Reklama

Kościół

Kielce: nuncjusz apostolski abp Henryk Jagodziński otworzy SacroExpo

Abp Henryk M. Jagodziński nuncjusz apostolski w Ghanie otworzy tegoroczną Międzynarodową Wystawę Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SacroExpo, trwającą od 6 do 8 czerwca w Targach Kielce. Gościem specjalnym drugiego dnia wydarzenia będzie Najprzewielebniejszy Paisjusz, prawosławny abp przemyski i gorlicki.

[ TEMATY ]

SacroExpo

abp Henryk Jagodziński

diecezja.kielce.pl

Abp Henryk M. Jagodziński jest związany z diecezją kielecką, z której pochodzi, a obecność prawosławnego hierarchy wiąże się z ekumenicznym charakterem targowej imprezy.

Jak informuje Magdalena Chlewa, specjalistka PR Targów Kielce, aktualnie swoją obecność na tegorocznej wystawie SacroExpo zadeklarowało ponad 160 wystawców z kilku krajów (to m.in. Austria, Chorwacja, Hiszpania, Ukraina, Włochy, Słowenia, Polska). Organizatorzy mają nadzieję na co najmniej 2500 gości.

Przez trzy dni na stoiskach targowych będą szeroko prezentowane różne branże związane z życiem Kościoła – z duchowością, nauką, kulturą oraz z codziennym funkcjonowaniem świątyń i miejsc kultu. Rokrocznie uwzględniają one najnowsze rozwiązania technologiczne oraz trendy w sztuce, kierunki wydawnicze czy pielgrzymkowe.

Zakres tematyczny Targów SacroExpo obejmuje m.in. architekturę wnętrz i krajobrazu, nekropolie, budownictwo, instalacje alarmowe, ludwisarstwo, ewangelizację multimedialną oraz wszelką działalność religijną. Nieodłącznym elementem wystawy SacroExpo jest muzyka i sztuka. Podczas 23. edycji wydarzenia będzie można nie tylko sprawdzić funkcjonalność m.in. cyfrowych i mechanicznych organów kościelnych ale też podziwiać unikatowe ikony, obrazy religijne, niepowtarzalne wyroby artystyczne i reprodukcje dzieł sztuki chrześcijańskiej. Szeroko prezentują swoją ofertę wydawnictwa kościelne i biura pielgrzymkowe.

Ofercie targowej towarzyszą dodatkowe wydarzenie, jak np. spotkania dla zakonnych sekretarzy i ekonomów, a także administratorów obiektów sakralnych poświęcone m.in. termomodernizacji i zielonej energii i wystrojowi kościoła.

Zaplanowano także oratorium ikonograficzne zorganizowane przez Szkołę Pisania Ikon z Centrum Duszpasterskiego Wesoła 54. Będzie można wziąć udział w loterii dla osób konsekrowanych, organizowanej od 15 lat. Losowanie odbędzie się drugiego i trzeciego dnia wystawy na stoisku Franciszkańskiego Biura Turystyczno–Pielgrzymkowego PATRON TRAVEL.

Reklama

Organizatorzy polecają także wystawę pn. "Światło ikony w fotografii Antoniego Myśliwca", podczas której zaprezentowane zostaną fotografie zabytkowych i współczesnych ikon z różnych miejsc. Wspólnym mianownikiem przedstawianych ikon jest tytułowe światło uchwycone przez artystę, charakterystyczne dla samych ikon, jak i świątyń, w których one się znajdują. Prezentacja tematyki ikon, a także warsztaty ikonopisania, często towarzyszą SacroExpo.

Wystawa fotografii Myśliwca była dotychczas prezentowana w Galerii Współczesnej Sztuki Sakralnej „Dom Praczki” w Kielcach.

Antoni Myśliwiec to kielecki twórca, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, zaangażowany w ruch ekumeniczny. Jest autorem zdjęć do wielu wydawnictw, katalogów muzealnych i reklamowych. Swoją wiedzą o fotografii dzieli się zarówno z dziećmi i młodzieżą, jak i ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Na swoim koncie ma wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych, których prace znajdują się w zbiorach Galerii „ef” Jerzego Olka, BWA w Kielcach i w Muzeum Historii Kielc. Antoni Myśliwiec kształci pasjonatów fotografii, nie przywiązując uwagi do nowoczesnego sprzętu. Wykorzystuje posiadane umiejętności: zdolność fotograficznego myślenia, wyobraźnię, poczucie estetyki i wrażliwość. Obserwuje otaczającą go rzeczywistość, odtwarza ją dzięki osobistej wizji świata, konkretnego przedmiotu.

2022-05-30 20:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ghana z pozytywnym przesłaniem

[ TEMATY ]

Ghana

abp Henryk Jagodziński

archiwum

-Ekscelencjo, Księże Arcybiskupie, jakim krajem jest Ghana?

Ghana jest krajem w większości chrześcijańskim (71%), gdzie katolicy stanowią 13,1%, a ich liczba ciągle rośnie. Ma się wrażenie, że jest tutaj nieustannie lato. Najwyższa temperatura w ciągu roku to +40, a najniższa w nocy +20. Dzień ma, z kilkuminutowymi wahaniami, 12 godzin, podobnie noc. Nie ma zmiany czasu na zimowy i letni, dlatego tutaj ludzie i zwierzęta nie cierpią od sztucznie stworzonych problemów przy zmianie czasu. Ghana jest drugim na świecie eksporterem kakao, a tego o najwyższej jakości - pierwszym. Myślę, że wielu z nas przez czekoladę zetknęło się z Ghaną nawet o tym nie wiedząc. Ghańczycy z natury są bardzo gościnni i radośni, posiadają też dość duże poczucie humoru. W porównaniu ze światem Zachodnim (Europa + USA), pandemia koronawirusa przebiega tutaj dość łagodnie. A do tego ocean Atlantycki, palmy i słońce sprawia, że i przybyszom udziela się ten optymizm, jaki charakteryzuje mieszkańców kraju. Tak naprawdę, o tym czy czujemy się szczęśliwi czy nie decyduje to, co dzieje się w naszym sercu, jak przeżywamy otaczającą nas rzeczywistość.

CZYTAJ DALEJ

Otwarcie nowego skrzydła SOSW nr 10 we Wrocławiu

2022-12-07 15:48

Ilona Baran

7 sal lekcyjnych wyposażonych w nowoczesne tablice multimedialne, 2 świetlice i sala do muzykoterapii dla dzieci z niepełnosprawnościami - to wszystko znajduje się w rozbudowanym budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 10 przy ul Parkowej.

Dziś świętujemy dobro, którym chcemy się dzielić. Dobro to płynie od człowieka do człowieka. Kiedy nim się dzielimy, ono staje się jeszcze bardziej naszym udziałem - mówił bp Maciej Małyga, a następnie pobłogosławił nową część SOSW oraz cały personel.

CZYTAJ DALEJ

Piszkowice. Policjanci meldują wykonanie zadania

2022-12-07 15:35

[ TEMATY ]

policja

pomoc charytatywna

Piszkowice

Barbara Deryło

Przekazane dary przez policjantów sprawiły wiele radości

Przekazane dary przez policjantów sprawiły wiele radości

Kwartet stróżów prawa po raz kolejny wyruszył ze świąteczną pomocą. Tym razem uśmiechy zagościły wśród dzieci z Zakładu Leczniczo-Opiekuńczego w Piszkowicach (powiat Kłodzko).

To już kolejny rok, kiedy policjanci z Komendy Powiatowej Policji z Ząbkowic Śląskich oraz komisariatów w Kamieńcu Ząbkowickim i Ziębicach włączają się w pomoc charytatywną dla lokalnej społeczności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję