Reklama

Kościół

29 maja

Majowa wędrówka szlakiem sanktuariów maryjnych Ukrainy: Podkamieńska Pani - Matka Boża Podkamieńska

Nasze majowe pielgrzymowanie powoli dobiega końca. Z uciemiężonej wojenną zawieruchą Ukrainy powoli wracamy do Polski, stąd te ostatnie dni będą pielgrzymką przed maryjne wizerunki, które po II wojnie światowej przywiezione zostały do Polski i często są nazywane "Wygnankami".

[ TEMATY ]

Ukraina

Patrycja Błędowska-Jenczmionka

Madonna Podkamieńska

Madonna Podkamieńska

Na Kresach wschodnich, 40 km od Krzemieńca leży miejscowość Podkamień. To tu w XIII wieku osiedli się dominikanie, którzy przyczynili się do stworzenia kopii włoskiego wizerunku Salus Populi Romani – Zbawienie Ludu Rzymskiego, nazywanej w Polsce Matką Bożą Śnieżną. Nie znamy ani autora, ani okoliczności powstania podkamieńskiej kopii. Wiemy, że Obraz był związany z królem Janem III Sobieskim, który w tym miejscu chciał stworzyć drugą Częstochowę.

Powróćmy do historii tego miejsca. 15 sierpnia 1464 roku arcybiskup lwowski Grzegorz z Sanoka konsekrował kościół Wniebowzięcia Najświętszej Panny Maryi i klasztor Dominikanów w Podkamieniu. Cudownego obrazu prawdopodobnie jeszcze tam wtedy nie było. Możliwe, że powstał w XVI lub XVII wieku, bo to wtedy na ziemiach polskich zaczęto kopiować rzymską Madonnę. Pierwszą pewną datą z historii obrazu Matki Bożej Podkamieńskiej jest dopiero 15 sierpnia 1727 roku, kiedy biskup łucki Stefan Bogusław Rupniewski dokonał jego koronacji. Ze względu na mnogość cudów i łask rozlanych za pośrednictwem Podkamieńskiej Pani, tamtejsze sanktuarium dominikańskie było nazywane Ruską Częstochową.

Bolesne karty historii tutejszego sanktuarium otwiera czas II wojny światowej. 12 marca 1944 roku klasztor został okrążony przez partyzantów UPA i żołnierzy ukraińskich formacji SS. Gdy napastnicy obiecali darować życie wszystkim ukrywającym się w środku cywilom, pod warunkiem opuszczenia przez nich zabudowań i oddania broni, ludzie zaczęli niepewnie wychodzić głównymi drzwiami. Wtedy banderowcy wystrzelali większość z nich z karabinów maszynowych, a następnie wbiegli do kościoła, gdzie nożami i siekierami zabili pozostałych. Zginęło od 400 do 600 Polaków. Przetrwał jednak obraz Matki Bożej, który o. Józef Burda ukrył wcześniej u zaprzyjaźnionego Ukraińca. Następnego dnia, gdy banderowcy plądrowali świątynię, obraz Podkamieńskiej Panienki był już w drodze do Lwowa.

Reklama

Po wojnie Jej wizerunek trafił do Krakowa, a od 1959 roku znajduje się w samym sercu Wrocławia, niezmiennie pod opieką dominikanów. Dziś ów Obraz możemy oglądać w ołtarzu bocznym gotyckiego kościoła św. Wojciecha, zbudowanego w zabytkowym centrum Wrocławia, zaledwie czterysta metrów od Rynku. Szczególnym kultem otaczają go Kresowiacy wysiedleni na Ziemie Odzyskane oraz ich potomkowie, którzy stanowią dziś prawie połowę mieszkańców województwa dolnośląskiego.

Matko Boża Podkamieńska – Kresowa Wygnanko, miej w opiece tych, którzy w obliczu wojny opuścili rodzinną ziemię, podejmując tułacza wędrówkę do spokojnego świata. Obdarz ich serca pokojem.

ks. Krzysztof Hawro

2022-05-28 21:45

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ukraińska Cerkiew Prawosławna Patriarchatu Moskiewskiego ogłosiła niezależność od rosyjskiej Cerkwi

Sobór Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego ogłosił w piątek „pełną samodzielność i niezależność” od Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, a także potępił stanowisko moskiewskiego patriarchy Cyryla odnośnie wojny na Ukrainie.

Sobór, obradujący w piątek w Kijowie, uchwalił zmiany w statucie Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej, „świadczące o jej pełnej samodzielności i niezależności” – napisano w jego postanowieniu.

CZYTAJ DALEJ

Mija 77 lat od zrzucenia bomby atomowej na Nagasaki

2022-08-09 08:04

[ TEMATY ]

Nagasaki

Adobe Stock

Mija 77 lat od zrzucenia przez Stany Zjednoczone bomby atomowej na Nagasaki. Trzy dni wcześniej amerykańska armia w ten sam sposób zbombardowała Hiroszimę. W wyniku eksplozji w obu tych japońskich miastach w kilka sekund zginęło nawet 120 tys. osób. Wiele zmarło lub zachorowało długo po bombardowaniach w wyniku promieniowania.

„To jedne z najbardziej niszczycielskich wydarzeń w historii świata i znak ostrzegawczy dla nas wszystkich. Ludzkość nie może tego zapomnieć” – czytamy w komunikacie międzynarodowej organizacji Pax Christi, zajmującej się, od czasu II wojny światowej, promocją pokoju między narodami. Wyraziła ona uznanie dla państw, które w tym roku podjęły działania prowadzące do likwidacji arsenału nuklearnego. „Traktat o zakazie broni jądrowej, który wszedł w życie 22 stycznia, to kamień milowy w walce o to, aby wydarzenia z Japonii nigdy więcej się nie powtórzyły” – podkreśla organizacja. Pax Christi wezwała wszystkie rządy do szybkiego podpisania i ratyfikowania traktatu, do którego, jak dotąd, przystąpiło 55 państw.

CZYTAJ DALEJ

Bp Mendyk: Niedowierzanie i ogromny ból spowodowany kłamstwem

2022-08-09 18:58

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

Monika Łukaszów

„Niedowierzanie i ogromny ból spowodowany kłamstwem” – mówi biskup świdnicki Marek Mendyk w rozmowie z KAI, odnosząc się do zarzutów byłego seminarzysty Andrzeja Pogorzelskiego, który twierdzi, że jako ośmioletni chłopiec był przez niego molestowany seksualnie.

KAI: Jak Ksiądz Biskup zareagował na artykuł z „Newsweeka”, w którym został oskarżony o molestowanie 8-letniego chłopca?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję