Reklama

Kościół

Powstała Sieć ds. Ochrony Małoletnich w Kościołach Europy Środkowej i Wschodniej

Powstała Sieć ds. Ochrony Małoletnich w Kościołach Europy Środkowej i Wschodniej, której celem jest wymiana doświadczeń i dobrych praktyk w kwestii prewencji wykorzystywania seksualnego i pomocy ofiarom – powiedział PAP koordynator KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży oraz dyrektor Centrum Ochrony Dziecka o. Adam Żak.

[ TEMATY ]

Ochrona małoletnich

Ochrona małoletnich w Kościele

Ulrica (@Ullie) / Foter.com / CC BY-SA

Jezuita poinformował, że powstanie sieci jest owocem międzynarodowej konferencji poświęconej ochronie małoletnich w Kościele w Europie Środkowo-Wschodniej, która pod hasłem "Naszą wspólną misją ochrona dzieci Bożych" odbyła się we wrześniu 2021 r. w Warszawie.

"Celem tej konferencji było nawiązanie współpracy i kontaktów, podzielenie się doświadczeniami i zobaczenie, w jakim punkcie jesteśmy w poszczególnych krajach. Podjęliśmy wówczas decyzję, by dalej współpracować przekazując sobie dobre praktyki i wiedzę związaną z ochroną małoletnich przed wykorzystywaniem seksualnym" - zaznaczył.

Jezuita wyjaśnił, że wśród uczestników konferencji przeprowadzona została ankieta, w której jednym z pytań było, czy dany uczestnik chce przystąpić do sieci. "Odpowiedź była pozytywna" - stwierdził o. Żak.

Poinformował, że do sieci - obok Polski - dołączyli przedstawiciele Kościołów obrządku wschodniego i łacińskiego z krajów Europy Środkowej i Wschodniej: Litwy, Łotwy, Estonii, Białorusi, Ukrainy, Rosji, Słowacji, Czech, Mołdawii, Rumunii, Węgier, Chorwacji, Słowenii i Serbii. Dołączyło także kilka Kościołów z byłych republik sowieckich z Azji Centralnej, czyli z Kazachstanu, Tadżykistanu, Kirgistanu, Uzbekistanu i Turkmenistanu.

Podziel się cytatem

Reklama

"Kościoły w tym regionie są na bardzo różnym etapie, jeśli chodzi o mierzenie się z problematyką wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne. Można powiedzieć, że są to Kościoły różnych prędkości" - ocenił o. Żak.

Wyjaśnił, że duża część duchowieństwa w tych krajach jest dopiero na początku drogi radzenia sobie z tym problemem. "Kościoły na Łotwie i w Estonii nie miały jak dotąd jeszcze żadnych zgłoszeń tego typu przestępstw w szeregach duchowieństwa, a mimo to muszą się mierzyć z dużym naciskiem mediów informujących o tym, z jakimi problemami w tej kwestii mierzą się np. kościoły w Polsce, w Niemczech czy we Francji" - powiedział.

Według jezuity Kościoły obrządku łacińskiego na Słowacji i w Czechach dopiero zaczynają mierzyć się z tą problematyką. "Mamy tu do czynienia z pierwszą fazą uczenia się uznania, że ten problem w ogóle ich dotyczy" - ocenił.

Poinformował, że w Ukrainie w Uniwersytecie Katolickim Kościoła grekokatolickiego we Lwowie powstała już instytucja zbliżona do polskiego Centrum Ochrony Dziecka o wdzięcznej nazwie "Centrum Godności Dziecka". "Szefowa tego ośrodka przeprowadziła całkiem solidne badania na temat przemocy seksualnej w społeczeństwie ukraińskim" - ocenił. Dodał, że w ciągu ostatnich dwóch lat dużą pracę w tym temacie wykonał także Kościół na Węgrzech.

Dyrektor Centrum Ochrony Dziecka zaznaczył, że organizatorzy sieci założyli specjalne grupy na platformie MS TEAMS, na której będą się odbywać spotkania poświęcone tematyce ochrony małoletnich. "Będą to spotkania poświęcone prewencji wykorzystywania seksualnego, współpracy i towarzyszenia osobom pokrzywdzonym oraz aspektom prawnym ochrony małoletnich" – podkreślił.

Podziel się cytatem

Reklama

"Najbliższy przygotowywany webinar będzie dotyczył współpracy z osobami pokrzywdzonymi. Spodziewam się również, że po przewidywanej na czerwiec nowelizacji motu proprio papieża Franciszka Vos estis lux mundi pojawi się zapotrzebowanie nie tylko ze strony kanonistów na interpretację tego dokumentu dotyczącego odpowiedzialności przełożonych kościelnych za rażące zaniedbania w procedowaniu zgłaszanych do nich przestępstw" - zastrzegł.

O. Żak dodał, że obecność uchodźców z Ukrainy, w tym dużej liczby dzieci i ich matek, przyniosła też konieczność zmierzenia się z problemami ochrony tej grupy narażonej na różne przestępstwa, w tym na wykorzystywanie seksualne i handel ludźmi. "Chcemy rozpoznać potrzeby i możliwości przeciwdziałania w tym zakresie i podzielić się nimi z Kościołami w krajach naszego regionu, które również przyjęły uchodźców" – ujawnił.

Reklama

Dyrektor COD zaznaczył, że powołanie Sieci ds. Ochrony Małoletnich Kościołów Europy Środkowej i Wschodniej poparła Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich. "Szef papieskiej komisji, kard. Seán Patrick O’Malley, wystosował list do wszystkich konferencji episkopatów, jakie są na tym terenie oraz do osób, które przystąpiły do tej sieci" - powiedział.

Według o. Żaka, powstanie sieci i wykorzystanie platformy może usprawnić i ułatwić proces zmiany mentalności duchowieństwa i wiernych w krajach należących do sieci, koniecznej do adekwatnej odpowiedzi na problem przemocy seksualnej. "Gdyby taka sieć istniała już w 2013 r., kiedy zostałem koordynatorem KEP ds. ochrony małoletnich, pewnie byłoby nam łatwiej" – ocenił.

2022-05-27 07:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biuro Delegata KEP ds. ochrony dzieci podało nowe dane dot. wykorzystania seksualnego

[ TEMATY ]

wykorzystywanie

Ochrona małoletnich w Kościele

Adobe Stock.pl

W okresie od 1 lipca 2018 r. do 31 grudnia 2020 wpłynęło do diecezji oraz zakonów męskich 368 zgłoszeń dotyczących wykorzystywania seksualnego osób małoletnich. Zgłoszenia dotyczą czynów z lat 1958-2020. 51% zgłoszeń jest nadal w trakcie badania, zaś 39% zarzutów uznano za potwierdzone lub uwiarygodnione na etapie wstępnym lub przez Kongregację Nauki Wiary. Dane te – zebrane przez Biuro Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży oraz opracowane przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego, zaprezentowane zostały dziś podczas konferencji prasowej w formule on-line. Badanie jest kontynuacją kwerendy, której wyniki opublikowano w marcu 2019.

Jak wynika z zaprezentowanego dziś raportu od połowy 2018 r. do końca 2020 r. dokonano 300 zgłoszeń wykorzystania seksualnego w diecezjach oraz 68 w zakonach. Blisko połowa osób pokrzywdzonych, których one dotyczyły, miało poniżej 15 roku życia (47%) oraz również niemal połowa między 15 a 18 rokiem życia (47,3%). W obydwu grupach wiekowych udział chłopców i dziewcząt był taki sam (po 50%). 21 zgłoszeń (5,7%) nie zawiera informacji na temat wieku: 8 dotyczących wykorzystywania dziewcząt, 13 chłopców.

CZYTAJ DALEJ

Wakacje z Bogiem: Wypoczynek z Panem Bogiem

Wreszcie są, doczekaliśmy się: wakacje – czas odpoczynku i letnich wypraw. Myślę, że większość z was ma już jakieś plany. Jasne, wszystko zależy od zasobności naszych portfeli. Z drugiej strony, nawet z najbardziej wypasionego urlopu możemy wrócić niezadowoleni i jeszcze bardziej zmęczeni.

Zastanówmy się więc, co trzeba zrobić, aby niezależnie od okoliczności, po powrocie móc spojrzeć za siebie i stwierdzić, że mimo iż niektóre sprawy nie poszły zgodnie z planami, to jednak nie był to czas stracony.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Szczerba o bp. Golińskim: czynił wszystko, żeby zbawiać ludzi

2022-07-06 20:30

[ TEMATY ]

Częstochowa

rocznica śmierci

bp Zdzisław Goliński

bazylika archikatedralna Świętej Rodziny

ks. Marian Szczerba

Maciej Orman/Niedziela

Modlitwa za bp. Zdzisława Golińskiego w krypcie biskupów częstochowskich

Modlitwa za bp. Zdzisława Golińskiego w krypcie biskupów częstochowskich

– Biskup Goliński gorliwie pracował jako duszpasterz i biskup w trudnych czasach komunistycznych – powiedział ks. prał. Marian Szczerba. Kanclerz Kurii Metropolitalnej w Częstochowie i wikariusz generalny archidiecezji częstochowskiej 6 lipca przewodniczył Mszy św. w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie w 59. rocznicę śmierci drugiego biskupa częstochowskiego Zdzisława Golińskiego.

W homilii ks. Szczerba przywołał słowa świadectwa jednego z najbliższych współpracowników biskupa: „Włączał się w każdą dziedzinę życia diecezjalnego, gdzie potrzebna była ingerencja czy natchnienie. Gdy mu zwracano uwagę, że przy takim trybie życia spali się bardzo szybko, bo musi się spalić, odpowiadał niezmiennie, iż woli być świecą spalającą się szybko przy pełnym płomieniu, użytecznym płomieniu, niż świecą tlącą się długo, ale bezużytecznie. Ta jego praca miała w sobie coś takiego, co mobilizowało do wysiłku i poświęcenia. Takim człowiekiem dobrym, humanistą w pełnym znaczeniu, człowiekiem pomagającym innym, był bp Zdzisław Goliński. Wydawało mi się zawsze, że gdy komuś okaże serce, poda rękę, to człowiek ten musi się poprawić, musi się zmienić”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję