Reklama

Kościół

29 maja

Majowa wędrówka szlakiem sanktuariów maryjnych Ukrainy: Podkamieńska Pani - Matka Boża Podkamieńska

Nasze majowe pielgrzymowanie powoli dobiega końca. Z uciemiężonej wojenną zawieruchą Ukrainy powoli wracamy do Polski, stąd te ostatnie dni będą pielgrzymką przed maryjne wizerunki, które po II wojnie światowej przywiezione zostały do Polski i często są nazywane "Wygnankami".

[ TEMATY ]

Ukraina

Patrycja Błędowska-Jenczmionka

Madonna Podkamieńska

Madonna Podkamieńska

Na Kresach wschodnich, 40 km od Krzemieńca leży miejscowość Podkamień. To tu w XIII wieku osiedli się dominikanie, którzy przyczynili się do stworzenia kopii włoskiego wizerunku Salus Populi Romani – Zbawienie Ludu Rzymskiego, nazywanej w Polsce Matką Bożą Śnieżną. Nie znamy ani autora, ani okoliczności powstania podkamieńskiej kopii. Wiemy, że Obraz był związany z królem Janem III Sobieskim, który w tym miejscu chciał stworzyć drugą Częstochowę.

Powróćmy do historii tego miejsca. 15 sierpnia 1464 roku arcybiskup lwowski Grzegorz z Sanoka konsekrował kościół Wniebowzięcia Najświętszej Panny Maryi i klasztor Dominikanów w Podkamieniu. Cudownego obrazu prawdopodobnie jeszcze tam wtedy nie było. Możliwe, że powstał w XVI lub XVII wieku, bo to wtedy na ziemiach polskich zaczęto kopiować rzymską Madonnę. Pierwszą pewną datą z historii obrazu Matki Bożej Podkamieńskiej jest dopiero 15 sierpnia 1727 roku, kiedy biskup łucki Stefan Bogusław Rupniewski dokonał jego koronacji. Ze względu na mnogość cudów i łask rozlanych za pośrednictwem Podkamieńskiej Pani, tamtejsze sanktuarium dominikańskie było nazywane Ruską Częstochową.

Bolesne karty historii tutejszego sanktuarium otwiera czas II wojny światowej. 12 marca 1944 roku klasztor został okrążony przez partyzantów UPA i żołnierzy ukraińskich formacji SS. Gdy napastnicy obiecali darować życie wszystkim ukrywającym się w środku cywilom, pod warunkiem opuszczenia przez nich zabudowań i oddania broni, ludzie zaczęli niepewnie wychodzić głównymi drzwiami. Wtedy banderowcy wystrzelali większość z nich z karabinów maszynowych, a następnie wbiegli do kościoła, gdzie nożami i siekierami zabili pozostałych. Zginęło od 400 do 600 Polaków. Przetrwał jednak obraz Matki Bożej, który o. Józef Burda ukrył wcześniej u zaprzyjaźnionego Ukraińca. Następnego dnia, gdy banderowcy plądrowali świątynię, obraz Podkamieńskiej Panienki był już w drodze do Lwowa.

Reklama

Po wojnie Jej wizerunek trafił do Krakowa, a od 1959 roku znajduje się w samym sercu Wrocławia, niezmiennie pod opieką dominikanów. Dziś ów Obraz możemy oglądać w ołtarzu bocznym gotyckiego kościoła św. Wojciecha, zbudowanego w zabytkowym centrum Wrocławia, zaledwie czterysta metrów od Rynku. Szczególnym kultem otaczają go Kresowiacy wysiedleni na Ziemie Odzyskane oraz ich potomkowie, którzy stanowią dziś prawie połowę mieszkańców województwa dolnośląskiego.

Matko Boża Podkamieńska – Kresowa Wygnanko, miej w opiece tych, którzy w obliczu wojny opuścili rodzinną ziemię, podejmując tułacza wędrówkę do spokojnego świata. Obdarz ich serca pokojem.

ks. Krzysztof Hawro

2022-05-28 21:45

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Władze: nocny atak rakietowy na Kijów został odparty

Rosyjskim wojskom nie udało się ostrzelać Kijowa w nocy z wtorku na środę; kilka rakiet zostało zneutralizowanych przez ukraińskie systemy obrony - poinformował w środę rano doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko, cytowany przez agencję UNIAN.

Doniesienia przekazane przez Denysenkę potwierdził zastępca mera Kijowa Mykoła Poworoznyk. "Noc minęła względnie spokojnie. Było słychać syreny alarmowe i odgłosy walk dochodzące z okolic miasta, ale sama stolica nie została zaatakowana" - relacjonował Poworoznyk na antenie jednej ze stacji telewizyjnych.

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego mnie bijesz?

2022-09-27 13:12

Niedziela świdnicka 40/2022, str. VI

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Biskup Marek Mendyk zapowiedział, że będzie walczył o dobre imię zarówno swoje, jak i Kościoła świdnickiego

Biskup Marek Mendyk zapowiedział, że będzie walczył o dobre imię zarówno swoje, jak i Kościoła świdnickiego

Do pytania Jezusa skierowanego do sługi arcykapłana odniósł się bp Marek Mendyk w liście do wiernych. Odpowiada w nim na medialne zarzuty sprzed miesiąca.

Przypomnijmy, że sprawa dotyczy oskarżeń o niestosowne zachowanie wobec nieletniego, które rzekomo miało miejsce 30 lat temu w głuszyckim szpitalu.

CZYTAJ DALEJ

Komunikat ws. aktualnego statusu ks. Daniela Galusa oraz kierowanej przez niego grupy wiernych

2022-10-03 15:26

[ TEMATY ]

Ks. Daniel Galus

Red.

Wobec ostatnich wypowiedzi ks. Daniela Galusa, a zwłaszcza wobec informacji o rzekomym zawieszeniu przez Stolicę Apostolską kar i decyzji wobec niego, Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje i przypomina:

1. Ks. Daniel Galus został ukarany karą suspensy, czyli zawieszenia w prawie do wykonywania posługi kapłańskiej, sprawowania sakramentów i sakramentaliów, głoszenia Słowa Bożego oraz używania stroju duchownego. W przewidzianym terminie ks. Galus nie złożył rekursu (odwołania), wobec czego kary stały się prawomocne i obowiązujące. Karę wymierzono zgodnie z normami prawa kanonicznego oraz stosownie do wytycznych przekazanych przez ówczesną Kongregację ds. Duchowieństwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję