Reklama

Niedziela w Warszawie

Prof. Henryk Skarżyński doktorem honoris causa UKSW

Wybitny otolaryngolog, twórca nowatorskich metod wszczepiania implantów słuchowych prof. Henryk Skarżyński otrzymał doktorat honoris causa UKSW.

Nadanie tytułu honorowego doktora było główną częścią obchodów święta UKSW, które w tym roku odbyły się w przeddzień wspomnienia liturgicznego patrona Uniwersytetu bł. Stefana Wyszyńskiego.

– Dzisiejsza uroczystość jest jakby zwieńczeniem starań UKSW o kształcenie przyszłych kadr medycznych – powiedział ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor UKSW. – Profesor Skarżyński staje się niejako patronem Wydziału Medycznego, ponieważ otrzymuje na naszym uniwersytecie pierwszy tytuł doktora honoris causa w zakresie nauk medycznych. Jesteśmy dumni, że tak znamienity człowiek, kreator i twórca współczesnych trendów medycznych, nauczyciel wielu pokoleń lekarzy i naukowców dołącza do wyjątkowego grona naszych doktorów honorowych.

Rektor, zwracając się do honorowego doktora UKSW, powiedział: – Jest pan dla nas przykładem i wielkim wsparciem oraz ambasadorem w dalszym rozwijaniu nauk medycznych na UKSW.

Prof. Henryk Skarżyński jest uznanym w świecie otochirurgiem, otologiem – specjalistą w dziedzinach medycyny: otolaryngologii, audiologii, foniatrii i otolaryngologii dziecięcej. Jako pierwszy w Polsce przeprowadził implantacje wszczepów ślimakowych w leczeniu głuchoty u dzieci i dorosłych w 1992 r.

W laudacji prodziekan ds. klinicznych i rozwoju WM.CM UKSW prof. dr hab. n. med. Ewa Barcz podkreśliła, że jednym z największych osiągnięć prof. Skarżyńskiego jest zbudowanie i prowadzenie Międzynarodowego Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach koło Warszawy, które stanowiło pierwszą część Światowego Centrum Słuchu IFPS.

Uchwałę Senatu UKSW o nadaniu tytułu honoris causa odczytał dziekan Wydziału Medycznego. Collegium Medicum dr hab. n. med. Filip Szymański prof. ucz. „Wieloletnia działalność naukowa i organizacyjna prof. H. Skarżyńskiego dowodzi, że jest on jednym z najważniejszych i najbardziej cenionych specjalistów w zakresie nauk medycznych. Innowacyjna działalność laureata przyczyniła się do promocji osiągnięć polskiej nauki w świecie i jej rozwoju w kraju”.

Reklama

Podczas uroczystości obecni byli recenzenci w postępowaniu o nadanie stopnia doktora honoris causa: prof. dr hab. Alojzy Nowak, rektor Uniwersytetu Warszawskiego oraz prof. dr hab. n. med. Marek Krawczyk, były rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Nowy doktor honoris causa UKSW prof. dr hab. n. med. d.h.c. multi Henryk Skarżyński wygłosił wykład „Sukces w nauce i medycynie – blaski i cienie”.

– Analiza wielu sukcesów uznanych w dziejach badaczy, wynalazców i odkrywców wskazuje, że należy budować swoją wiarę i przekonanie w osiągany sukces. Jednocześnie nie należy lekceważyć wielu barier, przeciwności, które cieniem mogą położyć się na każdym sukcesie – powiedział prof. Skarżyński. Podkreślił, że jego sukces jest efektem udzielonego mu przez wiele osób wsparcia, okazania wiary w niego i jego pomysły.

– To wsparcie zawsze dodawało mi sił, pomagało przełamywać trudności, mobilizowało do wytężonej pracy równocześnie w kilku obszarach – klinicznym, naukowym, dydaktycznym i organizacyjnym.

Profesor podkreślił jednocześnie, że „wprowadzając nowatorskie rozwiązania, nie należy uciekać przed ryzykiem, które jest nieodłącznym elementem postępu. Jeśli go nie podejmiemy, nie damy sobie szansy na sukces. Tylko takie podejście pozwala nam znieść ewentualne niepowodzenie”.

Wyznał, że nigdy nie cierpiał na brak pomysłów. – Nie narzekałem, że czegoś nie da się zrobić. Zawsze byłem realnym optymistą i tak jest do dziś. Pokonywanie kolejnych barier może nie zawsze jest miłe, ale życie wtedy nie byłoby tak ciekawe. Nie dawałoby takich szans, by pozostawić ślady na Ziemi – dodał.

Doktor honoris causa UKSW w zakresie nauk medycznych podkreślił, że otwarcie Wydziału Medycznego Collegium Medicum UKSW wymagało odwagi i intensywnej pracy wielu osób. „To nie powstało samo”. – Wiele potu trzeba będzie wylać, by najmłodsza część UKSW okrzepła i wpisała się trwale w dorobek uniwersytetu oraz polskiej i światowej nauki, a także medycyny. Jestem głęboko przekonany, że tak się stanie.

Reklama

Po otrzymaniu tytułu, doktor honoris causa odebrał wiele gratulacji od przybyłych gości, pracowników Światowego Centrum Słuchu i społeczności akademickiej UKSW. Słowa uznania skierował w liście minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek, który został odczytany przez radcę ministra edukacji i nauki dr. Tomasza Wicha. „Działalność pana prof. Skarżyńskiego budzi mój ogromny szacunek. Jego wiedza, doświadczenie, zaangażowanie i determinacja zasługują na najwyższe uznanie”.

Obecna na uroczystości Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego powiedziała, że doktorat honoris causa na UKSW jest uhonorowaniem pięknej pracy profesora, który jest niezwykle skromny. - Uczelnia zyskała wspaniałego ambasadora - podkreśliła.

2022-05-27 17:46

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mija 77 lat od zrzucenia bomby atomowej na Nagasaki

2022-08-09 08:04

[ TEMATY ]

Nagasaki

Adobe Stock

Mija 77 lat od zrzucenia przez Stany Zjednoczone bomby atomowej na Nagasaki. Trzy dni wcześniej amerykańska armia w ten sam sposób zbombardowała Hiroszimę. W wyniku eksplozji w obu tych japońskich miastach w kilka sekund zginęło nawet 120 tys. osób. Wiele zmarło lub zachorowało długo po bombardowaniach w wyniku promieniowania.

„To jedne z najbardziej niszczycielskich wydarzeń w historii świata i znak ostrzegawczy dla nas wszystkich. Ludzkość nie może tego zapomnieć” – czytamy w komunikacie międzynarodowej organizacji Pax Christi, zajmującej się, od czasu II wojny światowej, promocją pokoju między narodami. Wyraziła ona uznanie dla państw, które w tym roku podjęły działania prowadzące do likwidacji arsenału nuklearnego. „Traktat o zakazie broni jądrowej, który wszedł w życie 22 stycznia, to kamień milowy w walce o to, aby wydarzenia z Japonii nigdy więcej się nie powtórzyły” – podkreśla organizacja. Pax Christi wezwała wszystkie rządy do szybkiego podpisania i ratyfikowania traktatu, do którego, jak dotąd, przystąpiło 55 państw.

CZYTAJ DALEJ

9 sierpnia: 31. rocznica zamordowania o. Michała Tomaszka i o. Zbigniewa Strzałkowskiego

2022-08-02 14:43

Niedziela Ogólnopolska 32/2022, str. 8-11

[ TEMATY ]

bł. o. Michał Tomaszek

bł o. Zbigniew Strzałkowski

Archiwum Franciszkanów Konwentualnych w Krakowie

9 sierpnia minie 31. rocznica zamordowania w Pariacoto w Peru zakonników – o. Michała Tomaszka i o. Zbigniewa Strzałkowskiego. Polscy męczennicy zostali beatyfikowani w 2015 r. O tym, co dzisiaj się dzieje w miejscach, gdzie byli nasi misjonarze, opowiada o. Jacek Lisowski – delegat prowincjała franciszkanów konwentualnych w Peru.

Krzysztof Tadej: Czy w Peru, np. w Pariacoto i Chimbote, ludzie pamiętają o zamordowanych polskich zakonnikach? Od ich śmierci mija już 31 lat.

O. Jacek Lisowski: O tak! I jest to pamięć bardzo głęboka. Nie ogranicza się tylko do kilku wspomnień. W rozmowach z kapłanami mieszkańcy opowiadają o głębokiej przyjaźni z męczennikami. Mówią, jak bardzo są im bliscy. Wielu pamięta naszych braci i teraz modlą się za ich wstawiennictwem. Te relacje z męczennikami stały się siłą napędową wiary tych ludzi. O tym, jakie jest zainteresowanie nimi, świadczy również to, że ewangelicy, widząc, jak wiele osób przychodzi się modlić przy grobie męczenników, rozpuścili plotkę, że nie ma tam ciał franciszkanów, bo pewnie zostały zabrane do Polski. Te plotki jednak nie zmniejszają zainteresowania tamtejszej ludności, która wciąż pielgrzymuje do kaplicy bocznej w kościele w Pariacoto, gdzie zostali pochowani o. Zbigniew i o. Michał. Do świątyni, która jak sądzę, w przyszłości stanie się sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Drogi Krzyżowe Jasnej Góry

2022-08-09 21:00

[ TEMATY ]

#NiezbędnikPielgrzyma

Karol Porwich/Niedziela

W pejzaż jasnogórskiego pielgrzymowania nieodłącznie wpisuje się nabożeństwo Drogi Krzyżowej odprawiane przez prawie wszystkie grupy pielgrzymkowe od wieków przybywające na to święte miejsce...

POSŁUCHAJ WERSJI AUDIO

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję