne na ręce Przełożonej Generalnej - Matki s. Ruth. Mszę św. zakończyło uroczyste Te Deum oraz podziękowania ks. proboszcza Marka Urbana, przedstawicielek parafian i samej Jubilatki.

Fotorelacja na https://www.facebook.com/Niedziela-Lubelska-112621833628172


2022-05-25 20:05

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#LudzkieSerceBoga: Święci i ich rozkosze – tu chodzi o ciebie!

2022-06-29 21:00

[ TEMATY ]

#LudzkieSerceBoga

Anna Wiśnicka

Serce Jezusa, rozkoszy wszystkich świętych… To już ostatnie wezwanie litanii i ostatnie nasze czerwcowe rozważanie. Kryje ono w sobie tak wiele treści!

Serce Jezusa, zjednoczenie z Nim na wieczność będzie… rozkoszą. Może nas dziwić nieco użycie tego słowa, które kojarzy nam się przede wszystkim ze sferą zmysłową. Niech więc nas zdziwi. Ma nam bowiem uzmysłowić (sic!), że zbawienie, którego pragniemy, nie będzie tylko „moralnym zwycięstwem”, ale ostatecznym i całkowitym uszczęśliwieniem nas całych. Będzie spełnieniem i nasyceniem wszystkich naszych pragnień i tęsknot. Zjednoczenie z Jezusem „usatysfakcjonuje” nas we wszystkich wymiarach i aspektach naszego człowieczeństwa. Nie tylko duchowo, moralnie czy intelektualnie. Na dodatek – ponieważ Bóg jest nieskończony – nie będzie to „satysfakcja” jednorazowa. Świetnie ujął to C.S. Lewis, fragmenty powieści którego przytoczyliśmy wczoraj, kiedy w zakończeniu sagi, opisując egzystencję zbawionych, „refrenem” swojego opowiadania uczynił wezwanie: „Dalej wzwyż i dalej w głąb!”, sugerując wyraźnie czytelnikowi, że egzystencja ta nie ma w sobie nic statycznego, ale jest niekończącą się podróżą we wciąż przyspieszającym tempie w głąb tego, co Dobre, Prawdziwe i Piękne.

CZYTAJ DALEJ

Diecezja siedlecka: zmiany wśród duchowieństwa

2022-06-28 11:08

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

Zmiany proboszczów

Karol Porwich/Niedziela

Biskup siedlecki Kazimierz Gurda zdecydował o zmianach personalnych wśród duchowieństwa w diecezji siedleckiej. Prezentujemy zmiany proboszczowskie i wikariuszowskie, które wchodzą w życie w najbliższym czasie.

Księża proboszczowie przechodzący na emeryturę z dniem 30 czerwca 2022 r.

CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Rekolekcje kapłańskie na początek wakacji

2022-07-01 11:39

[ TEMATY ]

Świdnica

rekolekcje kapłańskie

o. Krystian Pieczka

ks. Mirosław Benedyk

W czasie rekolekcji kapłani spotkali się z bp Markiem Mendykiem, była to sposobność do rozmowy i zadania pytań

W czasie rekolekcji kapłani spotkali się z bp Markiem Mendykiem, była to sposobność do rozmowy i zadania pytań

W seminarium duchownym poprowadził je franciszkanin z Wambierzyc. Mówił o potrzebie Eucharystii, trudnościach życia duszpasterskiego, a także o duchowym wymiarze kapłaństwa.

Księża przynajmniej raz w roku powinni odprawić rekolekcje kapłańskie. Od wielu lat w diecezji świdnickiej taką możliwość daje Wyższe Seminarium Duchowne, gdzie zapraszani są często znani prelegenci. Tym razem od 27 do 30 czerwca dla kilkunastu kapłanów ćwiczenia duchowe poprowadził o. Krystian Pieczka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję