Reklama

Niedziela Łódzka

Bydgoszcz: „Strumień łaski” - V Forum Charyzmatyczne

27 maja rozpoczęło się dwudniowe V Forum Charyzmatyczne w Bydgoszczy, którego gośćmi są: abp Grzegorz Ryś, ks. Krzysztof Kralka, o. Pedro Morais oraz Karol Sobczyk.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie rozpoczęło się zawiązaniem wspólnoty, a następnie odbyła się Msza św. pod przewodnictwem metropolity łódzkiego. Podczas homilii abp Ryś wyjaśniał uczestnikom forum, że logika Ewangelii odwraca ziemski porządek i zaprasza do tego, abyśmy stali się Paschalnymi uczniami Chrystusa, którzy za sprawą miłości przemieniają smutek w radość. - Błogosławieństwa są w taki sposób napisane, że nas prowadzą do przeżycia odwrócenia porządku w świecie. Właśnie w ten sposób, że to, co wydaje się smutkiem, dla nas jest radością. To, co się wydaje życiem, my postrzegamy jako coś, co może zabijać. I odwrotnie - to, co w świecie uważane jest za rezygnację z życia, za coś, co zabija, my postrzegamy jako moment narodzin. Jest tak, że spotkanie z Bogiem, którego poznajemy w Jezusie Chrystusie, prowadzi nas rzeczywiście do odwrócenia porządku - tłumaczył abp Grzegorz Ryś.

Duszpasterz wskazał na kilka zasadniczych pytań, a jednym z nich było: dlaczego Bóg jest odwrotny w stosunku do wszystkiego, co my o Nim myślimy? Przy tym podkreślił, że jedynym motywem, dla którego Bóg jest inny, jest miłość. To ona sprawia, że każda trudność, może zostać pokonana, każdą gorycz zamienia w słodycz. Odwołując się do Ewangelii, metropolita łódzki powiedział, że są momenty, w których świat widzi wyłącznie ból, a chrześcijanie radość. - To, co dla świata może być bezsensownym cierpieniem, chrześcijanin może przeżywać jako bóle rodzenia, jako bóle porodowe - wyjaśnił.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na zakończenie abp Grzegorz Ryś zachęcał wiernych, aby otwierali się na miłość od Boga, która jest jak ziarno przynoszące plon. - Nie szukajcie łatwej ewangelizacji, bo takiej nie ma, ale też nie marnujcie żadnego trudnego momentu, właśnie momentu smutku, bo jeśli w łasce Bożej, Duchu Świętym wejdziecie w ten moment z miłością i przeżyjecie go z miłością, to zobaczycie owoce i to będzie taka radość, jak mówi Jezus, radość, której już wam nikt nie zabierze - podsumował homileta.

Reklama

Wieczorem w kościele ojców jezuitów pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli metropolita łódzki spotkał się z księżmi diecezji bydgoskiej, aby podzielić się rzeczywistością CHARIS (strumień łaski) w Kościele. Ta idea, zapoczątkowana w 2019 roku przez Ojca Świętego Franciszka, jest rodzajem służby w Kościele na rzecz jedności, komunii pomiędzy rozmaitymi grupami i wspólnotami charyzmatycznymi. Abp Grzegorz Ryś tłumaczył księżom, iż ogniskowymi tej upragnionej jedności są: chrzest w Duchu Świętym, posługa miłosierdzia oraz ewangelizacja. Spotkanie zakończyło się wymianą myśli i doświadczeń duszpasterzy.

Jutro ciąg dalszy V Forum Charyzmatycznego. Uczestnicy wysłuchają konferencji zaproszonych gości, będą uwielbiać Boga, a punktem wieńczącym będzie rozesłanie.

2022-05-27 21:00

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ostrów: Młodzież wybrała swojego patrona

Mszą św. polową rozpoczęła się uroczystość poświęcenia i wręczenia sztandaru Zespołowi Szkół Mundurowo – Technicznych w Ostrowie w powiecie łaskim. Placówce nadano imię Armii Krajowej, które wybrała społeczność szkolna.

Armia ta była najbardziej bohaterską armią podziemia, która podjęła nierówną walkę z brutalnym okupantem. W uroczystości wzięli udział żołnierze AK, a także Marcin Przydacz szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

CZYTAJ DALEJ

Drobiazgi wystawiają na próbę moją miłość i są jej najlepszym sprawdzianem

2024-02-23 22:58

[ TEMATY ]

rozważanie

Adobe Stock

W czasie Wielkiego Postu warto zatroszczyć się o szczególny czas z Panem Bogiem. Rozważania, które proponujemy na ten okres pomogą Ci znaleźć chwilę na refleksję w codziennym zabieganiu. To doskonała inspiracja i pomoc w przeżywaniu szczególnego czasu przechodzenia razem z Chrystusem ze śmierci do życia.

„Będziesz ludem świętym dla Pana, twojego Boga, tak jak powiedział”, jeśli będziesz przestrzegał z całego serca i duszy tego, co on ci nakazuje – uczy dzisiejszy fragment Księgi Powtórzonego Prawa (26, 16-19). Jezus mówił, że nie przyszedł znieść Prawa, ale je wypełnić, i nadawał nowe znaczenie temu, co było dobrze znane. I już nie wystarczy tylko spełniać wymagania zawarte w konkretnych przepisach, ale mamy być doskonali jak Ojciec Niebieski jest doskonały (Mt 5, 48). A to znaczy kochać każdego i zawsze. Bez miłości wszelkie dary, wiedza, wiara nic nie znaczą. Święty Paweł w Liście do Koryntian (1 Kor 13, 2) mówi, że gdyby miał to wszystko, ale zabrakłoby miłości, byłby niczym. Może nie mam wielkich nieprzyjaciół, aby ich kochać, albo prześladowców, aby się za nich modlić, czasem jednak nie rzeczy wielkie, ale drobiazgi wystawiają na próbę moją miłość i są jej najlepszym sprawdzianem. Które najbardziej?

CZYTAJ DALEJ

Szydłowiec: w miejscowym kościele odkryto fragmenty późnogotyckich polichromii

2024-02-27 19:28

Margita Kotas/Niedziela

Szydłowiecka fara św. Zygmunta – widok od strony ul. Zakościelnej

Szydłowiecka fara św. Zygmunta – widok od strony ul. Zakościelnej

Fragmenty polichromii z pierwotnego wystroju kościoła, odkryto w trakcie prac konserwatorskich w kościele św. Zygmunta w Szydłowcu koło Radomia. Obiekt sakralny pochodzi z przełomu XV i XVI wieku.

Witold Bujakowski, konserwator zabytków w Radomiu poinformował, że odkrycia dokonano fragmencie ściany południowej w nawie głównej świątyni. To właśnie w tej części kościoła trwa renowacja ołtarza św. Rocha. Widoczne są tam ubytki zaprawy, w których ujawnione zostały tzw. plamy barwne. - Można je interpretować jako zachowane partie polichromii. Widoczne brązowe plamy barwne to prawdopodobnie zachowana wcześniejsza warstwa malarska. W górnej partii obrysu ołtarza widoczna jest plama o kolorze ochry co świadczy o tym, że jest to starsza zachowana warstwa polichromii - wyjaśnił Witold Bujakowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję