Reklama

Kościół

29 maja

Majowa wędrówka szlakiem sanktuariów maryjnych Ukrainy: Podkamieńska Pani - Matka Boża Podkamieńska

Nasze majowe pielgrzymowanie powoli dobiega końca. Z uciemiężonej wojenną zawieruchą Ukrainy powoli wracamy do Polski, stąd te ostatnie dni będą pielgrzymką przed maryjne wizerunki, które po II wojnie światowej przywiezione zostały do Polski i często są nazywane "Wygnankami".

[ TEMATY ]

Ukraina

Patrycja Błędowska-Jenczmionka

Madonna Podkamieńska

Madonna Podkamieńska

Na Kresach wschodnich, 40 km od Krzemieńca leży miejscowość Podkamień. To tu w XIII wieku osiedli się dominikanie, którzy przyczynili się do stworzenia kopii włoskiego wizerunku Salus Populi Romani – Zbawienie Ludu Rzymskiego, nazywanej w Polsce Matką Bożą Śnieżną. Nie znamy ani autora, ani okoliczności powstania podkamieńskiej kopii. Wiemy, że Obraz był związany z królem Janem III Sobieskim, który w tym miejscu chciał stworzyć drugą Częstochowę.

Powróćmy do historii tego miejsca. 15 sierpnia 1464 roku arcybiskup lwowski Grzegorz z Sanoka konsekrował kościół Wniebowzięcia Najświętszej Panny Maryi i klasztor Dominikanów w Podkamieniu. Cudownego obrazu prawdopodobnie jeszcze tam wtedy nie było. Możliwe, że powstał w XVI lub XVII wieku, bo to wtedy na ziemiach polskich zaczęto kopiować rzymską Madonnę. Pierwszą pewną datą z historii obrazu Matki Bożej Podkamieńskiej jest dopiero 15 sierpnia 1727 roku, kiedy biskup łucki Stefan Bogusław Rupniewski dokonał jego koronacji. Ze względu na mnogość cudów i łask rozlanych za pośrednictwem Podkamieńskiej Pani, tamtejsze sanktuarium dominikańskie było nazywane Ruską Częstochową.

Bolesne karty historii tutejszego sanktuarium otwiera czas II wojny światowej. 12 marca 1944 roku klasztor został okrążony przez partyzantów UPA i żołnierzy ukraińskich formacji SS. Gdy napastnicy obiecali darować życie wszystkim ukrywającym się w środku cywilom, pod warunkiem opuszczenia przez nich zabudowań i oddania broni, ludzie zaczęli niepewnie wychodzić głównymi drzwiami. Wtedy banderowcy wystrzelali większość z nich z karabinów maszynowych, a następnie wbiegli do kościoła, gdzie nożami i siekierami zabili pozostałych. Zginęło od 400 do 600 Polaków. Przetrwał jednak obraz Matki Bożej, który o. Józef Burda ukrył wcześniej u zaprzyjaźnionego Ukraińca. Następnego dnia, gdy banderowcy plądrowali świątynię, obraz Podkamieńskiej Panienki był już w drodze do Lwowa.

Reklama

Po wojnie Jej wizerunek trafił do Krakowa, a od 1959 roku znajduje się w samym sercu Wrocławia, niezmiennie pod opieką dominikanów. Dziś ów Obraz możemy oglądać w ołtarzu bocznym gotyckiego kościoła św. Wojciecha, zbudowanego w zabytkowym centrum Wrocławia, zaledwie czterysta metrów od Rynku. Szczególnym kultem otaczają go Kresowiacy wysiedleni na Ziemie Odzyskane oraz ich potomkowie, którzy stanowią dziś prawie połowę mieszkańców województwa dolnośląskiego.

Matko Boża Podkamieńska – Kresowa Wygnanko, miej w opiece tych, którzy w obliczu wojny opuścili rodzinną ziemię, podejmując tułacza wędrówkę do spokojnego świata. Obdarz ich serca pokojem.

ks. Krzysztof Hawro

2022-05-28 21:45

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bielsko-żywiecka Caritas i PCK pomagają uchodźcom z Ukrainy. Pilnie poszukiwani wolontariusze

[ TEMATY ]

uchodźcy

Caritas

Ukraina

PCK

pomoc dla Ukrainy

#pomocdlaUkrainy

Polski Czerwony Krzyż

Monika Jaworska

Potrzebne są między innymi artykuły żywnościowe z długim terminem ważności.

Potrzebne są  między innymi artykuły żywnościowe z długim terminem ważności.

Caritas diecezji bielsko-żywieckiej i Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża aż do odwołania włączają się w pomoc dla uchodźców z terenów objętych wojną w Ukrainie.

W tej chwili najbardziej potrzebne są artykuły żywnościowe z długim terminem przydatności do spożycia jak np.: konserwy mięsne, rybne, pasztety; przetwory mięsne np. pulpety, klopsy, klopsy, gołąbki itp.; makarony, kasze, ryż, cukier, mąka, przetwory warzywne i owocowe, olej spożywczy,

CZYTAJ DALEJ

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

[ TEMATY ]

Maryja

Matka Boża Nieustającej Pomocy

Foto: Monika Książek

Chyba każdy z katolików słyszał kiedyś o szczególnym nabożeństwie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Jej obraz kojarzy większość z nas. Cały świat w środę ucieka się pod Jej obronę. Skąd tak właściwie wziął się ten wielki kult?

W ciągu ostatnich 150 lat obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy stał się drogi milionom chrześcijan, umacniając ich wiarę i modlitwę. Uważany jest nawet za jeden najbardziej znanych i kochanych obrazów Maryi na świecie.

CZYTAJ DALEJ

Częstochowa: 60 lat temu powiedział Bogu swoje "tak"

2022-06-28 15:17

[ TEMATY ]

jublileusz

60‑lecie kapłaństwa

Agata Kowalska/Niedziela

Ks. Tadeusz Gonera

Ks. Tadeusz Gonera

29 czerwca 1962 r. powiedział Bogu swoje "tak" i trwa w tym do dziś... Ks. kan. Tadeusz Gonera, mimo sędziwego wieku, 60 lat po tym wydarzeniu - dalej, na ile pozwala mu zdrowie - chce cieszyć się ze swojej kapłańskiej drogi życia z innymi. Piękny jubileusz był okazją do dziękczynienia Bogu za wiele lat posługi.

Bp Andrzej Przybylski 28 czerwca, w przededniu 60. rocznicy święceń kapłańskich ks. Gonery, sprawował dziękczynną Eucharystię w Domu Księży Emerytów w Częstochowie, którego to jubliat jest mieszkańcem już przeszło 14 lat. W tej dziękczynnej modlitwie brali udział także rocznikowi bracia ks. Gonery w kapłaństwie: ks. prof. dr hab. Zenon Uchnast, ks. dr hab. Zbigniew Wit oraz ks. kan. Stanisław Sikora.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję