Reklama

Kultura

„Exodus” W Norwegii – „Śląsk” W Trondheim

Artyści baletu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” wystąpią 30 i 31 maja w norweskim Trondheim z widowiskiem baletowym „Exodus” do muzyki Wojciecha Kilara w chorografii Michaiła Zubkowa.

Koncerty odbędą się w ramach projektu „Muzyczne re-transmisje. Tworzenie mostów kulturalnych w relacjach środowisk muzycznych Polski i Norwegii”, dofinansowanego w ramach Programu „Kultura”, Działanie 2 „Poprawa dostępu do kultury i sztuki” w ramach MF EOG 2014 – 2021.

W projekt wpisują się również czerwcowe koncerty chóru Trondheim Symphony Orchestra i Zespołu „Śląsk”, które planowane są w Częstochowie (21 czerwca, Filharmonia Częstochowska), Chorzowie (22 czerwca, Chorzowskie Centrum Kultury) i Bielsku Białej (23 czerwca, Cavatina Hall) – wstęp na te koncerty będzie wolny.

Projekt oparty jest na promowaniu norweskiej i polskiej kultury muzycznej. Obejmuje szereg wydarzeń artystycznych w Norwegii i Polsce, realizowanych przez „Śląsk” oraz Trondheim Symphony Orchestra. Wspólne działania mają poszerzyć współpracę i wzmocnić rolę partnerów projektu w kształtowaniu kultury narodowej.

Część projektowych przedsięwzięć została już zrealizowana. W październiku ubiegłego roku odbyła się konferencja metodyczna dla młodych artystów, przeprowadzona w formule hybrydowej (również on-line). Spotkanie dotyczyło wsparcia działalności artystycznej młodych osób, rozpoczynających samodzielną aktywność w tej branży jako freelancerze lub jako start-up. W konferencji uczestniczyły osoby reprezentujące instytucje dysponujące w tym zakresie środkami finansowymi oraz specjaliści od zagadnień aplikacji o fundusze.

W kwietniu tego roku w siedzibie „Śląska” w Koszęcinie odbyły się międzynarodowe warsztaty wokalne, które z artystami chóru Zespołu „Śląsk” przeprowadziła chórmistrzyni Trondheim Symphony Orchestra – Urša Lah Rasmussen. Podczas trzech sesji pracowała nad repertuarem, który w czerwcu, w Polsce, zaprezentują artyści „Śląska” i chóru Trondheim Symphony Orchestra. Zakres repertuarowy warsztatów objął między innymi utwory klasyczne oraz współczesnego norweskiego kompozytora Ståle Kleiberg’a. W koszęcińskich warsztatach uczestniczyły także dwie grupy folklorystyczne: Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej oraz zespół wokalny Kupskie Echo – częściowo reprezentujący mniejszość niemiecką. Celem warsztatów było zapoznanie się z rdzenną kulturą muzyczną Norwegii oraz doskonalenie umiejętności wokalnych. Tematyka objęła m.in. joik – tradycyjny śpiew norweskich ludów rdzennych.

Reklama

W najbliższym czasie, w ramach projektu odbędą się koncerty Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Norwegii. W Teatrze Olavshallen Concert Hall w Trondheim artyści baletu zaprezentują dwukrotnie spektakl baletowy „Exodus”. Oparty na stylistyce tańca współczesnego, pełen ekspresji i historycznych inspiracji, spektakl jest wyrazem poszukiwań artystycznych „Śląska”, od lat otwartego na ciekawe, nowatorskie projekty. To swoiste spotkanie kultur, pokazanie innego typu tańca oraz muzyki inspirowanej dziełami „Śląska”. Jego twórcą jest choreograf i kierownik baletu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” Michaił Zubkow, który opierając się na treściach i emocjach zawartych w muzyce światowej sławy kompozytora Wojciecha Kilara, ukazał życie jako podróż w poszukiwaniu szczęścia, zaspokojenia własnych pragnień i bliskości drugiego człowieka.

Trondheim Symphony Orchestra jest jedną z najważniejszych, rządowych norweskich instytucji muzycznych. Od momentu założenia (1909 r.) nastawiona jest na produkcję i prezentację wydarzeń muzycznych na najwyższym poziomie. Trondheim Symphony Orchestra ma złożony model organizacyjny, obejmujący działalność symfoniczną, operową i teatralną. Zespół jest otwarty na partnerstwa międzynarodowe, również z polskim środowiskiem muzycznym. W ramach projektów polsko-norweskich współpracował z Filharmonią Narodową, Filharmonią Podlaską oraz Operą Krakowską.

Projekt „Muzyczne re-transmisje. Tworzenie mostów kulturalnych w relacjach środowisk muzycznych Polski i Norwegii” przyczyni się do wzmocnienia relacji pomiędzy norweskimi i polskimi instytucjami kultury oraz wpłynie na rozwój współpracy kulturalnej pomiędzy twórcami i uczestnikami życia kulturalnego obu krajów. Poprzez wymianę doświadczeń, wiedzy oraz praktykę w zakresie udziału w kulturze, bez wątpienia poszerzy znajomość tradycji muzycznych Norwegii i Polski.

Więcej informacji o projekcie: Zobacz

2022-05-26 14:07

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polonezem w Nowy Rok

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” zaprasza w niedzielę 3 stycznia o godz. 18 na kolejny koncert online pt. „Tańce narodowe na Nowy Rok”.

Po muzyce klasycznej Beethovena i świątecznych kolędach, które „Śląsk” zaproponował w formule online w grudniu, tym razem w programie znajdą się polskie tańce narodowe w wykonaniu artystów baletu zespołu.

CZYTAJ DALEJ

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

2023-01-24 20:30

[ TEMATY ]

czyściec

stock.adobe.com

Nieprzeliczona, nieobjęta wprost myślą jest rozmaitość tych mąk, gdyż każda wina ma swój odpowiednik w cierpieniu. Najstraszniejszą męką duszy jest tęsknota za Bogiem, którą odczuwa stale z wyjątkiem okresu, który spędza w niektórych kręgach czyśćca, gdzie niemożność zwracania się do Niego myślą – jest najokrutniejszą męką właśnie.

We wszystkich zresztą innych kręgach dusza rwie się ku górze, ku światłu, ku Bogu i cierpi z powodu niemożności zbliżenia się do Niego przez swoje nieodpokutowane jeszcze winy. Żadne pragnienie, do jakiego serce ludzkie jest zdolne, nie może się z tym równać, gdyż jest to pragnienie powrotu do swego Stwórcy i Pana wiedzącej, wyzwolonej już z ciasnoty zmysłów, nieśmiertelnej duszy. Bóg ciągnie ją ku sobie jak olbrzymi o prze-możnej, obezwładniającej sile magnes. Tęsknota za Bogiem jest więc czymś, czego dusza wyzbyć się nie może, tak jak ślepe, bezwolne opiłki metalu nie mogą przestać rwać się ku przyciągającym je biegunom. Tęsknota ta jest więc niejako tłem, na którym zarysowują się rozmaite desenie i zygzaki cierpień, udręczeń i stanów pokutującej duszy.

CZYTAJ DALEJ

Papież do włoskich siatkarzy: bądźcie świadkami uczciwości

2023-01-30 15:05

Grzegorz Gałązka

„Życzę wam byście grając bawili się, a także bronili na boisku i poza nim wartości przyjaźni, solidarności i pokoju” – powiedział papież podczas spotkania z przedstawicielami Włoskiej Federacji Piłki Siatkowej. Franciszek odniósł do życiowego doświadczenia kilka charakterystycznych elementów gry w siatkówkę.

Ojciec Święty rozpoczął od zagrywki, która rozpoczyna grę. Wskazał, że w życiu codziennym trzeba wziąć odpowiedzialność i zaangażować się. Sport może bardzo pomóc w przezwyciężeniu nieśmiałości i kruchości, w dojrzewaniu do świadomości bycia aktywnymi uczestnikami wydarzeń, które dzieją się wokół. Franciszek wskazał, że zagrywce odpowiada przyjęcie piłki i skierowanie jej na właściwe pole. Należy z cierpliwością i pokorą przyjmować sugestie innych. Nie zostaje się mistrzem bez trenera gotowego towarzyszyć, korygować, podnosić się z porażki oraz dzielić radość zwycięstwa. Potem, jak mówił papież, następuje podanie do partnera, który ma zakończyć akcję. Siatkówka jest grą zespołową, w której każdy jest wezwany do wniesienia wkładu, aby można było odnieść zwycięstwo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję