Reklama

Niedziela Lubelska

Niewielu może dokonać tak wiele. Święcenia kapłańskie

Marcin Ciszewski/ MSD

Neoprezbiterzy 2022: ks. Arkadiusz Kowalski, ks. Wiktor Michałowski, ks. Michał Śliwka i ks. Paweł Watras.

Neoprezbiterzy 2022: ks. Arkadiusz Kowalski, ks. Wiktor Michałowski, ks. Michał Śliwka i 
ks. Paweł Watras.
Archidiecezja lubelska ma 4 nowych kapłanów. To ks. Arkadiusz Kowalski z parafii św. Anny w Lubartowie, ks. Wiktor Michałowski z parafii św. Wita w Mełgwi, ks. Michał Śliwka z parafii św. Jana Chrzciciela w Wilkołazie i ks. Paweł Watras z parafii Miłosierdzia Bożego w Piotrowicach Małych. Przyjmując święcenia prezbiterartu, upodobnili się do Chrystusa, by w Jego imieniu, w duchu służby głosić słowo Boże i sprawować sakramenty. Stali się „alter Christus”.

Uroczysta Msza św. z obrzędem udzielenia sakramentu kapłaństwa odbyła się 28 maja w archikatedrze lubelskiej. Liturgii przewodniczył abp Stanisław Budzik; celebrowali biskupi Artur Miziński, Józef Wróbel, Adam Bab i Mieczysław Cisło, a także kapłani, wśród których obecni byli rektorzy i wychowawcy Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie. Za wybranych do kapłaństwa modlili się rodzice oraz licznie zgromadzeni krewni i przyjaciele. - 5 lat temu do święceń przystępowało 12 diakonów. Wówczas przywołałem słowa piosenki „a uczniów było 12, a ludzi były miliony”. Dziś do święceń przystępuje 4 diakonów; to niewielu którzy mogą wiele dokonać. Ewangelistów też było tylko czterech, a na co dzień żyjemy tym, co napisali. Prośmy, by nowi kapłani stali się gorliwymi głosicielami Ewangelii i świadczyli o Chrystusie z taką mocą, jak Mateusz, Marek, Łukasz i Jan - powiedział abp Stanisław Budzik.

W homilii metropolita lubelski przywołał osobę bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Jak podkreślił, święcenia kapłańskie dokonują się w dzień pierwszego liturgicznego wspomnienia Prymasa Tysiąclecia i w 41. rocznicę jego narodzin dla nieba. Powierzając nowych kapłanów wstawiennictwu bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, abp Budzik przywołał fragment „Listu do moich kapłanów”, napisanego podczas internowania w Stoczku Warmińskim. Słowa Prymasa Tysiąclecia, będące świadectwem odpowiedzialności za Kościół i miłości do Kościoła, stały się przesłaniem dla diakonów wkraczających na drogę kapłaństwa w 2022 r.: - „Oddani przez Boga na służbę ludowi Bożemu, staliśmy się jego własnością. Wszystkie nasze siły duszy i ciała muszą służyć ludowi, który ma prawo do naszego życia, do naszych oczu i warg kapłańskich, do naszych dłoni ofiarnych i nóg apostolskich”. Przez wstawiennictwo bł. kard. Stefana Wyszyńskiego abp Budzik modlił się, by nowi kapłani służyli tylko jedynemu Bogu, wiernie żyli Ewangelią i miłowali każdego człowieka. Za patronkę kapłańskiej drogi nowo wyświęconym wskazał Maryję, pokorną służebnicę Pańską. - Modlimy się dla was o apostolski pośpiech na wzór Matki Bożej, o maryjną wierność podjętym zobowiązaniom, o maryjne zasłuchanie w słowo Boże. Niech Maryja uczy was przyjmować Chrystusa z miłością i odwagą; z radością głosić Go światu - powiedział ksiądz arcybiskup.

2022-05-29 08:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie każdemu z nas - rozważania czerwcowe

Tak często myśląc o Bogu czujemy stres i strach. Odległy Stwórca Wszechrzeczy karzący ludzi za ich potknięcia - wielu z nas taki właśnie obraz Boga nosi w sercu. A jaki naprawdę jest Bóg? Jakie jest Jego serce?

Czerwiec to w Kościele miesiąc szczególnie poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Nabożeństwa z litanią, zwane potocznie czerwcowymi, mają za cel zbliżyć nas do serca Boga. Ukazać Jego miłość do nas.

CZYTAJ DALEJ

Karawana Pokoju w Ukrainie: tchórzliwy i nieludzki atak w Mikołajowie

2022-06-30 17:18

[ TEMATY ]

atak

rosyjska agresja na Ukrainę

Karawana Pokoju

PAP/EPA/GEORGE IVANCHENKO

Ukraińscy ratownicy ewakuują rannego po ostrzale w dzielnicy mieszkalnej w Mikołajewie.

Ukraińscy ratownicy ewakuują rannego po ostrzale w dzielnicy mieszkalnej w Mikołajewie.

„Tchórzliwy i nieludzki atak”. Tak powiedział Alberto Capannini ze Wspólnoty Papieża Jana XXIII, przebywający w Odessie, o wczorajszym ataku na budynek w ukraińskim mieście Mikołajów, w wyniku którego zginęło pięć osób, a pięć zostało rannych.

Pocisk spadł na kilka godzin po spotkaniu wolontariuszy humanitarnej Karawany Pokoju o nazwie „Zatrzymajmy wojnę natychmiast” (#stopthewarnow), Caritas i lokalnych instytucji.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Parolin: lecę do Konga i Sudanu jako wysłannik Papieża

2022-07-01 15:11

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

W tych dniach miała się odbyć podróż apostolska Papieża Franciszka do Sudanu Południowego i Demokratycznej Republiki Konga. Jak wiadomo ze względu na problemy zdrowotne Ojca Świętego została ona odłożona. Zamiast niego na Czarny Ląd udaje się watykański sekretarz stanu. Kard. Pietro Parolin ma zapewnić o bliskości Papieża z mieszkańcami tych afrykańskich krajów.

Radio Watykańskie rozmawiało z kard. Parolinem na lotnisku w Paryżu, tuż przed odlotem do Kinszasy. „Papież wie, że ludzie są zawiedzeni z powodu odłożenia podróży. Prosił, abym zapewnił mieszkańców tych krajów, że osobiście do nich przybędzie, jak tylko pozwoli mu na to zdrowie” – powiedział watykański sekretarz stanu. Dodał, że charakter jego wizyty jest przede wszystkim duszpasterski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję