Reklama

Niedziela Łódzka

Bydgoszcz: „Strumień łaski” - V Forum Charyzmatyczne

27 maja rozpoczęło się dwudniowe V Forum Charyzmatyczne w Bydgoszczy, którego gośćmi są: abp Grzegorz Ryś, ks. Krzysztof Kralka, o. Pedro Morais oraz Karol Sobczyk.

Spotkanie rozpoczęło się zawiązaniem wspólnoty, a następnie odbyła się Msza św. pod przewodnictwem metropolity łódzkiego. Podczas homilii abp Ryś wyjaśniał uczestnikom forum, że logika Ewangelii odwraca ziemski porządek i zaprasza do tego, abyśmy stali się Paschalnymi uczniami Chrystusa, którzy za sprawą miłości przemieniają smutek w radość. - Błogosławieństwa są w taki sposób napisane, że nas prowadzą do przeżycia odwrócenia porządku w świecie. Właśnie w ten sposób, że to, co wydaje się smutkiem, dla nas jest radością. To, co się wydaje życiem, my postrzegamy jako coś, co może zabijać. I odwrotnie - to, co w świecie uważane jest za rezygnację z życia, za coś, co zabija, my postrzegamy jako moment narodzin. Jest tak, że spotkanie z Bogiem, którego poznajemy w Jezusie Chrystusie, prowadzi nas rzeczywiście do odwrócenia porządku - tłumaczył abp Grzegorz Ryś.

Duszpasterz wskazał na kilka zasadniczych pytań, a jednym z nich było: dlaczego Bóg jest odwrotny w stosunku do wszystkiego, co my o Nim myślimy? Przy tym podkreślił, że jedynym motywem, dla którego Bóg jest inny, jest miłość. To ona sprawia, że każda trudność, może zostać pokonana, każdą gorycz zamienia w słodycz. Odwołując się do Ewangelii, metropolita łódzki powiedział, że są momenty, w których świat widzi wyłącznie ból, a chrześcijanie radość. - To, co dla świata może być bezsensownym cierpieniem, chrześcijanin może przeżywać jako bóle rodzenia, jako bóle porodowe - wyjaśnił.

Na zakończenie abp Grzegorz Ryś zachęcał wiernych, aby otwierali się na miłość od Boga, która jest jak ziarno przynoszące plon. - Nie szukajcie łatwej ewangelizacji, bo takiej nie ma, ale też nie marnujcie żadnego trudnego momentu, właśnie momentu smutku, bo jeśli w łasce Bożej, Duchu Świętym wejdziecie w ten moment z miłością i przeżyjecie go z miłością, to zobaczycie owoce i to będzie taka radość, jak mówi Jezus, radość, której już wam nikt nie zabierze - podsumował homileta.

Reklama

Wieczorem w kościele ojców jezuitów pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli metropolita łódzki spotkał się z księżmi diecezji bydgoskiej, aby podzielić się rzeczywistością CHARIS (strumień łaski) w Kościele. Ta idea, zapoczątkowana w 2019 roku przez Ojca Świętego Franciszka, jest rodzajem służby w Kościele na rzecz jedności, komunii pomiędzy rozmaitymi grupami i wspólnotami charyzmatycznymi. Abp Grzegorz Ryś tłumaczył księżom, iż ogniskowymi tej upragnionej jedności są: chrzest w Duchu Świętym, posługa miłosierdzia oraz ewangelizacja. Spotkanie zakończyło się wymianą myśli i doświadczeń duszpasterzy.

Jutro ciąg dalszy V Forum Charyzmatycznego. Uczestnicy wysłuchają konferencji zaproszonych gości, będą uwielbiać Boga, a punktem wieńczącym będzie rozesłanie.

2022-05-27 21:00

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rekolekcje dla Łodzi z abp. Rysiem #3

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Archidieceja Łódzka

ks. Paweł Kłys

- To jest moment szczególny, kiedy trzeba myśleć o tej nadziei, która jest przed nami. Czynisz dobro, które cię nie satysfakcjonuje, ale jest nadzieja, która ci mówi, że to, co teraz siejesz, otrzymasz w innym wymiarze - mówił abp Grzegorz Ryś w kolejnym dniu rekolekcji dla Łodzian.

12 kwietnia zakończył się trzeci dzień rekolekcji wielkopostnych, podczas których nauki głosi metropolita łódzki. Konferencję poprzedziła Msza św. celebrowana przez abp. Rysia w Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus.

CZYTAJ DALEJ

Dzięki Jezusowi człowiek nabiera większego przeświadczenia o własnej godności

2022-06-27 10:46

[ TEMATY ]

duchowość

Karol Porwich

Bardzo często spotykam się z takim pytaniem: „Co ja mam robić?”, stawianym przez ludzi, którzy znajdują się w trudnej, czasem wprost beznadziejnej sytuacji. Odpowiedź nie jest łatwa, zwłaszcza gdy samemu jest się aktualnie wolnym od większych trosk i kłopotów osobistych.

W takim układzie próba jakiejkolwiek rady czy pociechy wydaje się wprost nieprzyzwoita. Tak, mówią, tobie to dobrze…. A jak tu zrobić, by każdemu było dobrze, jeśli nawet aktualnie tego dobra brakuje.

CZYTAJ DALEJ

CKE: opublikowano wyniki egzaminu ósmoklasisty

2022-07-01 10:32

[ TEMATY ]

Centralna Komisja Egzaminacyjna

egzamin ósmoklasisty

Magdalena Pijewska/Niedziela

Uczniowie VIII klas szkół podstawowych, którzy w maju przystąpili do obowiązkowego egzaminu ósmoklasisty, za rozwiązanie zadań z języka polskiego uzyskali średnio 60 proc. punktów możliwych do otrzymania, a z matematyki – 57 proc. – podała w piątek Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Ósmoklasiści musieli przystąpić także do pisemnego egzaminu z języka obcego. Średni wynik uzyskany przez ósmoklasistów z egzaminu z angielskiego (najczęściej wybieranego języka obcego) to 67 proc. punktów, z niemieckiego – 50 proc., z rosyjskiego – 65 proc., z francuskiego – 80 proc., z hiszpańskiego – 81 proc. i z włoskiego – 89 proc.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję