Reklama

Niedziela Wrocławska

Wystawa w Galerii Sztuki Stacji Dialog

Z udziałem przedstawicieli Papieskiego Towarzystwa „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich - Oddział Dolnośląski otwarto wystawę malarstwa Alfonsa Marii Nawareckiego „Ziemia obraz”.

Marzena Cyfert

Alfons Maria Nawarecki podczas otwarcia wystawy "Ziemia obraz" w Galerii Sztuki Stacji Dialog

Alfons Maria Nawarecki podczas otwarcia wystawy

Prace artysty można zobaczyć w Galerii Sztuki Stacji Dialog na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu. – Cieszę się, że p. Alfons przyjął zaproszenie do uczestnictwa w naszym cyklu wystaw w Galerii Dialogu. Jest to możliwe dzięki profesorowi Zbigniewowi Makarewiczowi, ponieważ to on wynajduje te perełki sztuki wrocławskiej – mówił ks. Andrzej Paś, dyrektor Klubu Stacja Dialog Papieskiego Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”.

Prof. Zbigniew Makarewicz, krytyk sztuki, któremu powierzono prowadzenie galerii, w słowie powitania przypomniał jej historię powstania na mocy porozumienia zawartego 22 października ub.r. przez reprezentantów stowarzyszeń. – Z przerwą wywołaną przez przyjaciół z Ukrainy, którzy tutaj gościli, powracamy do prezentacji plastyki. Przyjęliśmy założenia, że będzie to w myśl koncepcji artystycznej Jana Pawła II i św. Edyty Stein – mówił prof. Makarewicz. Podkreślił, że to co robi p. Alfons Nawarecki, jest w myśl tych założeń i ma swoją tradycję we Wrocławiu. Jest to wyprowadzenie koncepcji obrazu ze studium natury, ale studium krajobrazu, nie pejzażu. – Zajęło się tym wielu malarzy wrocławskich, ale dwóch szczególnie – Alfons Mazurkiewicz i Józef Hałas. Hałas przedstawia wspomnienia swoich lat dziecinnych z Podhala. Mazurkiewicz zaś studium krajobrazu gór Sudeckich. Jest to sprowadzenie do poziomu czystej formy, ale z wyraźnym odniesieniem do inspiracji naturą. W przypadku trzeciego typu klasyków tej koncepcji malarstwa, czyli Alfonsa Nawareckiego, mamy do czynienia z inspiracją lat dziecięcych spędzonych na Podolu – mówił prof. Makarewicz. Podkreślił, że to dla kogoś takie zupełnie abstrakcyjne malarstwo można traktować jako swoistą falę wizji krajobrazu – tego, który jest w każdym z nas. I stanowi to podstawę do tworzenia nowej formy piękna.

– Jestem szczęśliwy, że mogłem tutaj swoje prace pokazać. O swoich pracach nie będę mówił, każdy widzi. To wszystko – mówił Alfons Nawarecki i zaprosił do oglądania prac.

Ramy czasowe wystawy to maj-czerwiec 2022.

2022-05-26 20:30

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Co tak naprawdę wydarzyło się w Gietrzwałdzie?

Niedziela Ogólnopolska 6/2022, str. 68-69

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

sanktuariummaryjne.pl

Łaskami słynący obraz Matki Bożej w Gietrzwałdzie

Łaskami słynący obraz Matki Bożej w Gietrzwałdzie

Dziewiętnaście lat po objawieniach w Lourdes Maryja przemówiła na polskiej ziemi. Co powiedziała dwóm dziewczynkom?

Objawienia trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 r. Głównymi wizjonerkami były 13-letnia Justyna Szafryńska i 12-letnia Barbara Samulowska.

CZYTAJ DALEJ

A. Kwiatkowski odwołany z funkcji w Kancelarii Prezydenta

2022-06-28 13:11

Katarzyna Cegielska

Adam Kwiatkowski

Adam Kwiatkowski

Prezydent Andrzej Duda odwołał we wtorek Adama Kwiatkowskiego z funkcji sekretarza stanu w swojej kancelarii. Kwiatkowski obejmie funkcję nowego ambasadora Polski przy Stolicy Apostolskiej, będzie też doradcą społecznym prezydenta.

Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim poinformowano, że postanowienie prezydenta o odwołaniu Kwiatkowskiego zostało wydane w poniedziałek, a wejdzie w życie w czwartek. Jednocześnie Kwiatkowski został powołany na doradcę społecznego prezydenta i obejmie tę funkcję w piątek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję