Reklama

Europa

Abp Szewczuk: Świat musi zdać sobie sprawę z niebezpieczeństwa pandemii „rosyjskiego świata"

„Należy zrobić wszystko, co możliwe, aby zbrodnie wojenne Rosji nie rozprzestrzeniły się na cały świat. A dziś Ukraina jest na czele walki” - stwierdził arcybiskup większy kijowsko-halicki i zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego Światosław Szewczuk w swoim codziennym wideo-przemówieniu w 92. dniu krwawej wojny Rosji z Ukrainą.

[ TEMATY ]

Abp Szewczuk

rosyjska agresja na Ukrainę

Wikipedia/Longin Wawrynkiewicz

Arcybiskup Swiatosław Szewczuk

Arcybiskup Swiatosław Szewczuk

„Zatrzymujemy to zło. Jednak świat musi zdać sobie sprawę z niebezpieczeństwa pandemii `rosyjskiego świata` i usprawiedliwienia zbrodni wojennych, nawet z motywów religijnych. Chociaż Rosja, zauważa, że nie może już prowadzić wojny na pełną skalę na wszystkich frontach to jednak, w niektórych regionach przelewa się krew” – powiedział abp Szewczuk i podkreślił: „Mimo wszystko Ukraina trwa. Ukraina zmaga się z trudnościami, choć w tej walce płaci najwyższą cenę za swoją wolność. Potrzebujemy jednak sojuszników i ich pomocy, aby wspólnie przezwyciężyć zło".

"Dzisiaj jesteśmy szczególnie zaniepokojeni i modlimy się za Ługańsk, Siewierodonieck, a także za Słowiańsk i Kramatorsk w obwodzie donieckim, za tę część Ukrainy, która jest teraz w centrum rosyjskiego ataku. Walki na pełną skalę toczą się na całej linii frontu. Południe naszej Ukrainy bohatersko trzyma się, chociaż wróg próbuje posuwać się naprzód, ostrzeliwując regiony dniepropietrowski i zaporoski. Na północy regionu Chersonia toczą się bitwy. Miasto Mikołajów jest ostrzeliwane" – powiedział zwierzchnik UKGK.

Abp Szewczuk kontynuował refleksję nad kolejnym „cudzym grzechem” – „pochwalać grzech drugiego”.

Reklama

"Widzimy, że grzech człowieka jest chorobą duchową, która ma niebezpieczną właściwość zarażania innych ludzi, którzy są w pobliżu. Aby powstrzymać rozprzestrzenianie się choroby, chory musi zostać odizolowany, tak jak to zrobiliśmy podczas pandemii koronawirusa. To samo powinno być zrobione, jeśli chodzi o grzeszną osobę, która zaraża swoimi grzechami otaczających ją ludzi. Musimy zrobić wszystko, co możliwe, aby zdystansować się od działań takiej osoby, ponieważ jeśli przestępstwo nie jest karane, przestępcze zachowanie narasta i rozprzestrzenia się" – powiedział abp Szewczuk.

Zdaniem zwierzchnika UKGK w życiu duchowym grzech musi być leczony stosowaniem "lekarstw" odpowiednich do poczucia winy. „Jednak przed rozpoczęciem leczenia konieczne jest odróżnienie od grzesznego zachowania i poddanie go sprawiedliwej ocenie. W sensie duchowym kara jest lekarstwem" – zaznaczył abp Szewczuk i wezwał: "Prosimy cały świat, aby uważał na choroby duchowe, które rozprzestrzeniają nasi najeźdźcy. Prosimy was, abyście nie milczeli w tej sprawie".

2022-05-26 16:10

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA/ Prezydent Duda w CNN: Rosyjskie zbrodnie na Ukrainie wypełniają kryteria ludobójstwa

To zbrodnia, która wypełnia kryteria ludobójstwa - powiedział prezydent RP Andrzej Duda w wywiadzie dla CNN, odnosząc się do masakry w Buczy na Ukrainie. Jak dodał, celem rosyjskiej inwazji jest likwidacja narodu ukraińskiego.

Duda odpowiedział w ten sposób na pytanie czy zgadza się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, który określił tę zbrodnię mianem ludobójstwa.

CZYTAJ DALEJ

Nowi proboszczowie w Archidiecezji Białostockiej

2022-06-10 11:03

[ TEMATY ]

zmiany księży

Zmiany proboszczów

archibial.pl/Teresa Margańska

Arcybiskup Metropolita Białostocki Józef Guzdek wręczył dziś w budynku Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnego Archidiecezji Białostockiej nominacje nowym proboszczom. Przy wręczaniu obecny był bp Henryk Ciereszko oraz kanclerz Kurii ks. prał. Andrzej Kakareko.

Abp Józef Guzdek wręczając dekrety dziękował kapłanom, którzy z racji wieku lub stanu zdrowia kończą swoją posługę, zaś nowo mianowanych proboszczów prosił, by podjęli z radością i entuzjazmem nowe zadania dla dobra wiernych. Apelował o duszpasterską posługę z pasją i ewangeliczne „nieoglądanie się wstecz”. Wszystkim życzył Bożego błogosławieństwa i ludzkiej życzliwości w parafiach, do których zostali posłani.

CZYTAJ DALEJ

Apostołowie XXI wieku

2022-06-26 17:13

Marzena Cyfert

Wolontariusze z Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego "Młodzi Światu" we Wrocławiu

Wolontariusze z Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego

W katedrze wrocławskiej pięcioro młodych ludzi działających w Salezjańskim Wolontariacie Misyjnym "Młodzi Światu" we Wrocławiu otrzymało krzyże misyjne i błogosławieństwo na czas swojej posługi w Afryce i Azji.

Eucharystii przewodniczył ks. Jerzy Babiak, prezes Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego we Wrocławiu. W homilii nawiązał do Ewangelii o powołaniu pierwszych uczniów. – Jezus sam osobiście mówi do nich: „Pójdź za Mną”, albo przyjmuje ich deklaracje. W tej sytuacji uczniowie otrzymują zdecydowane wskazania. Jezus podkreśla, że aby iść za Nim, powinni być gotowi poświęcić wszystko, aby żadne sprawy ziemskie ich w tym nie zatrzymywały i nie ograniczały. Słyszymy, że kto rękę przykłada do pługa, a wstecz się ogląda, nie nadaje się do królestwa Bożego – mówił ks. Babiak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję